Spis treści
Nie dziwi nikogo fakt, że większość ludzi unika samotności. Z samotnością najczęściej mierzymy się, gdy tracimy najbliższe osoby lub dzieci odchodzą z domu.
Miło jest wpaść do sąsiada lub spotkać się z równolatkami na zajęciach w klubie seniora, jednak ostatecznie zawsze wraca się do swoich czterech kątów, gdzie nikogo nie ma. Wiele samotnych osób starszych zastanawia się nad zwierzakiem, który mógłby ożywić otoczenie. Jednak sporo kwestii budzi wątpliwości.
Zwierzak na tak – tylko jaki?
To już nie jest tylko powiedzenie, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Liczne badania dowodzą poprawy kondycji psychicznej u niepełnosprawnych dzieci czy dorosłych. Kontakt ze zwierzęciem sprawia, że w organizmie wydzielają się endorfiny pozytywnie oddziaływające na stan psychiczny. Spacery ze zwierzęciem same w sobie wymuszają aktywność fizyczną, a często też kontakt z innymi napotkanymi właścicielami czworonogów. To wszystko również przyczynia się do poprawy nastroju i samopoczucia, nie wspominając już o kondycji fizycznej. Kontakt ze zwierzęciem zmniejsza poczucie izolacji i osamotnienia.
Jednak to, na jakie zwierzę się zdecydować, zależy od różnych czynników i tu obok preferencji znaczenie będzie miał nasz stan zdrowia. Duży, ruchliwy pies może być zbyt dużym wyzwaniem dla osoby z ograniczeniami ruchowymi. Z kolei z pozoru mało absorbujące rybki wymagają regularnej pielęgnacji, wymiany wody w akwarium. To ciężka praca, której nie każdy jest w stanie się podjąć.
Dla kogo kot?
Koty sprawdzą się idealnie dla osób, które nie mogą pozwolić sobie lub nie lubią długich spacerów. Pamiętajmy jednak, że ras kotów jest kilkadziesiąt, co oznacza, że warto przemyśleć, jakie zwierzę będzie odpowiednie dla danego seniora. Rasy spokojne, przywiązujące się do ludzi i które są domatorami to kot perski, birmański, maine coon, ragdoll, devon rex. Należy jednak zaznaczyć, że np. kot perski, podobnie jak inne długowłose, wymaga częstego szczotkowania, najlepiej codziennego. Koty bardziej energiczne również można trzymać w domu, ale pamiętajmy, że trzeba zapewnić im sporą dawkę atrakcji, pieszczot i zabaw i tu dobrym rozwiązaniem mogą być dwa koty naraz, co zawsze zagwarantuje kompana do zabaw. A jak nie kot, nie dwa koty, to może pies?
Pies – towarzysz od zaraz
Psy nie tylko są wierne, ale też przyjazne i towarzyskie. Oczywiście nie mając wcześniejszego doświadczenia z psem, lepiej nie brać się za rasy trudne do ujarzmienia, wymagające aktywności. Małe rasy typu sznaucer, shih tzu, mops czy maltańczyk będą dla seniora idealnym rozwiązaniem. Z wielu względów warto wybrać psa dorosłego zamiast szczeniaka. Jednym z aspektów jest wiek właściciela, który może nie mieć tyle energii, ile potrzebne jest do wychowania młodego psiaka, którego szalejące w pierwszym roku życia hormony mogą sprawić, że zwierzę będzie trudne do okiełznania. Kolejnym aspektem są zniszczenia, jakie za sprawą młodego psa mogą nas spotkać, dodatkowo stresować czy denerwować.
Zwierzę to nie tylko przyjemność
Każdy zwierzak wiąże się z pewnymi obowiązkami, które bywają bardziej uciążliwe, jak poranne spacery mimo niepogody, czy kąpiel, gdy pies wytarza się w czymś nie za ładnie pachnącym i mniej, jak karmienie czy pamiętanie o regularnych szczepieniach. Przy rozważaniu zwierzaka do domu warto zorientować się, gdzie znajduje się najbliższa lecznica weterynaryjna, bo przydarzyć się coś może zawsze, np. wbity w łapę kłos, co wymaga wizyty u weterynarza, a konieczność podróżowania ze zwierzakiem, gdy nie jesteśmy zmotoryzowani, to spore utrudnienie.