Spis treści
Pierwsze partie szczepionek na koronawirusa dotarły do Polski pod koniec ubiegłego roku. Obecnie w ramach etapu zero, szczepienia przeciw COVID-19 obejmują pracowników służby zdrowia. Jednak już od 15 stycznia 2021 roku ruszają zapisy na szczepienia dla seniorów, którzy ukończyli 80 lat. Natomiast od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły także osoby powyżej 70. roku życia. Planowana data rozpoczęcia szczepień dla seniorów, którzy się zarejestrują to 25 stycznia 2021 roku.
Jakie będą terminy szczepień?
Narodowym Programem Szczepień zakłada kilka etapów, które wyznaczają kolejność, w jakiej poszczególne grupy osób będą dopuszczane do szczepień.
- Etap 0 – trwa od 27 grudnia 2020 r. i obejmuje przede wszystkim pracowników sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracowników domów pomocy społecznej i pracowników miejskich ośrodków pomocy społecznej.
- Etap 1 – rozpocznie się 25 stycznia 2021 r. i obejmie pensjonariuszy domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczycieli.
- Etap 2 – osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia.
- Etap 3 – w tym etapie realizowane będą powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.
Jak będzie można zarejestrować się na szczepienia przeciw COVID-19?
Po pierwsze, aby móc się zarejestrować trzeba zaczekać na właściwy etap dla naszej grupy wiekowej. To znaczy, że od 15 stycznia rejestrować mogą się tylko osoby, które ukończyły 80 lat. Po 22 stycznia natomiast mogą się rejestrować osoby, które ukończyły 70 lat. Możemy zarejestrować się samodzielnie lub z pomocą bliskiej osoby. Do wyboru są trzy możliwości dokonania zapisu:
- Telefonicznie poprzez całodobową i bezpłatną infolinię pod numerem tel. 989 (lub +48 22 62 62 989);
- Internetowo poprzez e-Rejestrację dostępną na stronie pacjent.gov.pl (należy posiadać Profil Zaufany);
- Bezpośrednio w wybranym przez nas punkcie szczepień.
Do zapisu wystarczy nasz numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Podczas rejestracji wybiera się dokładny termin oraz miejsce szczepienia. Na podany numer telefonu otrzymamy następnie wiadomość SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.
Osoby, które nie ukończyły jeszcze 70 lat, już od 15 stycznia 2021 r. mogą zgłosić chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19 za pomocą specjalnego formularza internetowego. Gdy ruszy już rejestracja na szczepienia dla naszej grupy wiekowej, dostaniemy wiadomość e-mail z informacją o wystawieniu dla nas e-skierowania. Wówczas będziemy mogli się zarejestrować na szczepienie.
Gdzie będą prowadzone szczepienia przeciw COVID-19?
Podczas rejestracji na szczepienie, otrzymujemy propozycję najbliższego dla nas punktu szczepień. Można oczywiście wybrać inny punkt, także w innym mieście niż to, w którym jesteśmy zameldowani. Natomiast pełną listę punktów szczepień przeciw COVID-19 w Polsce można sprawdzić na stronie: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/punkty-szczepien.
W każdej gminie będzie też funkcjonował co najmniej jeden mobilny punkt szczepień, m. in. dla osób, które nie mogą samodzielnie dotrzeć na szczepienie.
Jakie szczepionki są dostępne i dlaczego są bezpieczne?
Obecnie Europejska Agencja Leków (EMA) dopuściła do obrotu na terenie Unii Europejskiej dwie szczepionki przeciwko COVID-19. Są to produkty amerykańskich firm Pfizer-BioNTech oraz Moderna. Obie te szczepionki należą do najnowocześniejszych szczepionek typu mRNA. W przeciwieństwie do tradycyjnych szczepionek, preparaty oparte na mRNA nie zawierają nieaktywnych wirusów, przez co są bezpieczniejsze.
Szczepionki typu mRNA zawierają część instrukcji, na podstawie których organizm produkuje nieszkodliwe fragmenty wirusa. W ten sposób wytwarza się reakcja immunologiczna. Dzięki takiej szczepionce nasz układ odpornościowy będzie w stanie rozpoznać białko koronawirusa i zareagować na nie, wytwarzając naturalną ochronę: przeciwciała i limfocyty T.
Obecnie w procesie rejestracji jest jeszcze szczepionka brytyjska firmy Astra Zeneca i Uniwersytetu w Oxfordzie. Ta szczepionka należy od tzw. szczepionek wektorowych i spodziewamy się, że niedługo będzie również dopuszczona w Unii Europejskiej .
Na potrzeby Narodowego Programu Szczepień utworzona została specjalna strona internetowa gov.pl/szczepimysie. Portal ten jest na bieżąco aktualizowany i uzupełniany o najświeższe oraz najważniejsze informacje dotyczące działań rządu, ale też oczywiście samego programu szczepień. W zakładce Pytania i Odpowiedzi znajdą Państwo wszystkie inne, cenne informacje.