Spis treści
Osobom starszym zaleca się profilaktyczne posiłki lekkostrawne, nawet jeśli nic im nie dolega. Dieta, którą utrzymujemy całe życie, może zacząć przysparzać nam różnych problemów po osiągnięciu seniorskiego wieku – wydawałoby się, że zupełnie bez powodu.
W ciągu całego naszego życia wciąż zmienia się zapotrzebowanie organizmu na różne składniki. Oczywiście jako młodzi ludzie potrzebujemy sporej ilości kalorii w ciągu dnia, aby czuć się dobrze.
Dlaczego akurat dieta lekkostrawna?
Po 65 roku życia organizm ogólnie staje się mniej wydajny. Z wiekiem metabolizm spowalnia, a niestrawności i zaparcia mogą pojawiać się z byle powodu. Ciężkostrawna dieta dodatkowo obciąża organizm seniora, co sprawia, że zaczynają się pod jej wpływem dni gorszego samopoczucia. Wynika to z faktu, że senior po prostu nie potrzebuje otrzymywać już tak dużej ilości kalorii co dnia. Pomimo tego zapotrzebowanie na minerały i witaminy nadal utrzymuje się mniej więcej na tym samym poziomie.
Mniejsze zapotrzebowanie kaloryczne wiąże się z mniejszą potrzebą organizmu na przyjmowanie tłuszczy i węglowodanów. Jedząc więc po prostu mniej jedzenia objętościowo, nie zmieniając przy tym składników naszej diety, przyjmowalibyśmy oczywiście mniej tłuszczy i węglowodanów, ale również mniej witamin i minerałów, co mija się z celem. Nie o wielkość posiłków więc tutaj chodzi, ale o jakość produktów oraz sposób przyrządzania dań.
Dieta lekkostrawna – produkty
Zapotrzebowanie kaloryczne mężczyzny po 65 roku życia wynosi od 1700 do 2200 kalorii (w zależności od masy ciała), natomiast u kobiet w tym samym wieku – jeszcze mniej i to nawet o 300 kalorii. Biorąc jednak pod uwagę, że lekka dieta seniora powinna składać się przede wszystkim z produktów lekkostrawnych, jedzenia objętościowo na talerzu będzie znajdować się więcej niż w przypadku młodego mężczyzny o zapotrzebowaniu dziennym na 2400 kalorii, którego posiłki bogate są w białko i węglowodany. Po prostu na tych dwóch talerzach będą znajdować się innego rodzaju produkty.
Co to właściwie znaczy „lekkostrawne produkty”? W przypadku diety seniora mówimy tutaj przede wszystkim o produktach ubogich w tłuszcze nasycone, bogate w błonnik, które są przyrządzane, jeśli w ogóle, na wodzie lub na parze (ewentualnie pieczone bez tłuszczu w piecu). Głownie są to warzywa i owoce, ale oczywiście nie samymi roślinami człowiek żyje. Głównym źródłem węglowodanów i białka w takiej diecie jest chudy nabiał (jogurt, maślanka, biały ser), jajko gotowane na miękko oraz ryby i chude mięso (kurczak, indyk, ewentualnie cielęcina).
Jadłospis diety lekkostrawnej
Przykładowa dieta lekkostrawna – jadłospis:
Śniadanie: pieczywo białe (przekrojona bułka lub dwie kromki chleba) z masłem, plastrami wędliny z indyka lub kurczaka oraz naszym ulubionym warzywem (pomidor, ogórek, sałata).
Drugie śniadanie: kasza manna na wodzie z owocami, jakie lubimy.
Obiad lekkostrawny w kompozycji typu:
- ryba / chude mięso ok. 200 g;
- wybrane warzywa przyrządzane w wodzie lub na parze (bez ograniczeń);
- ziemniaki / kasza / ryż ok. 150 g.
Podwieczorek: opakowanie naturalnego jogurtu.
Kolacja: zupa-krem z warzyw.
Dowiedz się także jak schudnąć w starszym wieku.