Zwiedzamy europejskie stolice: LONDYN

Londyn - Tower Bridge i Tamiza

Londyn to jedna z największych metropolii Europy i stolica Zjednoczonego Królestwa, czyli Wielkiej Brytanii, położona nad Tamizą w południowo-wschodniej części wyspy.  Około 9 milionów ludzi mieszka na obszarze tzw. „Wielkiego Londynu”, który jest prawdziwym tyglem kulturowym i etnicznym. Spotkamy tam zarówno osoby pochodzące z różnych krajów europejskich, ale także z dawnych kolonii brytyjskich w Afryce czy Azji.  Historia miasta sięga czasów Cesarstwa Rzymskiego, a zwiedzając je natrafimy na zabytki i pozostałości wielu epok i stylów architektonicznych.

Wiele osób nadal pamięta czasy, gdy do Londynu podróżowało się autokarem, który promem pokonywał kanał La Manche. Taka podróż najczęściej trwała całą dobę. Obecnie najszybciej – w około 2 godziny – do Londynu dostaniemy się oczywiście samolotem. Liczba dostępnych lotów i połączeń jest naprawdę szeroka.  Irlandzki tani przewoźnik Ryanair ma w swojej ofercie połączenia z Londynem aż z 12 lotnisk w Polsce (Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa-Modlin i Wrocław). Zatem każdy może znaleźć dogodne połączenia z lotniska położonego w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Loty do Londynu mają w swojej ofercie także linie Wizzair, Lot i British Airways.  Za sprawą Eurotunelu pod kanałem La Manche, który łączy Francję i Anglię, do Londynu można dojechać także szybkim pociągiem Eurostar z Francji (Paryż, Lille), Holandii (Amsterdam) lub Belgii (Bruksela).

Wielkość Londynu i różnorodność dostępnych tam atrakcji sprawiają, że nawet pozostając tam kilka tygodni nie zdołamy zobaczyć wszystkiego. Dlatego warto od razu ustalić swoje priorytety i skupić się na tym, co najbardziej nas interesuje. Poniżej znajdą Państwo garść sugestii i pomysłów, choć mamy świadomość, że nie wyczerpują one całej oferty Londynu i jego najbliższych okolic.

Najważniejsze zabytki

Londyn - WestminsterZwiedzanie Londynu można zacząć od największych zabytków oraz architektonicznych ikon, a do tych z pewnością można zaliczyć neogotycki Pałac Westminsterski, w którym obecnie mieści się siedziba brytyjskiego Parlamentu (Izba Gmin i Izba Lordów). Już od XI wieku istniał w tym miejscu królewski pałac, w którym rezydowali angielscy monarchowie, a od XIII wieku zaczął obradować parlament.  Oryginalny budynek spłonął jednak w 1834 r.  Obecna budowla pochodzi z lat 1840-1870, ale była kilkukrotnie poddawana renowacji.  Częścią kompleksu Westminsterskiego są także 3 wieże – najwyższa, mierząca 98,5 m to Victoria Tower, na której szczycie powiewa flaga brytyjska (lub sztandar królewski, jeśli w budynku parlamentu przebywa monarcha).

Najpopularniejsza jest jednak nieco niższa, 96-metrowa Elizabeth Tower. Potocznie nazywana “Big Ben”, choć to określenie odnosi się do jednego z 5 dzwonów, które się w niej mieszczą.  Nazywana bywa też wieżą zegarową, bo na każdej z czterech ścian wieży znajduje się ogromna tarcza zegara o średnicy 7 metrów.  Wnętrza Pałacu Westminsterskiego są udostępnione dla zwiedzających w dni, w których nie odbywają się obrady Parlamentu.

Na tyłach Pałacu Westminsterskiego znajdziemy jeden z dwóch najważniejszych kościołów w Londynie – Opactwo Westminsterskie (Westminster Abbey). Ta anglikańska świątynia swój początek datuje w XI wieku. Swój obecny kształt zawdzięcza ona przebudowie z XVI wieku w duchu gotyku angielskiego.  Jest to tradycyjne miejsce koronacji wszystkich królów i królowych Anglii.

Tower of London i Tower Bridge

Kolejna historyczna atrakcja turystyczna to niewątpliwie Tower of London, czyli twierdza i pałac królewski wzniesiony w XI wieku dla Wilhelma Zdobywcy. Później Tower służyła głównie jako więzienie, w którym przebywali m.in. króla Anglii Henryka IV, królowa Anna Boleyn, Thomas More czy Thomas Cromwell.  W pobliżu londyńskiej Tower czeka na nas kolejna pocztówkowa atrakcja, czyli najsłynniejszy z licznych londyńskich mostów – Tower Bridge. Jest to wiktoriański, zwodzony most zbudowany w 1894 roku. Był to wówczas drugi most łączący brzegi Tamizy w Londynie. Charakterystycznym elementem mostu są dwie wieże główne, połączone u góry dwoma pomostami – kładkami dla pieszych – zawieszonymi 34 metry nad jezdnią. Środkową część mostu stanowią dwa podnoszone przęsła. Ich uniesienie pozwala na przepływanie statków o wysokości około 40 metrów nad poziomem wody.

