Pierogi to tradycyjne danie które musi znaleźć się na wigilijnym stole

pierogi z kapustą i grzybami

Pierogi stanowią jeden z symboli polskiej kuchni, pomimo iż mówi się, że oryginalnie pochodzą z Dalekiego Wschodu. Weszły nam jednak w krew, tak głęboko zakorzeniły w tradycji, że stały się jedną z dwunastu tradycyjnych potraw, jakie stawiamy na wigilijnym stole co roku.

Dla jednych to powód to radości, dla innych – jeden z kolejnych obowiązków. Najczęściej cieszą się ci, co nie muszą owych pierogów lepić w setkach sztuk, a jedynie pałaszują ze smakiem do oporu, gdy wszystko już gotowe.

Pierogi z kapustą i grzybami a może pierogi ruskie?

Oczywiście na polskim, wigilijnym stole pierogi z kapustą i grzybami królują pomiędzy innymi potrawami. Na stole znajdują się jednak również inne dania, których motywem przewodnim są grzyby lub kapusta. Nie trzeba więc ograniczać się tylko do tego konkretnego farszu. Oczywiście wykluczone jest przyrządzenie pierogów z mięsem, ponieważ tradycja kategorycznie nam na to nie pozwala. Ale czemu by nie urozmaicić tego wyjątkowego dnia, chociażby pierogami ruskimi, czyli z ziemniakami, serem białym i cebulką? Nie powinny one stanowić żadnej kontrowersji przy rodzinnym stole, nawet jeśli znajdują się tam osoby o wysoce konserwatywnych poglądach. Nawet więcej! Z pewnością spora część osób się na takie pierożki skusi, bo z reguły tego dnia brak na stole, chociażby ziemniaków, do których szczególnie przyzwyczajone są nasze brzuchy.

Święta jako wegetariańska uczta

Pierogi z kapustą i grzybami, kapusta z grochem, zupa grzybowa, uszka z grzybami do barszczu… a poza tym właściwie zatrzęsienie maku i ryb w przeróżnych formach i postaciach. Aby urozmaicić to świąteczne zestawienie, możemy poeksperymentować z naszymi pierogami.

Jeśli ktoś z zaproszonych gości jest wegetarianinem lub weganinem, możemy podpytać go przed świętami o jakieś ciekawe przepisy. Z pewnością się nie zawiedziemy, a i nasz wyróżniony gość poczuje się doceniony. Wigilia to w końcu ten moment, w którym nagle wszyscy muszą na dwadzieścia cztery godziny stać się wegetarianami. W tym czasie potrawy, które dla wegetarian są codziennością, dla „mięsożerców” mogą okazać się ciekawostką wartą zasmakowania, a może nawet – rozsmakowania się.

Alternatywa dla grochu i kapusty

Zamiast grochu do pierogów można dodać po prostu inne rośliny strączkowe. W tym celu sięgnijmy na przykład po niezwykle często używaną przez wegetarian ciecierzycę. Mamy do wyboru także przeróżne fasole, w tym te bardzo dobrze nam znane – białą i czerwoną. Oprócz tego nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować użyć czegoś bardziej egzotycznego, jak na przykład fasola mung. Inne rośliny strączkowe to między innymi soja, soczewica czy bób.

Ponadto według wielu przepyszne są pierogi ze szpinakiem, a naprawdę ciekawie smakują te z dynią – są „pierogiem przejściowym” między słonym a słodkim. A co do słodkości, jeśli ktoś lubi, czemu by nie postawić na stole pierogów z truskawkami, malinami, śliwkami czy innymi owocami? W dzisiejszych czasach mamy w sklepach dostęp do wszystkiego, czego zapragniemy. Zainspirujmy się w te święta!