Wydarzenia kulturalne dla Seniora – Małopolska

Old city center view with Adam Mickiewicz monument, St. Mary's Basilica and birds flying in Krakow on the morning

Kraków, tak jak cała Małopolska jest jednym z najpiękniejszych i najciekawszych regionów naszego kraju. Stolica regionu przyciąga swoimi zabytkami i historią, która wyziera tutaj z każdego zaułka, a bliskość Tatr sprawia, że całe województwo jest bardzo atrakcyjnym celem turystycznym.

Warto przy tym zaznaczyć, że Małopolska prowadzi także bardzo zróżnicowane programy skierowane do seniorów. Warto zatem skorzystać z możliwości i odwiedzić bogatą w historię i piękne krajobrazy Małopolskę.

Wybrane wydarzenie kulturalne dla seniora w Krakowie

Ktokolwiek być choć raz w Krakowie ten wie, że na pewno tu wróci. Osoby, które jeszcze nie odwiedziły dawnej stolicy naszego kraju, powinny czym prędzej nadrobić tę zaległość. Obok wielu zabytków Kraków oferuje także szereg unikatowych wydarzeń kulturalnych, z których każdy senior znajdzie coś dla siebie.

Osoby dojrzałe chcące poszerzyć swoją wiedzę z zakresu nowoczesnych technologii mogą skorzystać z oferty, jaką prezentuje Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie.  W ramach akcji „Nowoczesna Babcia i Dziadek” można uczestniczyć w zajęciach trwających po 2 godziny dla każdego z poniższych zagadnień:

 • rękodzielnictwo, szydełkowanie
 • decoupage – podstawy
 • decoupage z elementami sos peso
 • decoupage na tkaninie
 • filcowanie na mokro
 • filcowanie na sucho
 • bransoletka techniką makramy
 • papierowa wiklina
 • cardmaking metodą quilling
 • cardmaking metodą haftu matematycznego
 • cardmaking metodą irisfolding
 • warsztaty „Nie bój się komputera”
 • warsztaty „ E-Babcia i E-Dziadek”
 • zdrowe odżywianie, czyli zbilansowana dieta w prostych krokach
 • zajęcia fitness dla seniorów
 • kuchnia molekularna dla seniorów
 • edukacja globalna dla seniorów

Każdy, kto chce skorzystać z oferty, może uczestniczyć w całym cyklu lub wybranych pojedynczych sesjach, które trwają 2 godziny lekcyjne czyli 2 razy po  45 minut. Do końca czerwca 2017r cena za jedną godzinę wynosi 10 zł. Szczegółowe informacje można uzyskać drogą mailową pod adresem eckum@up.krakow.pl lub telefoniczną pod numerem 12 662 7007

W ramach akcji zorganizowanej przez Małopolskie Centrum Edukacji osoby, które ukończyły 60 rok życia będą mogły skorzystać z okazji do tego, by poznać kino od nieco bardziej profesjonalnej strony. Projekt „Krakowski Klub Seniora Kino Paradox” to organizowane do końca czerwca 2017 roku seanse oraz warsztaty podzielone na cztery grupy tematyczne:

– Chodź opowiem Ci bajkę – seanse w ramach tego cyklu skierowane są do seniorów, który chcą odwiedzić kino wspólnie z wnukiem. W każdą sobotę począwszy od 14.01.2017 aż do 22.04.2017 od godzinie 12:00 możliwe będzie obejrzenie bajki oraz uczestniczenie w zajęciach plastycznych,

– Podroż za jeden uśmiech –w każdy czwartek o godzi. 11:30 od 12.01.2017 do 13.04.2017 seniorzy będą mogli oglądać komedie z całego świata. Przed seansem odbywać się będą zajęcia dotyczące zdrowemu stylowi życia,

– Paradoxy obrazu – zajęcia oraz seanse będą dotyczyć fotografii oraz kinematografii. W każdą środę o godz. 10:00 począwszy od 22.02.2017 r. aż do 24.05.2017 r. odbywać będą się seanse oraz warsztaty wprowadzające w tematykę tych dwóch form sztuki,

– Zwyczaje i obyczaje – prezentowane w tej grupie tematycznej filmy oraz zajęcia dotyczyć będą przede wszystkim historii i kultury Małopolski. Projekcje odbywają się w każdy piątek o godz. 12:00 od 24.02.2017r do 02.06.2017r.

Wszystkie spotkanie z kinematografią będą odbywać się w kinie Paradox w Krakowie przy ul. Krupniczej 38. Wszystkie osoby, które ukończyły 60 rok mają zapewniony wstęp wolny.

Wydarzenia kulturalne dla Seniora w Tarnowie

9 lutego o godz. 19:00 w Tarnowskim Centrum Sztuki Mościce  na gościnny występ przybędzie warszawski teatr Kamienica, ze swoją sztuką „Intryga”, reżyserowany przez Jana Englerta. W spektaklu wystąpią Szymon Bobrowski, Zbigniew Zamachowski, Beata Ścibakówna, Tomasz Stockinger i Joanna Koroniewska. Bilety w cenie 80,00 zł i 70,00 zł dostępne są na stronie internetowej csm.tarnow.pl oraz w kasie CSM.

Wydarzenia kulturalne dla Seniora w Zakopanem

Stolica polskich Tatr nie pozostaje w tyle, jeżeli chodzi o ofertę skierowaną do seniorów. Z polecanych dla osób wieku 60+ atrakcji na pewno należy wymienić spływ Przełomem Dunajca. Trwająca od 2 do 3 godzin wyprawa rozpoczyna się w położonej 50 km od Zakopanego miejscowości Sromowce Kąty a kończy w Szczawnicy, skąd busami uczestniczy przewożeni są z powrotem do stacji początkowej. Spływy organizowane są od kwietnia do października w godzinach od 9:00 do 16:00, za wyjątkiem okresu letniego, kiedy to w sierpniu i lipcu z tej atrakcji można korzystać w godzinach od 8:30 do 17:00. Będąc w Zakopanem można skorzystać z ofert zapewniających kompleksową organizację spływu. Więcej informacji można uzyskać na stronach internetowych splywdunajcem.info, wycieczkijednodniowe.pl lub telefonicznie pod numerami telefonów  601 49 65 08 lub 18 20 116 46.

Zakopane i otaczające je Tatry to także możliwość kontaktu z unikalna kulturą tego regionu. Najlepszą okazję do tego daje Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Wydarzenie to, mające swoje początki w roku 1968 odbywa się co roku w ostatni tydzień sierpnia. Jest to doskonała okazje do podziwiania kultury i sztuki Górali oraz podjęcia próby samodzielnego wykonania tradycyjnych, góralskich rękodzieł w ramach jednego z licznych warsztatów. Co istotne wstęp na festiwal, poza koncertem inauguracyjnym i finałowym jest bezpłatny.