Pierwszy w Polsce bezpłatny internetowy kurs SeniorVlog – już dostępny online!

Polskie seniorki i seniorzy mają opanowany e-mail, video rozmowy, Facebooka, ale często nie wiedzą jak zabrać się za YouTuba i Tiktoka. PCG Polska chce zachęcić osoby 65+ do skorzystania z dostępnego na platformie SeniorVlog bezpłatnego samouczka vlogowania online, który pozwoli im samodoskonalić umiejętności tworzenia wizulanych materiałów internetowych. Dzięki zdobytej podczas kursu wiedzy, osoby starsze będą mogły bez pośredników, samodzielnie zabrać głos i opowiedzieć o swoich pasjach, zainteresowaniach, zrelacjonować swoją codzienność. Będą mogli nawiązać relacje z odbiorcami na bazie wspólnych fascynacji, a nie podobnego wieku czy miejsca zamieszkania. 

Wystarczy, że założą konto na platformie SeniorVlog i uzyskają dostęp do darmowego kursu zawierającego 4 moduły tematyczne, z których każdy podzielony jest na:

  • lekcje teoretyczne,
  • dodatkowe zasoby (materiały tekstowe, filmy, przydatne linki),
  • interaktywne ćwiczenia (gry, symulacje),
  • kwestionariusze osobistego postępu (testy/quizy).

Po przejściu kursu każdy otrzyma imienny certyfikat.  Instrukcja korzystania z kursu znajduje się tu: Instrukcja SeniorVlog

Zarejestrować się i przystąpić do kursu można tu: https://seniorvlog.eu/course/login

Szkolenie SeniorVlog zostało stworzone w celu poprawy dostępu do uczenia się przez całe życie dla seniorów zagrożonych wykluczeniem społecznym i dyskryminacją związaną z wiekiem i umiejętnościami cyfrowymi. Przełamując stereotypy związane z wiekiem i technologią, program nauczania ma na celu poprawę e-umiejętności seniorów, umożliwiając im znalezienie swojego miejsca w społeczności cyfrowej i dając im głos. Celem jest zniwelowanie przepaści cyfrowej między pokoleniami i promowanie aktywnego uczestnictwa seniorów w społeczeństwie cyfrowym. Program szkoleniowy SeniorVlog stanowi konkretne zobowiązanie do budowania bardziej integracyjnej i połączonej społeczności w erze cyfrowej.

Powszechnie wiadomo, że prowadzenie aktywnego trybu życia ma kluczowe znaczenie dla dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i społecznego każdego człowieka, niezależnie od wieku. W szczególności dla seniorów utrzymanie zaangażowania społecznego i próbowanie nowych aktywności jest niezbędne dla satysfakcjonującego życia. W tym kontekście inteligentne korzystanie z internetu i mediów społecznościowych odgrywa kluczową rolę.

Ważne jest, aby senior zdawał sobie sprawę, że pozostawanie aktywnym społecznie nie tylko promuje istotną sieć wsparcia, ale także pomaga zapobiegać izolacji społecznej często związanej ze starzeniem się. Media społecznościowe zapewniają dostępną i integracyjną platformę do łączenia się z przyjaciółmi, członkami rodziny, a nawet nowymi osobami o podobnych zainteresowaniach. Dzieląc się doświadczeniami, pomysłami i pasjami online, seniorzy mogą wzbogacić swoje życie społeczne w znaczący sposób. Dla tych, którzy dopiero zaczynają korzystać z Internetu, ważne jest zapewnienie zasobów edukacyjnych i wsparcia technologicznego, aby pokonać wszelkie początkowe bariery. Nauka podstaw nawigacji online i mediów społecznościowych może otworzyć świat możliwości i połączeń.

U podstaw programu szkoleniowego SeniorVlog leży misja zniesienia cyfrowej bariery otaczającej „rozległe królestwo mediów społecznościowych” i podważenia z góry przyjętego przekonania, że vlogowanie jest wyłączną domeną młodych ludzi. Poza tym program ma na celu wzmocnienie pozycji seniorów nie tylko poprzez poprawę ich umiejętności, ale także poprzez pielęgnowanie ich pewności siebie, zapewniając im najnowocześniejszą drogę do ciągłego rozwoju poprzez nowy zestaw umiejętności.

Platforma SeniorVlog skierowana jest też do osób edukujących seniorów i seniorki.

Mogą oni przejdź kurs by sprawdzić i utrwalić swoją wiedzę czy wykorzystać kurs do przeprowadzenia zajęć stacjonarnych. W ramach projektu przygotowano dla nich również dodatkowe, dostępne online narzędzia, które pozwalają lepiej wspierać osoby starsze w podboju vlogosfery, pomagają przeprowadzić seniorów przez proces wymyślania, tworzenia, publikowania filmów w Internecie i docierania z nimi do odbiorców:


Koordynowany przez PCG Polska międzynarodowy projekt SeniorVlog przygotował narzędzia edukacyjne dotyczące vlogowania wraz z partnerami z Grecji, Cypru, Włoch i Portugalii. Projekt współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach Umowy o dofinansowanie: Erasmus+ 2021-1-PL01-KA220-ADU-000028293