Wsparcie na czterech łapach – odpowiedź na samotność seniorów

Wsparcie na czterech łapach

Samotność wśród seniorów jest poważnym problemem współczesnego społeczeństwa, a do wzmożenia zjawiska przyczynia się sytuacja pandemiczna. Badania naukowe udowadniają, że zwierzęta są dla ludzi źródłem wsparcia społecznego, a także wpływają pozytywnie na zdrowie psychiczne i fizyczne. Dzięki dogoterapii, organizowanej przez Mars Polska i Fundację „Dr Clown”, osoby starsze z 11 miast w Polsce mogą korzystać z dobroczynnej interakcji z czworonogami.

Wg danych GUS liczba seniorów do 2050 roku może stanowić aż 40% ogółu społeczeństwa w Polsce[1]. Wśród kojarzonych z jesienią życia problemów wymagających wsparcia, coraz częściej wymieniana jest samotność, która negatywnie wpływa na kondycję psychiczną osób starszych. Potwierdzają to dane z raportu Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej „Zdrowie polskich seniorów w pandemii”.

Według badań naukowych samotność przyczynia się do występowania chorób w taki sam sposób jak palenie 15 papierosów dziennie[2]. Eksperci z Instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham, zajmujący się dziedziną Human Animal Interaction, udowodnili, że psy i koty dają ludziom wsparcie społeczne. Dzięki nim seniorzy czują się potrzebni, mają motywację do aktywności fizycznej i umysłowej. Co więcej, kontakt z psem może zmniejszać ryzyko chorób układu krążenia, działać antystresowo i zapobiegać objawom depresji. Dogoterapia pozwala seniorom korzystać z wielu benefitów wynikających z interekacji człowiek – zwierzę, podnosząc ich jakość życia[3].

Firma Mars Polska we współpracy Fundacją „Dr Clown” od 2017 realizuje ogólnopolski program dogoterapii w szpitalach i ośrodkach terapeutycznych dla dzieci. W obliczu pandemii działania zostały rozszerzone na Domy Pomocy Społecznej dla seniorów.

Jako Mars tworzymy lepszy świat dla zwierząt, ponieważ to dzięki nim nasze życie każdego dnia jest zdrowsze i pełne radości. Doświadczamy tego codziennie w naszych domach i w biurze. Chcemy, aby jak najwięcej osób w każdym wieku mogło korzystać z dobroczynnego wpływu zwierząt. – mówi Małgorzata Głowacka, lekarka weterynarii i ekspertka naukowa Mars Polska.

Zajęcia dogoterapeutyczne dla seniorów odbywają się w 14 placówkach w: Częstochowie, Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Łodzi, Lublinie, Olecku, Opolu, Poznaniu, Szczecinie i Zielonej Górze. Do tej pory skorzystało z nich ponad 500 seniorów.

Od wielu lat prowadzimy „terapię śmiechem” w szpitalach i wiemy, jak wiele korzyści dla zdrowia dają dobre samopoczucie i pozytywne nastawienie. Towarzystwo psów jest równie pomocne w codziennej walce pacjenta z chorobą. Kontakt z przyjaznym czworonogiem pomaga rozwijać sprawność ruchową, wzmacnia efektywność rehabilitacji, ale przede wszystkim daje niesamowitą radość. Zwierzę staje się także pretekstem do nowych interakcji między pensjonariuszami, co pozwala zmniejszyć uczucie osamotnienia Obecności psa w ośrodku  zawsze towarzyszą uśmiech, rozluźnienie, po prostu szczęście! – mówi Katarzyna Czereszewska, koordynatorka programów CSR w Fundacji „Dr Clown”.

Ogólnopolski program dogoterapii to przykład, który może być inspiracją do dużych zmian systemowych i budowania otwartości na obecność zwierząt w przestrzeni publicznej, a także odpowiadający na realne potrzeby społeczne.

[1] Źródło: GUS Prognoza ludności na lata 2014-2050

[2] Addressing the loneliness crisis through the power of pets (waltham.com)

[3] https://www.waltham.com/sites/g/files/jydpyr1046/files/2020-05/human-animalinteractionsbookletelectronicversion.pdf