Rekordowe wzrosty na rynku hipoteki odwróconej w Wielkiej Brytanii i Szwecji

immobilier maison logement toit construction vente achat interet credit hypotheque hypothecaire credit banque cout pret investissement euros taux dette

Wszystko wskazuje na to, że miniony 2017 rok był wyjątkowo udany dla firm działających na rynku hipoteki odwróconej w krajach Europy Zachodniej. Podsumowanie wyników 2017 roku, które napłynęło z Wielkiej Brytanii wskazuje nawet na historyczny rekord oraz zmieniającą się mentalność seniorów, którzy zaczynają traktować rentę hipoteczną jako naturalny sposób pozyskiwania dodatkowej gotówki po przejściu na emeryturę.

W Wielkiej Brytanii w 2017 roku po raz pierwszy w historii wartość majątku z nieruchomości uwolnionego w ramach świadczeń rentowych dla seniorów w wieku 55+ przekroczyła sumę
3 miliardów funtów według szacunków Equity Release Council. Roczna ilość nowych umów renty hipotecznej wzrosła z 27 563 w 2016 roku do 37 037 w 2017 r., co oznacza aż 34-procentowy przyrost rok do roku. Jest to najwyższa dynamika na tym rynku od 2003 roku.

David Burrowes, prezes Equity Release Council – organizacji branżowej zrzeszającej podmioty świadczące usługę renty hipotecznej – przekonuje, że rekordowy popyt na odwróconą hipotekę w 2017 roku to efekt zmieniającego się nastawienia brytyjskich seniorów do planowania własnych finansów na emeryturze, co wiąże się z rozważaniem przez nich szerszej niż wcześniej palety rozwiązań. Co raz więcej Brytyjczyków zaczyna traktować produkty finansowe bazujące na odwróconej hipotece jako bezpieczne źródło dochodu na emeryturze. Ponadto, zmianom w sposobie myślenia potencjalnych klientów sprzyjają również elastyczność dostępnych na rynku rozwiązań oraz rygorystyczne zabezpieczenia interesów klientów obowiązujące na rynku brytyjskim.

Nieruchomość jest dla wielu osób ich najcenniejszym kapitałem i może odgrywać jeszcze większą rolę w przyszłości, aby móc zapewnić skuteczne finansowanie na późniejszym etapie życia – podsumowuje David Burrowes. Brytyjczycy zaczynają dostrzegać, że każdy, kto jest właścicielem domu kupionego przy pomocy kredytu hipotecznego, oszczędzał przez całe życie. Różnica polega na tym, że pieniądze nie trafiły na konto w banku, ale znajdują się w murach posiadanej nieruchomości. Ta zmiana myślenia wkrótce powinna spowodować, że jeszcze więcej osób będzie się decydować na sięgniecie do zgromadzonego w swoim domu majątku.

Tymczasem w Szwecji, gdzie instytucja o nazwie Svensk Hypotekspension od 2005 roku oferuje seniorom rozwiązanie o nazwie Hypotekspension®, nastąpił w 2017 roku wzrost wartości wypłaconych świadczeń aż o 25% w stosunku do 2016 roku. W 2017 roku 1300 nowych seniorów ze Szwecji powiększyło swój budżet domowy za pomocą renty hipotecznej, a najczęstszymi powodami skorzystania z tego rozwiązania była chęć znalezienia środków na remont domu lub zbyt niska emerytura nie pozwalająca na pokrycie wszystkich potrzeb życiowych. Lennart Grabe, prezes Svensk Hypotekspension, wyjaśnia, że renta hipoteczna może zaspokoić potrzeby gotówkowe wielu osób starszych, które są stosunkowo mało obciążone hipoteką, ale które ze względu na swój wiek nie mają zdolności kredytowej w bankach. Większość nowych klientów Svensk Hypotekspension to osoby samotne, mające około 70 lat i relatywnie niską emeryturę, które potrzebują zastrzyku gotówki, ale jednocześnie pragną pozostać w swoim domu tak długo, jak to będzie możliwe.

  • propertywire.com/news/uk/older-home-owners-uk-embrace-equity-release-records-numbers/
  • hypotekspension.se/kraftigt-okat-intresse-speciallan-pensionarer/