Spis treści
Arbuz to popularny i niedrogi letni owoc, który szczególnie dobrze smakuje, gdy mamy upalną pogodę. Jest słodki i bardzo soczysty – w końcu to w 92% woda. Ta pochodząca z Afryki roślina należy do rodziny dyniowatych. Można się nim zajadać samodzielnie, ale można też spróbować wykorzystać go w nieco bardziej kreatywny sposób. Sałatka na bazie arbuza z dodatkiem słonego greckiego sera feta? – Tak, to jest świetne połączenie wykorzystujące kontrast smakowy pomiędzy słodkością arbuza i słonawym posmakiem fety. Taką sałatkę przygotowuje się bardzo szybko i można ją podać jako przystawkę przed daniem głównym lub jako lekką popołudniową czy wieczorną przekąskę.
Czy arbuz to tylko woda?
Wprawdzie owoc ten zawiera mało składników odżywczych takich jak węglowodany czy białko, to jednak jest bogaty w inne substancje, które mają korzystny wpływ na zdrowie naszego organizmu. Właściwości zdrowotne arbuzów przewyższają ich odżywczą wartość. Zawarte w nich składniki mineralne i związki antyoksydacyjne mają silne działanie przeciwutleniające. Intensywna czerwona barwa miąższu arbuza to zasługa karotenoidów, które są silnymi antyoksydantami. Przykładem może tu być likopen, który zapobiega niekorzystnym tlenowym przemianom cholesterolu. Hamuje również namnażanie się wolnych rodników, które prowadzą do chemicznego i mechanicznego uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych. Arbuzy zmniejszają więc ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, zmniejszają ryzyko zawału serca, miażdżycy i udaru mózgu. Arbuzy są także bogate w witaminę A, E i witaminy z grupy B. W ich miąższu znajdziemy także potas, miedź, żelazo, mangan, magnez oraz cynk.
Jak wybrać idealnego arbuza?
Najbezpieczniej wybierać owoce duże i średnie, o lśniącej i gładkiej, ciemnozielonej skórce. Jasna plama, którą można zobaczyć na spodzie arbuza, to miejsce, w którym leżał on na ziemi. Im jest ona intensywniej żółta tym lepiej. To znak, że owoc długo dojrzewał w słońcu i będzie miał słodki smak. Jeśli na arbuzie pozostały ślady po uschniętej łodyżce, to również jest to dobry znak. Dojrzałość owocu można również zweryfikować poprzez pukanie w jego skórkę. Jeśli arbuz wydaje głęboki, głuchy dźwięk, wydobywający się z wnętrza, spokojnie możemy go wybrać. Dla pewności możemy jeszcze posłużyć się zmysłem węchu – gotowy do zjedzenia owoc powinien mieć wyczuwalny aromat.
Składniki i przygotowanie sałatki arbuzowej
- Kawałek arbuza – najlepiej będzie usunąć z niego pestki
- 200 g sera feta
- czarne oliwki
- 1/4 czerwonej cebuli
- rukola, listki świeżej mięty
- 3 łyżki oliwy z oliwek
- sok z cytryny, miód, sól, pieprz – do smaku.
Arbuza i ser feta kroimy na podobnej wielkości kostki i mieszamy w misce. Dodajmy czarne oliwki (możemy je przekroić na pół) i posiekaną drobno czerwoną cebulkę oraz rukolę lub miętę. W osobnym naczyniu przygotowujemy sos – wlewamy oliwę, dodajemy łyżeczką miodu, wyciskamy sok z połówki cytryny oraz dorzucamy przyprawy. Po wymieszaniu wszystkich składników, polewamy sosem sałatkę i podajemy!