Australijskie fundusze hipoteczne przewidują szybszy wzrost rynku po wprowadzeniu rządowego programu odwróconej hipoteki

Location Australia. Green pin on the map.

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że niedawna decyzja australijskiego rządu, by wprowadzić powszechny program odwróconej hipoteki dla seniorów może stanowić zagrożenie dla działających już w Australii prywatnych funduszy hipotecznych oferujących usługę renty dożywotniej.

Jednak przedstawiciele funduszy twierdzą, że ten krok przyczyni się do zwiększenia wiarygodności ich produktu oraz zapewniają, że obie oferty – publiczna i prywatna – mogą  koegzystować na rynku.

Moim zdaniem to będzie pozytywny impuls dla całego rynku odwróconej hipoteki, ale również dla Heartland – przekonuje Andrew Ford, prezes australijskiego funduszu Heartland Seniors Finance w wywiadzie dla branżowego pisma Australian Broker. Z pewnością wzrośnie świadomość oferty, a to właśnie brak świadomości rozwiązań z obszaru odwróconej hipoteki jest największym wyzwaniem, jakie obecnie ma nasza branża.  Rządowy program zapewni również uwiarygodnienie dla naszego produktu, który przecież pozwala seniorom żyć lepiej na emeryturze.

W budżecie na 2018 rok, Australia zaplanowała środki na rozszerzenie swojego rządowego programu odwróconej hipoteki na wszystkich właścicieli nieruchomości w wieku powyżej 65 la. Mogą oni teraz otrzymywać nawet do 11 799 dolarów australijskich rocznie do końca życia. Współczynnik LTV jest tak określony, by łączna wartość wypłat nie przekroczyła wartości nieruchomości, przy oprocentowaniu na poziomie 5,25% – donoszą media.

Podobnie jak w USA, Australijskie fundusze hipoteczne muszą stawić czoła sceptycznemu nastawieniu potencjalnych klientów z jednej strony oraz nieubłaganym trendom demograficznym z drugiej, które już wkrótce sprawią, że liczba ich potencjalnych klientów dramatycznie wzrośnie. Według Forda, dane statystyczne pokazują, że już teraz co miesiąc średnio 20 000 Australijczyków kończy 65 lat, podczas gdy większość pośredników finansowych w kraju nigdy nie miała do czynienia z odwróconą hipoteką.

Odwrócona hipoteka to ciągle niszowy produkt, ale rynek stale rośnie – mówi Andrew Ford – Pośrednikom powiedziałbym, że odwrócona hipoteka to świetny sposób, żeby poszerzyć ofertę, zdywersyfikować biznes oraz dostarczyć klientom prawdziwą wartość dodaną.

Podejście australijskich funduszy hipotecznych wydaje się być podobne do tego, jaki prezentowały amerykańskie instytucje działające na rynku odwróconej hipoteki, które kibicowały zabezpieczonemu przez rząd federalny rozwiązaniu HECM (Home Equity Conversion Mortgage) widząc w nim sposób na przetrwanie zastoju w branży refinansowej w okresie rosnących stóp procentowych.

Amerykański model HECM wprawdzie jest wspierany przez państwo, ale same produkty nie są bezpośrednio tworzone przez rząd federalny, więc prywatne fundusze nie konkurują tu z ofertą rządową. Mimo to, Ford jest optymistą i uważa, że rosnąca świadomość oferty odwróconej hipoteki w Australii przyczyni się do tego, że dużo więcej konsumentów zdecyduje się rozważyć bardziej elastyczne oferty z modelu sprzedażowego odwróconej hipoteki, które proponują prywatne fundusze, takie jak Heartland.

Nasi klienci zwykle zgłaszają się już z konkretną potrzebą. Na przykład chcą refinansować swoją hipotekę, odnowić dom,  podróżować, skonsolidować pożyczki czy sfinansować wydatki medyczne – jest wiele różnych powodów – zdradza Andrew Ford –  Dlatego często potrzebują większej kwoty od razu na początku, a my możemy im to zaoferować.

Na podstawie: Alex Spanko, „Private Reverse Mortgage Lenders Predict Boost from Australia Program”, https://reversemortgagedaily.com/2018/05/10/private-reverse-mortgage-lenders-predict-boost-from-australia-program/