Nieco na Zachód od Tower znajduje się drugi najważniejszy kościół w Londynie, czyli Katedra Św. Pawła (St. Paul’s Cathedral) – ta monumentalna, barokowa świątynia ukończona w 1710 roku często pojawia się na widokach Londynu za sprawą swojej charakterystycznej ogromnej kopuły, której wysokość sięga 111 metrów. To właśnie w Katedrze Św. Pawła odbył się ślub Księcia Karola z lady Dianą Spencer w 1981 roku.

Królewskie rezydencje

Londyn - Pałac BuckinghamDla wielu turystów Londyn kojarzy się przede wszystkim z brytyjską monarchią, której obecną głową jest Król Karol III. Oficjalną londyńską rezydencją króla jest oczywiście Pałac Buckingham. Jest to największy pałac królewski na świecie, który swoją funkcję pełni od czasów Królowej Wiktorii (1837 r.). Pałac reprezentuje styl późnego baroku, a do dyspozycji króla jest aż 600 komnat. Gdy monarcha rezyduje w pałacu na jego szczycie powiewa królewski sztandar.

Przed Buckingham Palace uwagę turystów przyciąga olbrzymi pomnik z białego marmuru zwieńczony złotą figurą „uskrzydlonego zwycięstwa” na szczycie. Jest to Victoria Memorial – pomnik poświęcony Królowej Wiktorii, zwrócony w kierunku ulicy The Mall, szerokiego bulwaru łączącego Trafalgar Square z Pałacem Buckingham. Jedną z największych atrakcji jest zmiana warty na dziedzińcu przed pałacem. Od kwietnia do lipca ceremonia ta odbywa się codziennie o godz. 11:30, a w pozostałe miesiące co drugi dzień i zawsze gromadzi wielu turystów.

Oczywiście Pałac Buckingham to niejedyna rezydencja królewska. Król Karol III wraz z małżonką na co dzień mieszka w Clarence House, a do Buckingham przyjeżdża do pracy.  Syn króla, Książe Walii William z żoną i dziećmi mieszkają z kolei w Kensington Palace.

Windsor CastlePodmiejską rezydencją królewską jest z kolei Zamek w Windsorze (Windsor Castle) mieszczący się około 30 km na zachód od Londynu. Można tam łatwo dojechać podmiejską kolejką, a naprawdę warto, bo jest to najstarszy i największy zamieszkały zamek na świecie. Liczy 800 metrów długości i 19 baszt, a jego budowa rozpoczęła się jeszcze w XI wieku za panowania króla Wilhelma I Zdobywcy. Królowa Elżbieta II bardzo lubiła Windsor i traktowała go jako swoją weekendową rezydencję, w której również często przyjmowała znamienitych zagranicznych gości.  Zamek można zwiedzać – bilet dla osoby dorosłej kosztuje 28 funtów przy rezerwacji internetowej.

Muzea, galerie i teatry

Londyn to także gratka dla osób, które lubią zwiedzać muzea i galerie sztuki. Pod tym względem mało która stolica europejska może zaoferować równie wysokiej jakości ofertę. Tę część zwiedzania możemy zacząć na Trafalgar Square. Jest to monumentalny plac na pograniczu dzielnic Westminster i Covent Garden, który miał upamiętnić wielkie zwycięstwo brytyjskiej marynarki w bitwie morskiej pod Trafalgarem.  Nad placem góruje 55-metrowa kolumna admirała Nelsona ustawiona pomiędzy dwiema fontannami.

To właśnie przy tym placu znajdziemy National Gallery. Jest to państwowa galeria sztuki, prezentująca dzieła malarstwa, głównie zachodnioeuropejskiego, z lat 1250–1900 i co godne podkreślenia wstęp do niej jest bezpłatny (poza szczególnymi wystawami, które mogą być odpłatne). Co ciekawego można zobaczyć w National Gallery? – Otóż znajdziemy tam obrazy takich mistrzów jak: Leonardo da Vinci, Rembrandt van Rijn, Vincent van Gogh, Tycjan, Sandro Botticelli, Jan van Eyck, Claude Monet, Diego Velasquez, Pierre-Auguste Renoir, El Greco i Caravaggio.

