Neuralgia popółpaścowa – domowe sposoby leczenia

Neuralgia_popółpaścowa

Półpasiec to choroba zakaźna pojawiająca się w wyniku komplikacji po przebyciu ospy wietrznej w dzieciństwie. Wirus VZV przedostaje się do systemu nerwowego, gdzie po wielu latach ulega reaktywacji. Mechanizm działania choroby nie jest do końca znany.

Czym jest neuralgia popółpaścowa?

Neuralgia popółpaścowa (PHN) to objawy bólowe utrzymujące się po trzech miesiącach od zagojenia zmian skórnych związanych z półpaścem. Tego typu nerwobóle występują u ok. 10-15% osób po przebyciu półpaśca. Ból ten może samoistnie ustąpić, jednak bywa, że staje się chroniczny i utrzymuje się latami. Osoby cierpiące na neuralgię skarżą się na ból o charakterze piekąco-palącym, który nasila się wieczorem i uzyskuje swój pik w nocy, a także może zaostrzyć się pod wpływem stresu, niskiej temperatury na zewnątrz i deszczowej pogody. Osoby po 60 roku życia, cierpiące na jakąkolwiek dolegliwość związaną z osłabieniem odporności, kobiety oraz chorzy na cukrzycę lub nowotwór są w grupie osób o zwiększonym ryzyku wystąpienia neuralgii.

Neuralgia popółpaścowa – domowe sposoby leczenia

Neuralgia popółpaścowa wiąże się z intensywnym bólem, czasem więc konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem i wykupienie leków na receptę. Szczególnie nie należy lekceważyć bólów w okolicach głowy i kręgosłupa. Jeśli jednak okoliczności nam sprzyjają, możemy spróbować zastosować domowe sposoby leczenia nerwobóli. Do takich sposobów należą gorące okłady, masaże, suplementacja witamin z grupy B (szczególnie B1 i B2) i akupresura.

Zarówno okłady, jak i masaże stawiają na rozgrzanie okolic bolących miejsc oraz wykorzystanie w tym procesie bogactwa naturalnych ziół (na przykład mniszek, pokrzywa czy stokrotka) i olejków eterycznych (takich jak eukaliptusowy, rozmarynowy czy z mięty pieprzowej), oprócz tego pomóc może świeżo starty chrzan lub nasiona gorczycy.

Docelowym efektem jest oczywiście pozbycie się bólu, dlatego warto sięgnąć po substancje przeciwbólowe, takie jest kora wierzby białej, kurkuma czy imbir. Trzeba wiedzieć, że jednorazowe zażycie naturalnych alternatyw dla leków z apteki może nie wystarczyć. Czasem potrzebna jest kilkudniowa kuracja dla osiągnięcia pożądanego efektu. Zdecydowaną zaletą naturalnych środków jest praktyczny brak skutków ubocznych (przy założeniu, że nie ma żadnych indywidualnych okoliczności wykluczających możliwość ich stosowania, takich jak na przykład alergia).

Domowe sposoby to także akupresura. To metoda leczenia alternatywna dla medycyny konwencjonalnej, znana od tysięcy lat w Chinach, która polega na dotykaniu i uciskaniu konkretnych punktów na ciele. W przeciwieństwie do akupunktury tę metodę można wykonać samodzielnie w domu. W przypadku nerwobólów może być pomocne uciskanie punktu „Hegu” znajdującego się w dłoni. Jest to jednak tylko jeden z wielu punktów, których uciskanie może pomóc w leczeniu bólu. Warto poczytać więcej na temat tej metody i, co najważniejsze, wypróbować ją na sobie. Choć nie dowiedziono naukowo jej działania, istnieją osoby zadowolone z efektów.

Jakie są objawy jaskry? Przeczytaj tutaj.