Wydarzenia kulturalne dla Seniora – Dolny Śląsk

WROCLAW, POLAND - APRIL 02, 2016: Aerial view of Wroclaw. City skyline, Churches and buildings in the old town during a beautiful sunset, April 02, 2016 in Wroclaw, Poland.

Dolny Śląsk to region Polski, który wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z Wrocławiem. Tymczasem jest to miejsce na mapie naszego kraju, w którym można spotkać się z olbrzymią różnorodnością krajobrazu, architektury, a nawet lokalnej kultury.

Podobnie niemniej bogata jest oferta, jaką Dolny Śląsk kieruje do seniorów. I nie chodzi tu wyłącznie o bogatą gamę miejscowości uzdrowiskowych, ale szereg mniejszych i większych akcji, imprez czy programów, które pozwalają na przyjemne spędzenie wolnego czasu.

Podróżowanie po Dolnym Śląsku.

Ważną rzeczą, która dotyczy seniorów chcących zwiedzać Dolny Śląsk jest to, że Koleje Dolnośląskie, które obsługują linie w ramach tego województwa, prowadzą akcję „Senior 60+”. W  jej ramach osoby, które ukończyły 60 rok życia, mogą skorzystać z 25% zniżki na przejazdy liniami KD. Co istotne dla uzyskania tego rabatu wystarczy przedstawić jedynie dowód potwierdzający ukończenie określonego wieku. Dzięki temu, na najpopularniejszych liniach ceny biletów dla seniorów wyglądają następująco:

  • Bolesławiec – Wrocław Główny – 16,50 zł
  • Jelenia Góra – Wrocław Główny – 17,70 zł
  • Jelcz-Laskowice – Wrocław Główny – 6,15 zł
  • Legnica – Wrocław Główny – 11,70 zł
  • Wałbrzych Miasto – Wrocław Główny – 12,08 zł
  • Zgorzelec Miasto – Wrocław Główny – 20,33 zł.

Dolnośląskie Dni Seniora.

W roku 2016 Dolny Śląsk po raz pierwszy w swojej historii przeżywał wojewódzkie Dni Seniora, która odbyły się w znajdującej niedaleko Wrocławia Legnicy. Święto to stanowiło dwudniowe wydarzenie, które miało na celu integrację międzypokoleniową oraz pomiędzy dolnośląskimi seniorami. W pierwszym  dniu odbywały się wykłady oraz szkolenia mające na celu poszerzenie wiedzy seniorów na temat bezpieczeństwa. W drugim dniu uczestnicy mieli okazję spacerować po Legnicy i zwiedzać zabytki miasta. Pierwsza edycja tego wyjątkowego święta okazała się wielkim sukcesem pokazując aktywność dolnośląskich seniorów, którzy chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami i osiągnięciami w lokalnych społecznościach. Tegoroczne wojewódzkie Dni Seniora nie posiadają jeszcze określonej daty ani miejsca. Można jednak być spokojnym o to, że zostaną one zorganizowane, a informacja na ten temat zostanie przekazana wszystkim instytucjom zrzeszającym seniorów.

Sport dla seniora na Dolnym Śląsku.

Prowadzony na terenie Wrocławia program „Klub Aktywnego Seniora” przy współudziale Gminy Wrocław organizuje wydarzenie mające na celu aktywizację sportową seniorów. Jednym z takich akcji jest Senioralna Liga w Kręgle. Składające się z 7 zawodników drużyny będą walczyły w 10 turniejach.

Dla seniorów gustujących w nieco mniej dynamicznych sportach Dolnośląski Związek Szachowy organizuje turnieje oraz ligi specjalnie dla seniorów.

Wydarzenia kulturalne.

Wrocławski Muzeum Współczesne prowadzi akcję w ramach której zaprasza seniorów nie tylko do zwiedzania swoich wystaw, ale także do dzielenia się wrażeniami. Zgodnie z pomysłem samych pracowników muzeum taka forma doświadczania sztuki ma pozwolić na zrozumienie spojrzenia na sztukę osób w wieku emerytalnym. Tym samym wydarzenie to ma na celu integrację zarówno pomiędzy młodymi artystami i pracownikami muzeum ale także pomiędzy seniorami, którzy cenią sobie kontakt ze sztuką.

Osoby chcące spędzić czas w miłej, karnawałowej atmosferze przy muzyce granej na żywo powinny udać się do Wrocławskiego Światowida. Można tam potańczyć przy dźwiękach tworzonych przez DJ Violę. Jest to idealne miejsce do spotkania się z ludźmi w podobnym wieku i spędzenia czasu w miłej atmosferze.