Ćwiczenia na pamięć

Ćwiczenia na pamięć
ćwiczenia na pamięć

Dłuższe zachowanie sprawności pamięci jest niezwykle ważne dla osób starszych. Wiele osób boi się stopniowej utraty pamięci, zapominania kim są ich bliscy i w jakim miejscu się znajdują. Ta przerażająca wizja może nigdy nie dojść do skutku, jednak warto mimo wszystko ćwiczyć swoją pamięć profilaktycznie, aby jak najdłużej nam służyła.

Objawy pogarszającej się pamięci u seniorów

Ćwiczenia pamięci najlepiej rozpocząć jeszcze przed pojawieniem się niepokojących symptomów. Szczególnie jeśli znajdujemy się w podwyższonej grupie ryzyka, czyli osiągnęliśmy już 60 rok życia, przeżyliśmy udar, bądź chorujemy na Parkinsona lub Alzheimera. Do niepokojących objawów można między innymi zaliczyć:

  • powtarzające się coraz częściej sytuacje, w których nie potrafimy przypomnieć sobie, gdzie coś położyliśmy i co przed chwilą robiliśmy, co prowadzi czasem do poważnych konsekwencji (na przykład zapomnienie o zostawieniu włączonej kuchenki);
  • nie potrafimy znaleźć dobrze znanego sam słowa, pomimo iż usilnie przez długi czas próbujemy je sobie przypomnieć;
  • ciągle opowiadamy te same historie i żarty tym samym osobom;
  • czasem nie rozpoznajemy znanych nam osób.

Jeśli którekolwiek z nich wystąpią, nie wahajmy się i zacznijmy jak najszybciej dbać o swoją pamięć.

Ćwiczenie pamięci wpływa na komfort życia

Ćwiczenie pamięci, aby było skuteczne, powinno mieć miejsce codziennie. Najlepiej nie w samotności, ale w ramach terapii lub zajęć grupowych. Przeróżne organizacje i ośrodki ukierunkowane na pomoc seniorom oferują swoją pomoc w tym zakresie. Takie ćwiczenia nie muszą zbierać dużo czasu, ale systematyczność ich wykonywania jest niezwykle ważna.

Aby ćwiczenie pamięci było maksymalnie skuteczne, potrzebna jest motywacja wewnętrzna seniora. Sceptyczna postawa i wykonywanie zadań pod naciskiem osób z zewnątrz, nawet bliskich, może sprawić, że nie będą one tak skuteczne, jak mogłyby być. Jednak większość seniorów boi się na tyle problemów z pamięcią, że wykonują ćwiczenia z własnej woli.

Szacuje się, że takie ćwiczenia wykonywane systematycznie i prawidłowo mogą wydłużyć komfort życia seniorów nawet o 10 lat. Oznacza to, że nie będą musieli tak bardzo polegać na innych w wykonywaniu codziennych czynności, będą bardziej samodzielni, a ryzyko wypadku czy popadnięcia w niską samooceną, a nawet depresję – niskie.

Przykładowe ćwiczenia na pamięć do wykonywania na co dzień

Bardzo ważne jest, aby nie izolować się od innych. Im więcej interakcji z innymi ludźmi, tym bardziej stymulowany jest nasz umysł, a więc także nasza pamięć. Będzie to jeszcze bardziej efektywne, jeśli będziemy poznawać dużo nowych ludzi.

Poza tym ćwiczenia na pamięć mogą dotyczyć codziennych czynności, na przykład takich jak liczenie rachunków – zamiast używać kalkulatora, można po prostu spróbować wykonać proste rachunki na kartce papieru czy nawet obliczyć je w pamięci.

Podczas wykonywania codziennych czynności, prowadźmy narrację: mówmy na głos to, co właśnie robimy. To wytworzy silniejszy ślad pamięciowy, dzięki czemu będzie łatwiej przypomnieć sobie po jakimś czasie, co się wydarzyło.