Spis treści
W telewizji i radiu aż roi się od reklam prezentujących rozmaite suplementy diety. Polacy często ulegają wizjom roztaczanym w reklamach tych specyfików i kupują kolejne preparaty z nadzieją, że pomogą im one wyleczyć różne realne i urojone schorzenia. O suplementy diety zapytaliśmy więc jedną z warszawskich farmaceutek.
Czym różni się suplement diety od leku?
Leki maja leczyć dolegliwości, suplementy diety służą do wspomagania naszego zdrowia, do uzupełniania niedoborów w organizmie. Powtórzmy to raz jeszcze: suplement diety to z definicji wyłącznie środek spożywczy, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety. Suplementy nie leczą i nie mogą zastąpić leków. Lek przed dopuszczeniem do obrotu przechodzi badania, podlega kontroli przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny pod kątem jakości oraz podlega kontroli Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych. Suplement diety to środek spożywczy, a więc ich nadzorem zajmuje się Inspektorat Sanitarny.
Dla kogo są suplementy diety?
Głównie dla osób, które zmagają się z niedoborem witamin czy minerałów. W tej chwili znajdziemy na rynku suplementy diety praktycznie na wszystko. Takie jest zapotrzebowanie, ludzie chcą utrzymać dobrą sylwetkę, zdrowy wygląd włosów, skóry. Żyjemy bardzo intensywnie, szybko, dlatego większość osób nie mam czasu przygotowywać pełnowartościowego jedzenia, łatwiej sięgnąć po suplement. Pamiętajmy jednak, że zawsze lepszym rozwiązaniem jest zdrowa, zbilansowana dieta, bo przyswajanie przez organizm witamin i minerałów z naturalnych produktów jest zawsze bardziej skuteczne.
Jakie suplementy diety najczęściej kupują osoby po sześć dziesiątym roku życia?
Bardzo często seniorzy suplementują potas i magnez. Głównie dlatego, że większość z nich bierze leki na nadciśnienie o działaniu moczopędnym, a elektrolity w 90 % wydalane są przez nerki. Również z powodu narażenia się na częstsze złamania i choroby kości seniorzy chętnie suplementują Calcium oraz witaminę D.
Na co Senior powinien zwrócić uwagę sięgając po suplement diety?
Przede wszystkim na dublowanie składników. Osoby starsze poszukują leków na wszystko, podatne są na reklamy, często przychodzą do apteki i proszą o reklamowaną nowość a stosują już takie same środki tylko pod inną nazwą. Oprócz dublowania składników warto zwrócić uwagę, że jedne ze składników mogą hamować wchłanianie drugich lub niepotrzebnie nasilać działanie leków, które starsze osoby już przyjmują.
Czy suplement diety można przedawkować?
Oczywiście, że tak. Najczęściej kupowana witamina C oprócz objawów takich jak biegunka, może mieć szkodliwy wpływ na nerki. Często brany potas stosowany w nadmiarze spowalnia akcję serca, więc jeśli pacjent wykupuje potas na receptę to nie powinien kupować w tym samym czasie suplementu na tak zwane skurcze. Nawet jeśli nie przedawkujemy składników suplementu to można się od nich uzależnić. Jest grono osób, które kupuje i stosuje jednocześnie kilka suplementów na różne dolegliwości. Część suplementów może pochodzić z roślin niewiadomego pochodzenia (pacjenci chcą tani produkt, dlatego są to często chińscy dostawcy), produkty mogą być zanieczyszczone, po wprowadzeniu na rynek nie ma nad nimi kontroli.
Czy suplement diety można zastąpić naturalnymi składnikami?
Całkowicie nie, nie każdy ma możliwość korzystania ze słońca na tyle, żeby zapewnić sobie możliwość syntezy witaminy D3. U niektórych osób występują zaburzenia wchłaniania niektórych elektrolitów i samo racjonalne żywienie też nie wystarczy. Osoby nie jedzące mięsa również mogą potrzebować suplementacji. Z niektórych suplementów można oczywiście zrezygnować, po zmianie diety np. z suplementów z błonnikiem. Suplementy służą nam również do profilaktyki, nie każdy ma czas i możliwość robienia np. własnych syropów np. z bzu czarnego, lipy lub sosny.
Pamiętajmy zatem o tym, że suplementy bywają potrzebne, tylko trzeba je stosować z umiarem i ze świadomością co zawierają. Jeśli mamy jakieś wątpliwości to najlepiej zasięgnąć opinii lekarza lub farmaceuty.