Domowe sposoby na biegunkę

sposoby na biegunkę
sposoby na biegunkę

Biegunka zdarza się i wśród młodych, i wśród starszych osób. To normalna ludzka dolegliwość, która powodowana może być przez rotawirusy, zakażenie bakteryjne lub zatrucie. Ryzyko biegunki jednak wzrasta wraz z wiekiem, bowiem organizm staje się coraz słabszy, narządy zaczynają być mniej wydolne.

Z tego powodu profilaktycznie zaleca się osobom starszym dietę lekkostrawną, która odciąża układ trawienny i działa regeneracyjnie na organizm. Poznaj domowe sposoby na biegunkę.

Domowe sposoby na biegunkę

Biegunki nigdy nie wolno lekceważyć, ponieważ doprowadza ona do utraty nadmiernej ilości wody i utrudnia przyswajanie składników odżywczych. Jeśli trwa ona dłuższy czas lub jest bardzo intensywna, może dojść do konieczności hospitalizacji i podania kroplówki. Dlatego przy występowaniu objawów biegunki powinno się od razu zacząć przeciwdziałać – nie lekceważyć problemu. Domowe sposoby na biegunkę są dobre na początek, jednak należy pamiętać, że jeśli biegunka będzie trwała ponad trzy-cztery dni i pojawi się wysoka gorączka, należy niezwłocznie udać się do apteki lub do lekarza.

Dieta lekkostrawna

Nie tylko przy biegunce, ale w zasadzie od 60 roku życia rekomendowana wszystkim jest dieta lekkostrawna. Stosowanie się do ogólnych zaleceń diety lekkostrawnej stanowczo obniża ryzyko wystąpienia zaparć czy biegunki, ale działa także dobroczynnie przy wielu innych chorobach. Głównie powinno się zwrócić uwagę na spożywanie dużej ilość warzyw i owoców, najlepiej obranych ze skórki, startych czy ugotowanych na parze. Unikać powinno się przede wszystkim ostrych przypraw, tłustych, smażonych potraw, roślin strączkowych i produktów z wysoką zawartością błonnika.

Niewskazane produkty przy biegunce

Przy biegunce w szczególności powinno się zwrócić uwagę na to, aby wykluczyć z diety produkty bogate w błonnik, na przykład pełnoziarniste chleby, kaszę czy ryż. Dodatkowo podrażnią one jelita, które należy ukoić. Oprócz stosowania się do zasad diety lekkostrawnej z owoców należy dodatkowo wykluczyć jabłka oraz cytrusy i różnego rodzaju soki owocowe. Powinno się unikać gorących napojów, szczególnie mocnej kawy, oraz alkoholu.

Domowe sposoby na biegunkę

Domowe sposoby na biegunkę to nie tylko wykluczanie produktów, ale także zwracanie uwagi na zwiększone spożywanie innych produktów. W biegunce bardzo pomogą gotowane, zblendowane warzywa takie jak dynia, ziemniaki i marchew. Jedzone w dużych ilościach, na przykład w postaci zupy-kremu mają zbawienne działanie na problemy biegunkowe. W zatrzymaniu biegunki pomocne będą takie owoce jak czarna porzeczka czy banany, a jeśli chodzi o węglowodany, wskazany jest kleik ryżowy oraz suchary. Domowe sposoby na biegunkę to także gorzka czekolada w niewielkich ilościach.

Koniecznie należy oczywiście pić duże ilości wysoko zmineralizowanej wody, można dodatkowo zrobić sobie napar z rumianku lub bardzo lekką czarną herbatę bez cukru. Biegunka doprowadzić może do niebezpiecznego odwodnienia organizmu, co jest szczególnie groźne w starszym wieku.