Hipoteka odwrócona w Wielkiej Brytanii – podsumowanie wyników 2019 roku

hipoteka-odwrócona-UK

Według raportu firmy doradczej Key Group¹ rok 2019 dla rynku hipoteki odwróconej w Wielkiej Brytanii zakończył się nieznacznym spadkiem o 4% w ujęciu wartościowym. W 2019 roku w ramach różnych form odwróconej hipoteki  Brytyjczycy uwolnili łącznie kwotę 3.4 miliarda funtów z posiadanych nieruchomości. Pod względem ilości podpisanych umów spadek rok do roku wyniósł już tylko 3%. W 2019 zawarto 45 598 kontraktów w stosunku do 47 tys. w roku 2018.

Druga połowa 2019 roku zapowiada powrót tendencji wzrostowej

Eksperci podejrzewają, że niepewność związana z przeciągającym się Brexit’em mogła mieć wpływ na większą ostrożność i wstrzymywanie się z decyzją przez brytyjskich seniorów. Trzeba jednak odnotować, że spadek o którym mowa powyżej to głównie zasługa pierwszej połowy 2019. Bowiem już trzeci, a szczególnie czwarty kwartał 2019 pokazały oznaki powrotu na ścieżkę wzrostową. Jeżeli chodzi o regiony Wielkiej Brytanii, to największe dwucyfrowe wzrosty ilości zawieranych umów odnotowano w Walii, Yorkshire & Humberside oraz w regionie West Midlands.

Na co Brytyjczycy wydają pieniądze pozyskane z hipoteki odwróconej?

W jakim celu Brytyjscy seniorzy sięgali po rozwiązania z obszaru hipoteki odwróconej w 2019 roku?  Okazuje się, że aż 67% z nich wydało pozyskane pieniądze na remonty domu. Oczywiście niektórzy zapewne instalują wymarzoną kuchnię czy wymieniają stary sprzęt AGD na nowy. Jednak w większości przypadków zapewne chodzi o remonty mające na celu dostosowanie domów do potrzeb starzejących się mieszkańców, jak np. wymiana wanny na prysznic, z którego łatwiej skorzystać starszej osobie.  Na kolejnych miejscach: 34% – na wyjazd wakacyjny, 29% – na spłatę długów, kart kredytowych, pożyczek; 27% – na prezent dla rodziny lub przyjaciół, 19% – na spłatę pozostałego zadłużenia hipotecznego, 11% – na pomoc w regulowaniu comiesięcznych rachunków.

Kim jest typowy klient zawierający umowę hipoteki odwróconej?

Ile lat ma typowy Brytyjczyk zawierający umowę odwróconej hipoteki? – Okazuje się, że ma średnio 71 lat. Najwięcej klientów zawierających takie kontrakty było w grupach wiekowych 70-74 lata (28%) i 65-69 lat (23%) – trzeba tu wspomnieć, że minimalny wiek w Wielkiej Brytanii w jakim można zawrzeć umowę to 55 lat. Najczęściej umowę zawierają małżeństwa (60%), w 26% – samotne kobiety, a tylko w 14% przypadków był to samotny mężczyzna.

Komentarz eksperta od brytyjskiego rynku hipoteki odwróconej

Will Hale, prezes Key Group, wskazuje, że „rok 2019 był rokiem dynamicznego rozwoju dla sektora – na rynku brytyjskim pojawili się nowi gracze oraz nowe produkty. Seniorzy mogą już wybierać z ponad 300 rozwiązań z obszaru hipoteki odwróconej, co odzwierciedla rosnące zainteresowanie konsumentów. W obliczu aktualnych perturbacji polityczno-ekonomicznych w Wielkiej Brytanii rynek nie rósł w 2019 tak, jak w poprzednich latach, to końcówka 2019 zapowiada już powrót pozytywnego trendu. Wielką Brytanię zamieszkuje ponad 24 miliony osób w wieku powyżej 55 lat, a więc baza potencjalnych klientów jest wciąż ogromna, a ich rosnące potrzeby związane ze starzeniem się będą stymulowały rozwój rynku w kolejnych latach”.

¹ Na podstawie:  https://www.wearekeygroup.co.uk/impact-and-insight/thought-leadership/market-monitor-2019-full-year