Uchwyt do wanny dla seniora

uchwyt do wanny

Zazwyczaj potrzebujemy się czegoś trzymać i ten fakt nie powinien zaskakiwać. Na pewno wśród tych trzymanych rzeczy przewijają się motta, wartości, cele. I dobrze, ale czasem życie wymusza, by złapać i trzymać się czegoś dosłownie. Tak jest z uchwytem do wanny, który pozwala osobom starszym czy niepełnosprawnym na samodzielność i komfort w codziennym funkcjonowaniu. Z tej perspektywy uchwyt do wanny i jego odpowiedni wybór ma duże znaczenie.

Rodzaje uchwytów do wanny

Okazuje się, że temat rozmaitych poręczy łazienkowych wśród producentów jest dość chwytliwy. Możemy więc liczyć na ich pomysłowość i techniczne zaawansowanie, jeśli chodzi o materiał wykonania, kształt, rozmiar. Uchwyt do wanny przede wszystkim powinien być solidny, o czym między innymi świadczy okres gwarancji. Ważny tu będzie też odpowiedni montaż. Na rynku jest na tyle duży wybór, że można uchwyt dopasować do swoich potrzeb. Wśród uchwytów do wanny wyróżnia się:

 • Poręcz prostą mocowaną sztywno do ściany. Może być ona różnej długości.
 • Poręcz wannowa Reling montowana bezpośrednio na wannie za pomocą zacisków zabezpieczonych gumowymi nakładkami.
 • Poręcz ścienna uchylna, składana na ścianie wtedy, gdy nie jest używana, by nie zajmowała miejsca.
 • Rączka ścienna na przyssawki przytwierdzana do kafli pionowo lub poziomo z czujnikiem informującym czy urządzenie jest dobrze przymocowane.
 • Schodek do wanny z poręczą, nie musi być montowany, bo po prostu przystawia się go do wanny tam, gdzie jest nam potrzebny. Podest zabezpieczony jest antypoślizgową matą.
 • Uchwyt na rant wanny z zaciskami regulowanymi pokrętłami.
 • Uchwyt narożny wannowy posiadający dwa lub trzy różnej długości i odpowiedniej rozpiętości ramiona, które montuje się na narożnej ścianie.
 • Uchwyt do wanny z półeczką montowany na ścianie narożnej pod prysznicem lub nad wanną.
 • Uchwyt do wanny z półeczką montowany na ścianie narożnej pod prysznicem lub nad wanną.
 • Uchwyt ścienny łamany, który można zamocować pod dowolnym kątem.
 • Uchwyt pionowy łazienkowy montowany na stałe do podłogi.

Każde z tych urządzeń może mieć różne odmiany w zależności od firmy produkującej. Różnią się one sposobem mocowania, materiałem wykonania. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, do jakiej wagi człowieka jest przystosowane.

Zalety uchwytów do wanny dla seniora

Wyżej wymienione produkty mają na celu stworzenie wygody i bezpieczeństwa w samodzielnym korzystaniu z łazienki przez osoby, które mają ograniczenia ruchowe i bez tego rodzaju poręczy i uchwytów musiałyby korzystać z pomocy jakiejś osoby. Wiadomo, że to mniej komfortowa opcja. Ogromny wybór modeli pozwala na odpowiednie dostosowanie zakupu do indywidualnych potrzeb. Dzięki temu uchwyty można montować pionowo lub poziomo, przytwierdzać na stałe lub ruchomo, gdy potrzebne są nam w różnych miejscach pomieszczenia. Różna ich wielkość, czy długość pozwala na zwiększenie pola manewru. Dodatkowo antypoślizgowe tworzywa, maty, zapewniają większe bezpieczeństwo.

Oczywiście czasem same uchwyty nie wystarczą, by dostosować łazienkę do osoby niepełnosprawnej. Wszystko zależy od stopnia ograniczenia danej osoby, ale estetyczne, mało miejsca zajmujące uchwyty dopasowane stylistycznie do naszej łazienki mogą przydać się każdemu. Korzystają z nich też dzieci czy osoby tymczasowo ograniczone ruchowo, np. po operacji, po porodzie. Warto rozważyć ich montaż planując urządzenie swojej łazienki.