Lista leków refundowanych 2020

Lista leków refundowanych

Co roku lista refundowanych leków jest aktualizowana. Warto się z nią zapoznać, bo dzięki niej można sporo zaoszczędzić. Jeśli nawet nasz lek nie znalazł się na tej liście, warto sprawdzić, czy z jego odpowiednikiem (lekiem o innej nazwie, ale o takim samym składzie), będzie tak samo.

Co to jest refundacja leków?

Każdy powinien wiedzieć, że refundowanie leków to rodzaj ich dofinansowania. Występuje on w różnych wariantach – w całości albo w części. Refundacja oznacza, że pacjent może kupić niektóre leki, wyroby medyczne albo środki spożywcze (te specjalnego przeznaczenia) po znacznie niższej cenie niż ta rynkowa. Niektóre z nich, może nabyć nawet za darmo. Każdorazowo koszty takiego częściowego lub całkowitego dofinansowania, pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Warto pamiętać, że leki refundowane mogą nabyć wyłącznie osoby, które są ubezpieczone.

O tym, który lek podlega refundacji, możemy się do wiedzieć od swojego lekarza. Poza nim tego rodzaju informacji może nam również udzielić farmaceuta, który będzie realizował naszą receptę.

Nowe leki na fundusz

Jeśli chodzi o listę leków refundowanych, to pierwszeństwo mają w tym wypadku te z nich, które gwarantują jak najlepsze efekty terapeutyczne. Oprócz tego powinny one być tanie. Innymi słowy, można powiedzieć, że koszty ich produkcji nie mogą być wysokie.

Warto wiedzieć, że lista refundowanych leków jest aktualizowana co dwa miesiące. Najnowsza lista leków refundowanych została opublikowana pierwszego stycznia tego roku. Na stronie KtoMaLek.pl można zweryfikować dostępność leku, jego cenę oraz stopień refundacji.

Na tej najnowszej liście leków refundowanych znalazły się np. leki, które są używane podczas leczenia spastyczności kończyn dolnych (po udarze mózgu). Oprócz tego można tam również znaleźć np. preparaty na stwardnienie rozsiane, na idiopatyczne włóknienie płuc albo na małopłytkowość immunologiczną. Do tego dochodzą jeszcze zniżki dla chorych na chłoniaki, raka płuc albo piersi. Warto dodać, że również osoby chorujące na depresję, będą mogły liczyć na dofinansowanie swojego leczenia.

Najczęściej refundowane leki

Lista leków, które są najczęściej refundowane, jest długa. Wśród nich można wyróżnić np. takie, które są stosowane w przypadku chorób serca, nadciśnienia, cukrzycy albo alergii. Również osoby chorujące na raka piersi albo żołądka są objęte tego rodzaju refundacją. Poza tym na refundowanie leków i na pomoc ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia mogą liczyć pacjenci zmagający się z rakiem jelita grubego albo z chorobami hematoonkologicznymi.

W najkorzystniejszej sytuacji znajdują się zawsze ci z pacjentów, których choroby już od wielu lat są objęte państwowym dofinansowaniem. Wszystko przez to, że one mogą liczyć na to, że w niedalekiej przyszłości, ich leki refundowane zostaną zastąpione przez te nowszej generacji. W znacznie gorszej znajdują się ci, których leczenie dopiero niedawno zaczęło być finansowane. Oni będą musieli znacznie dłużej czekać na to, aż ich leki zostaną zastąpione przez te najnowsze. Uogólniając, można powiedzieć, że im rzadsza choroba, tym droższe jest jej leczenie. Tym samym – im jest ona częstsza, tym więcej sposobów jej leczenia podlega (przynajmniej częściowej) refundacji.