Spis treści
Dłuższe zachowanie sprawności pamięci jest niezwykle ważne dla osób starszych. Wiele osób boi się stopniowej utraty pamięci, zapominania kim są ich bliscy i w jakim miejscu się znajdują. Ta przerażająca wizja może nigdy nie dojść do skutku, jednak warto mimo wszystko ćwiczyć swoją pamięć profilaktycznie, aby jak najdłużej nam służyła.
Objawy pogarszającej się pamięci u seniorów
Ćwiczenia pamięci najlepiej rozpocząć jeszcze przed pojawieniem się niepokojących symptomów. Szczególnie jeśli znajdujemy się w podwyższonej grupie ryzyka, czyli osiągnęliśmy już 60 rok życia, przeżyliśmy udar, bądź chorujemy na Parkinsona lub Alzheimera. Do niepokojących objawów można między innymi zaliczyć:
- powtarzające się coraz częściej sytuacje, w których nie potrafimy przypomnieć sobie, gdzie coś położyliśmy i co przed chwilą robiliśmy, co prowadzi czasem do poważnych konsekwencji (na przykład zapomnienie o zostawieniu włączonej kuchenki);
- nie potrafimy znaleźć dobrze znanego sam słowa, pomimo iż usilnie przez długi czas próbujemy je sobie przypomnieć;
- ciągle opowiadamy te same historie i żarty tym samym osobom;
- czasem nie rozpoznajemy znanych nam osób.
Jeśli którekolwiek z nich wystąpią, nie wahajmy się i zacznijmy jak najszybciej dbać o swoją pamięć.
Ćwiczenie pamięci wpływa na komfort życia
Ćwiczenie pamięci, aby było skuteczne, powinno mieć miejsce codziennie. Najlepiej nie w samotności, ale w ramach terapii lub zajęć grupowych. Przeróżne organizacje i ośrodki ukierunkowane na pomoc seniorom oferują swoją pomoc w tym zakresie. Takie ćwiczenia nie muszą zbierać dużo czasu, ale systematyczność ich wykonywania jest niezwykle ważna.
Aby ćwiczenie pamięci było maksymalnie skuteczne, potrzebna jest motywacja wewnętrzna seniora. Sceptyczna postawa i wykonywanie zadań pod naciskiem osób z zewnątrz, nawet bliskich, może sprawić, że nie będą one tak skuteczne, jak mogłyby być. Jednak większość seniorów boi się na tyle problemów z pamięcią, że wykonują ćwiczenia z własnej woli.
Szacuje się, że takie ćwiczenia wykonywane systematycznie i prawidłowo mogą wydłużyć komfort życia seniorów nawet o 10 lat. Oznacza to, że nie będą musieli tak bardzo polegać na innych w wykonywaniu codziennych czynności, będą bardziej samodzielni, a ryzyko wypadku czy popadnięcia w niską samooceną, a nawet depresję – niskie.
Przykładowe ćwiczenia na pamięć do wykonywania na co dzień
Bardzo ważne jest, aby nie izolować się od innych. Im więcej interakcji z innymi ludźmi, tym bardziej stymulowany jest nasz umysł, a więc także nasza pamięć. Będzie to jeszcze bardziej efektywne, jeśli będziemy poznawać dużo nowych ludzi.
Poza tym ćwiczenia na pamięć mogą dotyczyć codziennych czynności, na przykład takich jak liczenie rachunków – zamiast używać kalkulatora, można po prostu spróbować wykonać proste rachunki na kartce papieru czy nawet obliczyć je w pamięci.
Podczas wykonywania codziennych czynności, prowadźmy narrację: mówmy na głos to, co właśnie robimy. To wytworzy silniejszy ślad pamięciowy, dzięki czemu będzie łatwiej przypomnieć sobie po jakimś czasie, co się wydarzyło.