Spis treści
Jazda na rowerze to idealna forma aktywności fizycznej dla osób po sześćdziesiątce. Zaletą jazdy na rowerze jest to, że poziom wysiłku możemy dopasować do własnych możliwości – szybkość, dystans, czas jazdy, teren – na każdy z tych elementów mamy przecież wpływ. Przejażdżki rowerowe poprawiają nasze samopoczucie i usprawniają pracę mięśni oraz stawów. Dodatkowo na rowerze możemy się przemieścić na dystansie nawet kilkunastu kilometrów w dość krótkim czasie i nie ograniczają nas miejskie korki. A zatem niezależność, zdrowie, wiatr we włosach i spalanie kalorii! Ale na co zwrócić uwagę, gdy stajemy przed koniecznością zakupu nowego roweru? – Z pewnością komfort, bezpieczeństwo, a często również cena – to główne czynniki, którymi należy się kierować, wybierając rower dla seniora. A zatem od czego zacząć nasze poszukiwania idealnego roweru i jak wybrać „dwa kółka”, które spełnią oczekiwania osoby 60+?
Rower dla seniora powinien być LEKKI, bo ciężar ma znaczenie!
Ciężar roweru ma znaczenie – szczególnie w przypadku kobiet – bo pamiętajmy, że „dwa kółka” mogą ważyć średnio między 10 a 20 kg. Te kilka kilogramów różnicy może okazać się kluczowe, gdy będziemy musieli wprowadzić rower po schodach lub znieść go do piwnicy. Najlżejsze są ramy z włókna węglowego (karbonowe), jednak ich wadą jest bardzo wysoka cena. Takie ultralekkie rowery ważące około 8-10 kg potrafią kosztować nawet powyżej 10 000 zł. Niezłe proporcje lekkości i wytrzymałości do ceny proponują rowery aluminiowe. Warto więc poszukać roweru z aluminiową ramą, którego waga będzie wynosiła około 14-16 kg. W przypadku najpopularniejszych wśród osób 60+ rowerów miejskich i trekkingowych będzie to całkiem przyzwoita waga.
Jaki typ roweru wybrać?
Jeżeli ktoś dawno nie kupował roweru, to wchodząc obecnie do sklepu rowerowego lub szukając „dwóch kółek” w internecie może się poczuć przytłoczony mnogością dostępnych typów i rodzajów. Jak więc wybrać rower, który będzie dla nas najlepszy? Oczywiście zaczynamy od odpowiedzi na proste pytanie. Do czego jest nam potrzebny rower? W jaki sposób będziemy z niego najczęściej korzystać?
Osoby 60+ raczej nie zamierzają się ścigać w wyścigach, ustanawiać rekordów w przejechanym dystansie, ani wspinać na rowerze po górach. Dlatego rowery szosowe (tzw. „kolarki”) i rowery górskie (znane też pod skrótem MTB) raczej nie będą interesowały seniorów.
Po sześćdziesiątce rower traktowany jest najczęściej jako forma rekreacji czy szybszego przemieszczania się na dystansie kilku, czasem kilkunastu kilometrów. Niektóre osoby z roweru korzystają tylko w mieście – w takim przypadku dobrym wyborem będzie rower miejski, zwany też popularnie „holenderką” (na zdjęciu). Jeśli będziemy także jeździć po leśnych czy nieutwardzonych drogach – lepszym wyborem będzie rower trekkingowy. Te rowery zawsze wyposażone są w nieco grubsze opony, błotniki i bagażnik z tyłu. Niekiedy ten typ rowerów określa się także mianem rowerów turystycznych. A zatem nasze poszukiwania warto zawęzić do tych dwóch kategorii – rowerów miejskich i trekkingowych (turystycznych).
Rozmiar kół i ramy, liczba przerzutek?
Kupując nowy rower dla osoby 60+ nie warto inwestować w wielostopniowe przerzutki. Jeśli rzeczywiście będziemy zmuszeni pokonywać wzniesienia warto oczywiście mieć przynajmniej 3 przerzutki na tylnym kole. Natomiast istotnym elementem będzie rozmiar kół – lepiej, żeby były one większe. Najlepsze to te 28-calowe, które zapewnią dużą przyjemność z jazdy i ułatwią pedałowanie.
Rower musi być przede wszystkim wygodny, a tu znaczenie ma również rama. Pamiętajmy, że najczęściej istnieje możliwość wyboru wielkości ramy (rozmiary S, M, L, XL). Warto zapoznać się z zaleceniami producenta, które wskażą, jaki rozmiar będzie odpowiedni dla naszego wzrostu. Większość modeli ma także dwa typy ram – damskie i męskie. Wybierając damską ramę mamy więc pewność, że nie będziemy musieli zadzierać wysoko nogi, by wsiąść na rower.
Dobre amortyzatory i wygodne siodełko
Amortyzatory w rowerze powodują, że ugina się on (kierownica i siodełko), kiedy koło najedzie na nierówność czy krawężnik, pozwalając gładko pokonać taką przeszkodę. Tłumi on energię, wpływa na stabilność jazdy i ogranicza negatywne oddziaływanie nierówności na nasze ciało, w tym na dłonie, ręce i kręgosłup. Zadbajmy zatem o dobrej jakości amortyzatory. Siodełko to kolejny ważny element w rowerze, któremu należy się uważnie przyjrzeć. Wybierzmy szerokie i wygodnie wyprofilowane siodełko – np. żelowe lub sprężynowe, które również pochłaniają drgania. Wtedy nawet po godzinie intensywnej jazdy, nie będziemy odczuwać dyskomfortu. Ważne jest poprawne ustawienie wysokości siodełka względem kierownicy, aby jechać w pozycji względnie wyprostowanej. W takiej pozycji łatwiej będzie nam orientować się w terenie i sytuacji na drodze, ale również nasz kręgosłup nie będzie obciążony.
Gdzie najlepiej kupić rower dla seniora?
Osoby, które dawno nie dokonywały zakupu nowego roweru mogą mieć wątpliwości, gdzie najlepiej szukać roweru dla seniora. Obecnie mamy wiele różnych możliwości zakupu roweru – np. wyspecjalizowane lokalne sklepy rowerowe, duże sieci marketów sportowych (np. Decathlon, Intersport, SkiTeam), sklepy internetowe, ale też bezpośrednio od producentów poprzez ich witryny internetowe (np. Kross, Romet). Możemy też poszukać okazyjnego zakupu używanych rowerów, np. na aukcjach w serwisie Allegro czy w ogłoszeniach na OLX. Wybór najlepszego miejsca zależy od tego, gdzie mieszkamy, jaki rower chcemy nabyć oraz czy najniższa cena jest dla nas najważniejsza. Jeśli korzystamy z internetu, to przed finalną decyzją zawsze warto zrobić mały rekonesans i porównać ceny wybranych modeli rowerów w kilku sklepach. Pomocna może też się okazać strona Ceneo.pl, czyli porównywarka cen różnych produktów.