Trzynastka dla emerytów – od kiedy można liczyć na 13. emeryturę?

Trzynastka dla emerytów

Wraz z nadchodzącymi wyborami, partie precyzują swoje nowe plany wyborcze. Każda z partii ma własne pomysły na to, w jaki sposób przyciągnąć wyborców. Jeśli spojrzymy na plany zmian ogłoszone przez Prawo i Sprawiedliwość, to mają obejmować także emerytów. Wypłata tzw. „trzynastki” to jeden z punktów tzw. Nowej Piątki PiS.

Na lutowej konwencji wyborczej PiS przedstawione zostały nowe obietnice wyborcze rządzącej partii, a wśród nich znalazł się pomysł tzw. „trzynastej emerytury”. Dodatek ten ma być wypłacony na początku maja czyli jeszcze przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

13. emerytura już od 2019 roku

Emerytury są w Polsce skandalicznie niskie, zwłaszcza jeśli z tych środków muszą być kupione jeszcze leki. Zarówno partia rządząca, jak i opozycja są zgodne co do tego, że seniorzy są grupą społeczną, która potrzebuje dodatkowego wsparcia. Okres przed wyborami jest najlepszy do tego, by zaoferować coś swoim wyborcom. Nie inaczej jest w przypadku obietnicy 13. emerytury. Różnica jest taka, że na realizację planu i wypłatę, nie będzie trzeba czekać, bo już w najbliższych miesiącach program zostanie wdrożony w życie.

Czas na realizację obietnic wyborczych przychodzi najczęściej po wygranych przez partię wyborach. W przypadku 13. emerytury  ma to wyglądać inaczej, a pierwsze wypłaty będą w maju tego roku. Już teraz Rząd wyznaczył datę wypłaty pierwszego świadczenia. Mają być 1 maja 2019, czyli w Święto Pracy. Informacje te potwierdza także premier, Mateusz Morawiecki.

Trzynastka dla emerytów i rencistów – ile osób ją dostanie?

W przypadku programu 500+ wiele kontrowersji wzbudzał poziom dochodów i to, co z rodzinami, gdzie jest tylko jedno dziecko. W przypadku 13. emerytury wątpliwości będzie mniej, bo kryterium dochodowego tutaj nie ma. Wedle zapewnień Rządu na dodatkowe świadczenie mogą liczyć wszyscy emeryci i renciści z tytułu częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy. Chociaż maj zbliża się wielkimi krokami, w dalszym ciągu nie są znane szczegóły zasad wypłacania. Na razie mówi się o tym, że będzie się to odbywało bez konieczności złożenia dodatkowego wniosku. Szacuje się, że z programu skorzysta ponad 9 mln osób.

Jaka będzie wysokość trzynastej emerytury?

13. emerytura ma być świadczeniem, które będzie wypłacane raz na rok. Wysokość ma mieć wartość minimalnej emerytury, co w tym roku oznacza 1100 zł brutto, czyli 888,25 zł netto na osobę. Zakładając, że ze świadczenia skorzysta blisko 9 mln emerytów i rencistów, 13. emerytura to koszt sięgający w tym roku 9 mld zł. Jak na razie nie wiadomo, czy budżet państwa udźwignie taki wydatek także w kolejnych latach. Pomysł nowy nie jest, a już w dawniej wspominały o tym różne partie. Jednak nigdy nie udało się żadnych założeń w życie wdrożyć. Czy tym razem program pomocy będzie na tyle dopracowany, że dojdzie do skutku i seniorzy otrzymają wsparcie?

A gdyby dodatkowe pieniądze można było dostawać co miesiąc?

Sprawdzonym sposobem na stały, dodatkowy dochód – niezależny od wypłat otrzymywanych z ZUS – jest zawarcie umowy renty dożywotniej z Funduszem Hipotecznym. Jest to bezpieczne rozwiązanie, które funkcjonuje w Polsce już od ponad 10 lat i jest dostępne dla osób, które ukończyły 60 lat i są właścicielami mieszkania lub domu zlokalizowanego w mieście.  Z tytułu przeniesienia prawa własności na Fundusz, senior co miesiąc do końca życia otrzymuje dodatkową wypłatę renty hipotecznej i zachowuje prawo do mieszkania w swoim dotychczasowym lokum. Wysokość takiego świadczenia dla każdego klienta wyliczana jest indywidualnie i zależy przede wszystkim od wieku, płci i wartości nieruchomości. Więcej szczegółów na temat renty dożywotniej znajdą Państwo na stronie Funduszu Hipotecznego DOM.