Zwiedzamy europejskie stolice: BERLIN

Berlin City Skyline in Germany at Night.

Berlin leży zaledwie 90 km od polskiej granicy i jest z pewnością jedną z najłatwiej dostępnych europejskich stolic, do których można wyskoczyć własnym autem czy choćby pociągiem.  Mimo że na pierwszy rzut oka stolica Niemiec nie wydaje się aż tak pięknym miastem, jak chociażby Rzym, Paryż czy Amsterdam, to jednak nie można się tam nudzić, a wielu osobom może odpowiadać panująca tam niezobowiązująca, kosmopolityczna atmosfera. Nazwa miasta – którego początki sięgają XIII wieku – ponoć wywodzi się od prasłowiańskiego określenia na „miasto na bagnach”, co oczywiście wiąże się z malowniczym położeniem Berlina na rzekach Sprewa i Hawela oraz terenie bogatym w liczne jeziora. Liczba mieszkańców niemieckiej stolicy to obecnie ponad 3.7 miliona, ale cały obszar metropolitarny zamieszkuje aż 6 mln ludzi, z czego aż 100 tysięcy stanowią Polacy. Może warto więc zaplanować wiosenną wycieczkę do Berlina? – Poniżej znajdą Państwo nasze rekomendacje, co warto zobaczyć.

Brama Brandenburska i Reichstag

Zwiedzanie Berlina warto zacząć od symbolu tego miasta, którym niewątpliwie jest Brama Brandenburska. Pochodząca z końca XVIII wieku Brama ma wysokość 26 m, szerokość 65,5 m, a zbudowano ją w stylu wczesnoklasycystycznym z piaskowca łabskiego. Po obu jej stronach znajduje się po sześć kolumn o wysokości 15 metrów w stylu doryckim, a jej zwieńczeniem jest miedziana rzeźba o wysokości 5 metrów, przedstawiająca uskrzydloną boginię zwycięstwa Wiktorię, która kieruje zaprzężoną w 4 konie kwadrygę do miasta.

Za Bramą Brandenburską rozpoczyna się piękny i rozległy park Großer Tiergarten, poprzecinany kanałami i stawami, na którego terenie znajdziemy m.in. Berlińskie Zoo oraz elegancki Pałac Bellevue, będący oficjalną siedzibą niemieckiego prezydenta. Natomiast przed Bramą – po jej wschodniej stronie biegnie bulwar Unter den Linden (aleja Pod Lipami), który uznawany za najpiękniejszą aleję Berlina.

Po sąsiedzku, udając się nieco na północ od Bramy znajdziemy też Reichstag, czyli charakterystyczną siedzibę niemieckiego parlamentu – elegancki, neorenesansowy gmach powstał pod koniec XIX wieku, a później dwukrotnie był przebudowywany. Ostatnia przebudowa miała miejsce w latach 1996-1999, gdy niemiecki parlament ponownie miał się przenieść z Bonn do Berlina. Wtedy dobudowano nową szklaną kopułę – można zarezerwować bilet na jej zwiedzanie.

Kolumna Zwycięstwa (Siegessäule)

Idąc prosto za Bramą Brandeburską, ulicą  przecinającą Park Tiergarten, na rondzie, na którym zbiega się pięć ulic natrafimy na kolejny słynny symbol Berlina, czyli Siegessäule. Jest to piękna kolumna, odsłonięta w 1873 roku, a upamiętniająca wojenne zwycięstwa Prus. Na szczycie kolumny umieszczono figurę Nike (Wiktorii) z brązu o wysokości 8,3 metra i wadze 35 ton. Łączna wysokość kolumny wraz ze statuą wynosi blisko 67 m. Wewnątrz kolumny znajdują się schody (285 stopni) prowadzące na położoną na wysokości 50 m platformę widokową – naprawdę warto je pokonać, by podziwiać wspaniałe widoki.

Holocaust-Mahnmal – Pomnik Pomordowanych Żydów Europy

Berlin to nie tylko spektakularne zabytki. To również miejsce pamięci i refleksji nad historią, którego doświadczysz, spoglądając na Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. Jest to przejmujące dzieło sztuki o powierzchni aż 19 tys. m², które powstało w 2005 roku ku czci ofiar Holocaustu. Składa się z 2711 betonowych bloków-steli (po jednym na każdą stronę Talmudu) ustawionych w równoległych szeregach z niewielkim odchyleniem od pionu.

Wyspa Muzeów

Co zobaczyć w Berlinie w dalszej kolejności? Oczywiście Wyspę Muzeów, miejsce niepowtarzalne i wyjątkowe w skali całego świata, wpisane w 1999 r. na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Nie trzeba być miłośnikiem sztuki, by zachwycić się zbiorami zgromadzonymi w tutejszych placówkach.

