Szpital uzdrowiskowy a sanatorium – różnice

Szpital uzdrowiskowy a sanatorium
Szpital uzdrowiskowy a sanatorium

Szpital uzdrowiskowy a sanatorium – obie placówki zajmują się leczeniem uzdrowiskowym pacjenta. Bardzo często obie znajdują się nawet w tym samym budynku. Na leczenie uzdrowiskowe można zostać skierowanym po odbyciu leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego. Główne założenia leczenia uzdrowiskowego to profilaktyka oraz rehabilitacja. Dużą rolę taka forma leczenia odgrywa także w leczeniu chorób przewlekłych.
Miejsca uzdrowiskowe są często osadzone w miejscowościach znanych ze swoich walorów przyrodoleczniczych, dlatego wykorzystuje się w nich naturalne sposoby leczenia. Można do nich zaliczyć między innymi hydroterapię, fizykoterapię czy kinezyterapię, a także rozmaite sposoby stosowania wód leczniczych (na przykład alkalicznych, chlorkowych czy termalnych), takie jak kąpiele, kuracje pitne lub inhalacje. Wskazane jest korzystanie z uzdrowisk nie częściej niż raz na rok.

Czym jest szpital uzdrowiskowy?

Szpital uzdrowiskowy to miejsce leczenia uzdrowiskowego dla osób ze skierowaniem po odbytym leczeniu w szpitalu, klinice, przychodni bądź w jednej z odpowiednich poradni specjalistycznych. Takie skierowanie może wystawić ordynator szpitala, kierownik kliniki lub przychodni, w której pobierał leczenie chory, do dwóch miesięcy po zakończeniu leczenia.
Pobyt w szpitalu uzdrowiskowym jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), co oznacza, że jest bezpłatny, a jedyne koszty, które musi ponieść chory, to koszty dojazdu do szpitala i z powrotem. Zakwalifikować do leczenia w szpitalu uzdrowiskowym można tylko chorego znajdującego się w stanie czasowej niezdolności do pracy.
Szpital uzdrowiskowy a sanatorium – obie placówki zapewniają pacjentom całodobową opiekę lekarską i pielęgniarską, w szpitalu ponadto pacjent ma dostęp także do specjalistycznych konsultacji i badań. W szpitalu uzdrowiskowym można odbyć leczenie szpitalne trwające 21 dni lub rehabilitację trwającą 28 dni. Zazwyczaj przez 6 dni w tygodniu chory jest poddawany co najmniej czterem wykorzystującym naturalne zasoby zabiegom dziennie (tak zwane zabiegi fizykalne mające na celu pobudzenie procesów regeneracyjnych).

Czym jest sanatorium?

Sanatorium to miejsce przede wszystkim dla osób z chorobami przewlekłymi. Skierowanie do sanatorium może wystawić lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, który prowadził dotychczasowe leczenie. Pobyt w sanatorium stanowi kontynuację tegoż leczenia. Aby uzyskać miejsce, trzeba jednak być w na tyle dobrym stanie, aby móc samodzielnie zadbać o siebie. Koniecznym warunkiem przyjęcia jest sprawność ruchowa.
Szpital uzdrowiskowy a sanatorium – w przeciwieństwie do szpitala uzdrowiskowego sanatorium nie jest w pełni refundowane przez NFZ. Pacjent jest zobowiązany do uiszczenia części opłaty za pobyt, jej wysokość jest zmienna w zależności od ustaleń zawartych w ustawie, wewnętrznych zapisów sanatorium oraz sezonu. Można ubiegać się o zwolnienie z kosztów pobytu w przypadku choroby zawodowej związanej z produkcją wyrobów azbestowych.

Przeczytaj również co zrobić ze skierowaniem do szpitala: kliknij tutaj.

Aktualizacja 11.03.2021
Od 11 marca ponownie zostały otwarte sanatoria dla pacjentów. 
W marcu 2021 ponownie otwarte zostały sanatoria oferujące leczenie uzdrowiskowe i rehabilitację. Ruszyły turnusy finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia – leczenie uzdrowiskowe i rehabilitacja uzdrowiskowa.
Obiekty uzdrowiskowe były zamknięte od 24 października 2020, kiedy to zostały zawieszone turnusy w ramach skierowań NFZ i ZUS ze względu na pandemię.