Spis treści
Ćwiczenia fizyczne wskazane są codziennie niezależnie od kondycji i stanu zdrowia, z tym że to właśnie stan zdrowia determinuje znacząco rodzaj tych ćwiczeń. Kręgosłup ma to do siebie, że zaczyna doskwierać z wiekiem i w zależności od prowadzonego trybu życia objawy możemy odczuwać w innych jego partiach.
Wtedy rehabilitację i ćwiczenia dobieramy w taki sposób, by ból w tych miejscach łagodzić oraz poprawiać, uelastyczniać ruchomość. Kiedy borykamy się z dolegliwościami ze strony kręgosłupa piersiowego i jakie ćwiczenia mogą pomóc?
Kręgosłup prawdę powie
Prawdą jest, że im więcej aktywności fizycznej i mniej obciążeń za młodu, tym lepszą kondycją kręgosłupa będziemy cieszyć się w późniejszych latach. Oczywiście ćwiczenia powinniśmy kontynuować również jako seniorzy, jednak to, co wypracujemy sobie przez całe życie, ma ogromne znaczenie. Kręgosłup piersiowy odezwie się, kiedy prowadziliśmy głównie siedzący tryb życia, zmagamy się z nadwagą lub też wykonywaliśmy pracę, która wiązała się z przeciążeniami. Zaniedbanie pierwszych objawów może prowadzić do postawy zamkniętej i przykurczonej lub nawet do poważnych ograniczeń ruchomości. Jakie ćwiczenia na kręgosłup piersiowy będą odpowiednie dla osoby starszej?
Ćwiczenia na zdrowie
Codzienna aktywność fizyczna ogólnie poprawi naszą kondycję, wzmocni mięśnie i stawy, a tym samym ograniczy ryzyko kontuzji. Niesie też liczne korzyści związane z układem krwionośnym, nerwowym czy hormonalnym, a także że zdrowiem psychicznym. Jednak, gdy już nabawiliśmy się dolegliwości ze strony kręgosłupa piersiowego, należy zabrać się do konkretnych ćwiczeń. Mimo że przez obecność żeber odcinek piersiowy kręgosłupa jest najmniej mobilny, możemy uelastyczniać go przykładowymi ćwiczeniami:
- Klękamy przed krzesłem, łokcie opieramy na siedzisku, a dłonie splecione układamy za karkiem. W takiej pozycji bierzemy kilka głębokich wdechów nosem, dbając o to, by żebra rozszerzały się jednocześnie. Wydychając powietrze ustami, w miarę możliwości postaraj się pogłębiać wyprost kręgosłupa, wypychając klatkę piersiową do przodu.
- Jeśli mamy problemy z kolanami, to możemy podobne ćwiczenie wykonać, siedząc na krześle również ze splecionymi rękami na karku, a łokciami trzymanymi wąsko z przodu blokując odcinek szyjny kręgosłupa. Bierzemy głęboki wdech, a wraz z wydechem odchylamy plecy przez oparcie krzesła, dociskając odcinek piersiowy mocniej do krawędzi.
Przydatne ćwiczeń akcesoria
Dobrym pomysłem jest też użycie wałka/rollera, dzięki któremu podobne ćwiczenia można wykonywać, leżąc na macie, a wałek układając pod plecami na wysokości kręgosłupa piersiowego. Zawsze wraz z wydechem pogłębiamy ruch rozszerzania klatki piersiowej i dociśnięcia kręgosłupa do wałka. Podobnie pomocna może być duża piłka, na której można układać się tak, by rozszerzały się żebra i pogłębiał zakres ruchomości barków. Ćwiczenie na piłce zaczynamy od siadu na niej i stopniowo obniżamy się tak, by całe plecy mogły się położyć. Wraz z wydechem ramiona rozkładamy na boki albo staramy się umieścić za głową, nawet dotykając nimi podłogi. Z każdym wydechem staramy się pogłębiać ruch. Odciążamy w ten sposób cały kręgosłup i pomagamy zwiększyć ruchomość odcinka piersiowego.
Ćwiczenia należy wykonywać codziennie tak, by wykonywać ok. 10-15 ruchów rozciągających dziennie. W ten sposób szybko odczujemy, jak zwiększa się ruchomość tej części kręgosłupa i barków oraz redukuje się ból kręgosłupa. W razie wątpliwości dobór ćwiczeń należy skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą.