Jak dopasować mieszkanie do potrzeb seniora?

mieszkanie dopasowane do seniora

Mieszkanie dla seniora powinno być dopasowane do jego potrzeb, ale również ograniczeń. Tymczasem emeryci biorący udział w badaniu PolSenior, zapytani o przystosowanie mieszkań do ich potrzeb, przyznali że nie mają wielu udogodnień, a jedną z przyczyn są koszty. Tylko 4,5 proc. emerytów ma uchwyty i poręcze zamontowane w łazience, 2,3 proc. podłogi antypoślizgowe, 4,7 proc. urządzenia domowe do ćwiczeń i rehabilitacji. A 24 proc. osób starszych nie ma bieżącej ciepłej wody.[1] Dużo mówi się o srebrnym budownictwie, a kolejni developerzy chcą budować całe osiedla dla seniorów. Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM przypomina jednak, że równie ważne jest przystosowywanie dotychczasowych mieszkań do potrzeb seniorów.

Srebrne budownictwo, czyli jakie?

Automatyczne drzwi i szerokie korytarze. Windy z informacją dźwiękową. Bezpieczne łazienki, kuchnie dostosowane do potrzeb osób starszych a nawet systemy teleopieki umożliwiające seniorom kontakt ze służbami medycznymi. To tylko niektóre funkcje budynków lub mieszkań dopasowanych do potrzeb osób starszych. Developerzy coraz częściej mówią o tzw. budownictwie senioralnym, a więc całych osiedlach specjalnie zaprojektowanych i wybudowanych z dbałością o potrzeby emerytów. Aż 68 proc. ekspertów przebadanych przez firmę doradzą ThinkCo uważa, że w 2030 roku takie mieszkania senioralne staną się popularne.[2] Srebrne budownictwo będzie odnosić się nie tylko do budowy nowych mieszkań (oraz całych osiedli), ale również domów opieki, czy nieruchomości na wynajem, przeznaczonych dla emerytów.

Społeczeństwo starzeje się

Nowy trend nie dziwi, zwłaszcza, że polskie społeczeństwo starzeje się. Z danych GUS wynika, że już co piąty mieszkaniec naszego kraju ma ponad 65 lat. GUS prognozuje, że w 2030 roku liczba ludności w wieku 60+ wyniesie 10,8 mln a w 2050 roku 13,7 mln, co będzie stanowiło ok. 40 proc. całego społeczeństwa.[3]

Z danych Eurostatu wynika natomiast, że (choć starzeje się cała Unia Europejska) Polska jest jednym z najszybciej starzejących się krajów w UE. Współczynnik obciążenia demograficznego osobami starszymi zwiększył się w ciągu ostatniej dekady o 5,9 pkt. proc. w UE. Natomiast w Polsce zwiększył się o 9,6 proc.[4] Niskie świadczenia emerytalne i coraz niższa stopa zastąpienia to niejedyne problemy starzejących się państw. Kolejnym są braki w mieszkaniach, domach opieki, czy domach spokojnej starości, które byłyby dostosowane do potrzeb oraz ograniczeń emerytów, a tych przybywa z wiekiem.

Jak przystosować stare mieszkanie?

Co z osobami, które nie chcą się przeprowadzać albo nie mają pieniędzy, by zainwestować je w zakup całkiem nowego mieszkania? Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM przekonuje, że budownictwo senioralne to pieśń przyszłości, która jest potrzebna. Zwraca jednak uwagę na obecne warunki mieszkaniowe seniorów oraz zachęca do takich zmian w nieruchomościach zamieszkiwanych przez osoby starsze, które będzie można wprowadzić „tu i teraz”.

Z badania PolSenior wynika, że mieszkania emerytów są słabo przystosowane do ich potrzeb. Aż 24 proc. emerytów nie ma bieżącej ciepłej wody, a tylko 49 proc. posiada balkon lub taras.[5] Respondenci, zapytani o przystosowanie mieszkań do potrzeb osób starszych i bariery architektoniczne, z którymi muszą borykać się na co dzień, przyznają, że nie posiadają wielu udogodnień, a jedną z przyczyn są koszty. Tylko 4,5 proc. ma uchwyty i poręcze zamontowane w łazience, 2,3 proc. podłogi antypoślizgowe, 4,7 proc. urządzenia domowe do ćwiczeń i rehabilitacji. Jak się okazuje bariery przed wychodzeniem z domu napotyka ponad 40 proc. seniorów. Wśród najczęściej spotykanych są wysokie i strome schody (52,6 proc.), brak windy (47,8 proc.), brak podjazdu dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim (30,3 proc.).

– Trzeba pamiętać, że dla seniorów dużym wydatkiem są bieżące koszty związane z utrzymaniem i opłaceniem mieszkania. Nie mówiąc już o remontach czy wydatkach związanych z wymianą instalacji albo okien. Za granicą hipoteka odwrócona jest wsparciem emerytów w takich sytuacjach. Pieniądze z tej usługi można przeznaczyć m.in. na remont lub dodatkowe wyposażenie mieszkania dostosowujące je do potrzeb seniora, a na dodatek opłaty za czynsz po zawarciu takiej umowy są przenoszone na fundusz hipoteczny– mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM.

Jakie są koszty?

Ile kosztuje przystosowanie mieszkania do potrzeb, ale też ograniczeń osoby starszej? Wszystko zależy od zakresu prac. Wymiana armatury, płytek na antypoślizgowe, czy hydraulika może kosztować łącznie około 6000 zł. Wszystko zależy jednak od użytych materiałów i standardu wykończenia. Według serwisu MonterBudowy.pl średni koszt remontu łazienki w 2023 roku oscyluje wokół kwot 3000-5000 zł za m kw. ale prace można wykonać taniej i nie trzeba wymieniać wszystkich elementów.[6]

Łazienka to jednak nie wszystko. Czasem trzeba wymienić łóżko dla seniora (ceny specjalistycznych, rehabilitacyjnych łóżek to koszty rzędu 900-3500 zł) albo przebudować kuchnię i korytarz, by były bardziej funkcjonalne. Kolejnym tematem jest zamontowanie systemu teleopieki dla seniora, który będzie monitorował jego samopoczucie, ciśnienie i inne parametry (czasem wystarczy opaska bezpieczeństwa z sygnałem GPS oraz czujnikiem upadku), a czasem warto zainstalować w domu system monitorujący np. z czujnikami dymu i czadu. Aby kompleksowo przystosować mieszkanie senioralne do jego – zmieniających się potrzeb – trzeba czasem wydać ok. 10-20 tys. zł.

– Pieniądze z hipoteki odwróconej, wypłacane na start, zaraz po podpisaniu umowy, mogą w takim dostosowaniu pomóc. Zwłaszcza, że można dostać 10 tys. zł a równie dobrze 100 tys. zł. Wszystko zależy od wartości nieruchomości, wieku oraz płci emeryta – podsumowuje Robert Majkowski z Funduszu Hipotecznego DOM.  Warto więc zainteresować się temat i zawnioskować o niezobowiązującą, bezpłatną kalkulację świadczenia z Funduszu Hipotecznego DOM.


[1] Badanie PolSenior2, Gdański Uniwersytet Medyczny, Gdańsk 2021. Część czwarta społeczno-ekonomiczna, rozdział 4: „Warunki mieszkaniowe”, Zofia Szweda-Lewandowska, str. 899

[2] Rzeczpospolita Nieruchomości, „PRS-y atrakcyjne dla seniorów”, 18.08.2023, tekst Anety Gawrońskiej

[3] https://www.prawo.pl/kadry/ile-osob-starszych-bedzie-mieszkac-w-polsce-w-2050-r-i-jaka,512580.html

[4] https://obserwatorgospodarczy.pl/2023/02/22/polska-jednym-z-najszybciej-starzejacych-sie-spoleczenstw-w-ue/

[5] Badanie PolSenior2, Gdański Uniwersytet Medyczny, Gdańsk 2021. Część czwarta społeczno-ekonomiczna, rozdział 4: „Warunki mieszkaniowe”, Zofia Szweda-Lewandowska, str. 899

[6] https://monterbudowy.pl/ile-kosztuje-wykonczenie-lazienki/