W północnej części wyspy Spreeinsel położonej na rzece Sprewie znajduje się jeden z najważniejszych kompleksów muzealnych świata, obejmujący: Muzeum im. Bodego (niem. Bodemuseum), Muzeum Pergamońskie (niem. Pergamonmuseum), Nowe Muzeum (niem. Neues Museum), Starą Galerię Narodową (niem. Alte Nationalgalerie) oraz Stare Muzeum (niem. Altes Museum).

Jeśli jednak nie mamy zbyt wiele czasu, to wybierzmy to najważniejsze – Muzeum Pergamońskie ze zrekonstruowanym Wielkim Ołtarzem Zeusa z Pergamonu. To zabytek światowej klasy, którego urodę opiewali najwięksi pisarze i poeci europejscy.

Alexanderplatz i Wieża telewizyjna (Berliner Fernsehturm)

Alexanderplatz – nazwany na cześć rosyjskiego cara Aleksandra I – to dawne centrum Berlina Wschodniego. Warto zwrócić uwagę na charakterystyczny czerwony ratusz (Rotes Rathaus) – renesansowy w stylu budynek z XIX wieku, będący siedzibą władz Berlina.

W pobliżu Alexanderplatz znajdziemy berlińską wieżę telewizyjną, która sięgając wysokości 368 metrów jest najwyższym budynkiem w Niemczech i wyrazistym symbolem panoramy miasta. Ukończona w 1969 roku, była na tamten czas drugą co do wielkości wieżą telewizyjną na świecie, zaś obecnie zaliczana jest do dziesięciu najpopularniejszych zabytków w Niemczech z ponad milionem zwiedzających rocznie. Poza funkcją telekomunikacyjną, wieża posiada także piętro widokowe z barem na wysokości 203 metrów, z którego rozpościera się wspaniała panorama 360° na całą stolicę Niemiec oraz słynną restauracją obrotową (Restaurant Sphere). Najtańszy bilet wstępu na wieżę kosztuje obecnie 22,50 EUR.

Mur Berliński

W sierpniu 1961 roku władze socjalistycznej NRD wybudowały tzw. mur berliński. Betonowy mur mierzący 156 km przez niemal trzy dekady dzielił Berlin na dwie części – zachodnią wchodzącą w skład RFN oraz wschodnią, która była siedzibą rządu NRD. W listopadzie 1989 roku mur został zburzony, a jego upadek stanowił początek zjednoczenia Niemiec.

Weekend w Berlinie nie liczy się bez spaceru wzdłuż pozostałości Muru Berlińskiego – właśnie szlak muru berlińskiego (Berliner Mauerweg) jest jedną z najpopularniejszych tras turystycznych. Udaj się zatem na Bernauerstrasse, gdzie poznasz symbol świata podzielonego „żelazną kurtyną”, a także odbędziesz swoistą lekcję powojennej historii Niemiec.  Warto też odwiedzić słynny Checkpoint Charlie – jedno z najbardziej znanych zimnowojennych przejść granicznych między NRD a Berlinem Zachodnim, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Muru Berlińskiego (bilety po 14,50 EUR).

Pałac Charlottenburg i Stadion Olimpijski

Pałac Charlottenburg to zespół pałacowo-parkowy w Berlinie-Charlottenburgu, uważany za jeden z najpiękniejszych zespołów architektonicznych Berlina. Nazwę nadał mu król Fryderyk I Pruski w 1705 na cześć zmarłej żony Zofii Charlotty Hanowerskiej;

Także w dzielnicy Charlottenburg znajduje się słynny, monumentalny Olympiastadion.  Wybudowany w latach 1934–1936 z myślą o Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1936 roku
– wówczas mieścił nawet 110 tysięcy widzów i miał stanowić dowód potęgi III Rzeszy.  Wykorzystywany jako arena zmagań lekkoatletyczny oraz piłkarskich, obecnie swoje mecze rozgrywa tam stołeczny klub Hertha Berlin.  Przebudowywany w 1974 i 2004 roku, gościł także mecze Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 1974 i 2006 roku.

Poczdam i pałac Sanssouci

Jeżeli nasz wyjazd do Berlina jest nieco dłuższy, to warto jeden dzień poświęcić na wizytę w Poczdamie – mieście położonym około 30km na południowy zachód od Berlina, do którego można wygodnie podjechać podmiejską kolejką w 40 minut. Poczdam, będący stolicą kraju związkowego Brandenburgia, słynie przede wszystkim z zespołu parkowo-pałacowego Sanssouci, wybudowanego w XVIII wieku przez Fryderyka II Wielkiego. Rokokowy pałac Sanssouci od 1990 r. znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Pałac znajduje się na terenie olbrzymiego parku i składa się z kilku różnorodnych ogrodów. W bezpośrednim sąsiedztwie pałacu znajduje się barokowy ogród dekoracyjny z wielką otoczoną marmurowymi rzeźbami rzymskich bogów.  Bilet wstępu kosztuje 14 EUR – w poniedziałki pałac jest zamknięty.