Czy emeryci muszą płacić abonament RTV?

Według polskiego prawa, abonament RTV opłacany musi być za każde domostwo, w którym znajduje się odbiornik radiofoniczny, lub też telewizyjny. Nie wszyscy jednak są zobowiązani do jego opłacania – komu w takim razie przysługuje ulga i ile wynosi opłata?

Abonament RTV – na co idą zebrane pieniądze?

Jak przeczytać możemy w ustawie o abonamencie RTV – jest on zbierany, aby umożliwić “realizowanie misji publicznej telewizji i radia”. Oznacza to mniej więcej tyle, że pieniądze zebrane z niego, przeznaczane są na utrzymanie państwowych stacji telewizyjnych i radiowych.

Kto powinien płacić abonament RTV?

Według polskiego prawa, opłacać abonament RTV zobowiązany jest praktycznie każdy, kto w swoim domostwie posiada odbiornik radiofoniczny, bądź też telewizyjny. Opłata pobierana jest od każdego domostwa – wystarczy więc tylko jedna osoba opłacająca go, aby nie musiały płacić go pozostali domownicy zameldowani pod tym samym adresem.

Istnieją jednak pewne grupy osób, które zwolnione są z tego obowiązku. Są to między innymi:

  • osoby po 75 roku życia
  • osoby po 60 roku życia i z prawem do emerytury
  • niepełnosprawni zaliczani do pierwszej grupy inwalidów
  • kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi (wraz z rodzinami po nich)
  • osoby niesłyszące i niewidome
  • bezrobotni

Pełna lista grup społecznych wyłączonych z obowiązku opłacania abonamentu RTV znajduje się na stronie Poczty Polskiej.

Ile wynosi abonament RTV?

Poczta Polska – która to odpowiada za ściąganie opłat za abonament RTV – przygotowała kilka sposobów na jego opłacanie. Możemy płacić go co jeden, dwa, trzy, sześć, lub nawet 12 miesięcy. Jak można łatwo się domyślić, wybierając ostatnią opcję, będzie kosztował on nas najmniej.

Oprócz częstotliwości płatności, istnieją również dwa rodzaje abonamentu – radiofoniczny, a także radiofoniczny i telewizyjny. Pierwszy dotyczy jedynie odbiorników radiowych, drugi radiowych oraz telewizyjnych.

Ceny za obydwa rodzaje abonamentów prezentują się następująco:

Abonament RTV

Jak i gdzie płacić za abonament RTV?

Jak wspomniane było już wcześniej – organem odpowiadającym za ściąganiem opłat za abonament RTV jest Poczta Polska. Zanim jednak będziemy mogli go opłacić, musimy najpierw zarejestrować odbiornik. Dokonać tego możemy w placówce Poczty Polskiej (oraz przez internet, ale i tak wymaga to oczekiwania na list z formularzem, a następnie odesłanie go), a czas w którym musimy tego dokonać wynosi 14 dni od daty jego zakupu.

Kiedy już zarejestrujemy odbiornik, otrzymamy indywidualny numer konta, do opłaty za abonament RTV. To na niego będziemy musieli przelewać opłaty. Możemy tego dokonać zarówno tradycyjnym przelewem na poczcie, lub też logując się na stronę Poczty Polskiej, gdzie możemy zrobić to przez internet.