Spis treści
Lekarz wypisał skierowanie do szpitala? Co w takiej sytuacji? Jakie mamy prawa i obowiązki, a także jakie kroki powinniśmy w tej sytuacji podjąć?
Czy mamy obowiązek stawić się w szpitalu?
Szpital to nie więzienie, nikt nie będzie do niego doprowadzony wbrew woli (jeśli tylko nie jest ubezwłasnowolniony i nie mówimy o szpitalu psychiatrycznym). Skierowanie do szpitala, podobnie jak każde skierowanie do specjalisty, możemy wykorzystać, ale nie musimy. Bierzemy jednak wówczas na siebie odpowiedzialność za ewentualne problemy zdrowotne, które mogą z tego powodu wyniknąć. Podobnie rzecz się ma gdy wypiszemy się na własne żądanie w trakcie leczenia. Szpital nie może odmówić pomocy w razie jakichkolwiek komplikacji, ale nie będziemy mogli go za to obwiniać.
Co dalej?
Aktualnie nie ma rejonizacji, więc skierowanie do szpitala możemy wykorzystać w dowolnej placówce, która posiada odpowiedni oddział. Jeśli nie jest to sytuacja nagła, wymagająca bezzwłocznej interwencji, kontaktujemy się telefonicznie z wybraną jednostką i umawiamy na konkretny termin. Osoba dokonująca rezerwacji, powinna poinformować od razu jak się przygotować do przyjęcia, czy mamy być na czczo, przed zażyciem leków, czy zabrać ze sobą coś szczególnego? Bezwzględnie koniecznym jest spakowanie kompletnej dokumentacji medycznej świadczącej o stanie naszego zdrowia, przebytych chorobach, przyjmowanych lekach.
Czego możemy oczekiwać?
- Placówka szpitalna, ma obowiązek zapewnić pacjentowi wszelkie, niezbędne do diagnostyki badania oraz wyroby medyczne, opatrunki i leki ściśle związane z przyczyną hospitalizacji.
- Pacjent ma prawo do bieżących informacji na temat jego stanu zdrowia oraz wyników badań. Możemy być przy tym spokojni o to, że nie dostaną się one w niepowołane ręce. Podczas przyjęcia do szpitala, musimy podpisać upoważnienie dla osoby która również będzie mogła otrzymywać informacje o naszym stanie zdrowia.
- W ramach NFZ, szpital ma obowiązek zapewnić choremu pełne wyżywienie.
- W zależności od wewnętrznych regulacji oddziału, możemy przyjmować gości w wyznaczonych porach lub kontaktować się z nimi za pomocą telefonów lub poczty.
- Możemy liczyć na to, że żadne działania lekarzy nie zostaną podjęte bez naszej zgody, za wyjątkiem tych ratujących życie.
Skierowanie do szpitala nie przymusza nas w żaden sposób do leczenia szpitalnego, jednak pamiętajmy o tym, że nie zostało wypisane bez przyczyny. Warto pamiętać, że nic nie będzie się działo wbrew naszej woli i zawsze możemy wypisać się do domu. Pytanie tylko, czy warto ryzykować?