Dwie inne kluczowe galerie, których odwiedzenie warto rozważyć to Tate Britain (dawniej znana jako Tate Gallery) oraz Tate Modern. Jak nazwa wskazuje Tate Britain koncentruje się na sztuce brytyjskiej (malarstwo i rzeźba) od roku 1500 do czasów współczesnych. Znajdziemy tam dzieła takich artystów jak m.in. William Blake, William Turner czy Francis Bacon. Z kolei otwarta w roku 2000 galeria Tate Modern mieści się w dawnym budynku elektrowni na południowym brzegu Tamizy w dzielnicy Southwark. Tate Modern mieści się nieopodal kładki dla pieszych nad Tamizą zwanej Millennium Bridge. Warto się nią przespacerować na drugi brzeg rzeki.

Tate Moder to z pewnością jedno z najlepszych muzeów na świecie prezentujących sztukę nowoczesną. Będąc w Tate Modern warto też zobaczyć znajdujący się nieopodal budynek teatru Shakespear’s Globe. Jest to w miarę wierna rekonstrukcja budynku elżbietańskiego Globe Theatre. Ów teatr działał w tym miejscu w XVII w. i dla którego William Shakespear pisał swoje wspaniałe sztuki.

Ale to nie koniec atrakcji, bo zostało nam jeszcze Muzeum Brytyjskie (British Museum) utworzone już w 1753 roku jako najstarsza na świecie, dostępna publicznie tego typu placówka. Obecna siedziba muzeum mieści się w ogromnym czteroskrzydłowym gmachu zbudowanym w stylu świątyni greckiej. Muzeum mieści 8 milionów eksponatów z okresu 200 tysięcy lat historii ludzkości.

Londyński West End

Londyn, a właściwie jego dzielnica West End – to królestwo teatrów, kin i innych atrakcji kulturalno-rozrywkowych. Wiele z teatrów na West End wystawia wspaniałe musicale, które wszyscy znamy i kochamy. Jeśli dysponujemy wolnym wieczorem w Londynie, to zakup biletu na jeden z musicali może być świetnym pomysłem na niezapomniane wrażenia.  Obecnie na West Endzie można zobaczyć m.in. takie hity, jak: „Grease”, „Król Lew”, „Les Miserables” (Nędznicy), „Upiór w Operze”, „Mamma Mia! The Party”, „Six” czy „Tina: The Tina Turner Musical” – ceny biletów najczęściej zaczynają się od około 25 funtów.

Inne kultowe miejsca

Londyn - Notting HillKtóż nie pamięta uroczej komedii romantycznej „Notting Hill” z Hugh Grantem i Julią Roberts w rolach głównych? – Wielu fanów tego filmu chętnie odwiedzi tę popularną i malowniczą okolicę Londynu z małymi domkami w pastelowych barwach. Warto tam wpaść także z powodu popularnego „pchlego targu”. Położony przy ulicy Portobello Road targ kusi antykami, lokalnymi smakołykami, używaną odzieżą i innymi atrakcjami.

Jesienią Londyn potrafi zachwycić swoimi parkami – oczywiście pod warunkiem, że nie leje deszcz. Na pewno każdy będzie chciał wpaść do słynnego Hyde Park. Ten królewski park znajduje się w pobliżu Pałacu Buckingham, graniczy zaś z Kensington Palace i przedzielony jest na dwie części długim i wąskim sztucznym jeziorem The Serpentine. Miejscem, które przyciąga uwagę odwiedzających jest tzw. „Speakers’ Corner,”, gdzie każdy może swobodnie przemawiać i przekonywać słuchaczy do swoich racji. Inne parki położone w tej okolicy i warte odwiedzenia to St. Jame’s Park i Green Park. Oba położone są po przeciwnych stronach ulicy The Mall prowadzącej do Pałacu Buckingham. Warto też zajrzeć do Regent’s Park, położonego bardziej na północ i połączonego z Londyńskim Zoo.

Londyn - The ShardLondyn zyskał w ostatnich dekadach także wiele ciekawych budynków reprezentujących nowoczesne style architektoniczne – z pewnością najbardziej wyróżnia się ze względu na swoją wysokość The Shard, charakterystyczny drapacz chmur mierzący ponad 300 metrów i oddany do użytku w 2012 roku. Był wówczas najwyższym budynkiem w Europie.  Zaprojektowany przez włoskiego architekta Renzo Piano budynek mieści biura, hotel, restauracje, apartamenty mieszkalne na najwyższych piętrach. Znajdziemy tam również platformy widokowe na 68 i 69 piętrze oraz zewnętrzny taras na 72 piętrze. Aby podziwiać panoramę Londynu z tej zawrotnej wysokości trzeba wykupić bilet (najlepiej zrobić to wcześniej online) – koszt to 28 funtów.