Wyposażenie apteczki domowej – co musi się w niej znaleźć?

Wyposażenie apteczki domowej
Wyposażenie apteczki domowej

Niezależnie od tego, jak bardzo zdrowy tryb życia się prowadzi, zawsze warto posiadać w mieszkaniu zestaw najbardziej podstawowych akcesoriów medycznych, przydatnych w razie niespodziewanych problemów. Jak powinno wyglądać wyposażenie apteczki domowej? Poniżej przedstawiamy propozycję najbardziej podstawowego zestawu.

Gdzie umieszczać apteczkę domową?

Zanim zaczniemy się zastanawiać nad zawartością apteczki, poruszmy jeszcze jeden temat, czyli umiejscowienie tego zestawu. Wiele osób pamiętających o posiadaniu apteczki popełnia zasadniczy błąd, jakim jest „upchanie” jej gdzieś w głębi którejś z szaf. Tymczasem powinna się ona znajdować w miejscu nie tylko łatwo dostępnym, ale też pozostającym w pamięci, na przykład w szufladzie w kuchni.

Co powinno znaleźć się w apteczce domowej?

Zawartość zestawu powinna obejmować zarówno rzeczy oczywiste, jak i kilka trochę rzadziej w niej umieszczanych. O tych drugich napiszemy za chwilę. Do tych pierwszych natomiast z pewnością należą plastry z opatrunkiem (zarówno takie, które nadają się do zakrycia np. palca, jak i takie zaklejane od wszystkich storn), bandaż elastyczny i gazę jałową. Do tego oczywiście warto dodać nożyczki do odcinania bandażu.

Równie podstawowym przedmiotem, jaki powinno uwzględniać wyposażenie apteczki domowej jest sól fizjologiczna do przemywania ran. Alternatywnie można sięgną c te z po wodę utlenioną, choć w jej przypadku należy pamiętać, że po pierwszym użyciu szybko wymaga ona wymiany na nową.

Co jeszcze?

Wyposażenie apteczki domowej warto wzbogacić o krople żołądkowe raz o węgiel aktywny. Ten ostatni przyda się w przypadku problemów z biegunką. Jeśli ktoś z domowników cierpi na jakieś uczulenia, warto dodać także leki przeciwalergiczne. Dodatkowo wyposażenie apteczki domowej warto wzbogacić także o maści na potłuczenia i oparzenia oraz podstawowe środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Ale uwaga, jeśli umieszczamy w apteczce medykamenty, warto co jakiś czas sprawdzić ich termin ważności. Nie zapominajmy także o termometrze i ciśnieniomierzu, które często pomogą ocenić sytuację w danej chwili.