Spis treści
Sezon na szparagi rozpoczyna się w połowie kwietnia i trwa do połowy lipca. Te zielone warzywa to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów. Są więc bardzo zdrowe, niskokaloryczne i pożywne. Szparagi można podzielić zależnie od metody uprawy na: białe, których wypustki rosną w ziemi bez dostępu światła oraz zielone, hodowane na świetle, dzięki czemu podlegają fotosyntezie. Zielone szparagi mają wyższą wartość odżywczą i są obfite w witaminy, a ubogie w saponiny. Białe są natomiast bardziej trwałe. Można też spotkać odmianę fioletową.
Uważane są za składnik zdrowej diety, gdyż mają tylko 18 kcal w 100 g. Są cennym źródłem witaminy C, witaminy K oraz witamin z grupy B, żelaza, potasu, magnezu, selenu i fosforu. Zielone szparagi zawierają dość dużo witaminy A. Szparagi są warzywami delikatnymi i lekkostrawnymi – nie obciążają nerek ani wątroby. Zielone szparagi zawierają dość dużo witaminy A. Właśnie dlatego warto je włączyć do wiosenno-letniej diety seniora! Pęczek szparagów (500 g) można obecnie kupić za około 8-15 zł.
Właściwości zdrowotne szparagów
Są warzywami niskokalorycznymi, bogatymi w m.in. w:
– kwas foliowy (wspierający obudowę i budowę nowych komórek);
– witaminę C, E, A (wspierające odporność organizmu i pomagające w odbudowie skóry i paznokci);
– wapń, fosfor, potas (wspierające mineralizację kości i zębów, mają też działanie moczopędne z połączeniu z asparganiną zawartą w szparagach);
– magnez, sód, żelazo;
– inulinę (zapewniające sprawniejsze działanie układu pokarmowego).
Szparagi są także dobrym źródłem protodioscyny, której przypisuje się cytotoksyczność wobec komórek ludzkiego raka oraz stymulację pracy układu immunologicznego. Uważa się, że ich spożywanie wspomaga leczenie reumatyzmu. Ich konsumpcja wpływa także pozytywnie na pamięć i koncentrację.
Szparagi mają właściwości przeczyszczające i moczopędne. Spożywanie ich może być wsparciem w terapii zaburzeń trawiennych, chorób układu sercowo-naczyniowego oraz opóźniać procesy starzenia. Ze względu na wysoką zawartość związków purynowych nie są polecane w diecie osób chorujących na dnę moczanową.
Jak najprościej przygotować szparagi?
Świeże szparagi gotuje się na parze przez ok. 4 minuty lub w małej ilości osolonej wody przez ok. 3 minuty. Szparagi należy wcześniej umyć i odłamać twarde końce (same złamią się w odpowiednim miejscu). Młode i cienkie zielone szparagi nie wymagają obierania. Grube okazy należy obrać obieraczką do warzyw, ale tylko do połowy długości. Białe po odłamaniu końców najlepiej obrać jeszcze wyżej, prawie do samych główek. Łatwo je przegotować, bo po odcedzeniu jeszcze chwilę cały czas „dochodzą”, nabierając miękkości. Odpowiednio krótkie gotowanie szparagów sprawi, że nie będą one łykowate ani włókniste. Będą za to chrupiące, jędrne (al dente) i cały czas zielone.
Można je piec w piekarniku posypane solą, pieprzem i wysmarowane oliwą (220 st. C, 11 min). Oczywiście można je też jeść na surowo! Ugotowane można podawać do sałatek, makaronów, pizzy, frittaty, jajecznicy, jajek sadzonych i omletów. Do zielonych szparagów pasuje roztopione masło, odrobina soli morskiej, świeżo zmielony czarny pieprz i tarty parmezan. Pyszne są też zupy szparagowe. Mogą stanowić zielony dodatek do wielu dań głównych z mięsa lub ryby. Można polać je sosem np. beszamelowym, koperkowym i holenderskim.
Przepis na szparagi zapiekane w szynce
Składniki:
– pęczek zielonych szparagów;
– 100 g szynki parmeńskiej, serrano lub cienkiego boczku;
– tarty ser (np. parmezan, grana padano, mozzarella);
– oliwa, sól pieprz, tymianek.
Przygotowanie:
Piekarnik nagrzać do 180 stopni C. Szparagi umyć, odłamać twarde i zdrewniałe końce. Na cienkim, dużym plasterku szynki położyć około 3 szparagów, posypać tartym serem i owinąć szparagi szynką w pęczek. Takie zawijasy poukładać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Przed wstawieniem do piekarnika można je skropić oliwą z przyprawami. Można też posypać listkami świeżego tymianku lub tymiankiem suszonym. Wstawić do piekarnika i piec przez ok. 12 minut. Można podawać z pieczywem.