Jak poprawnie gotować na parze

Jak gotować na parze
Jak gotować na parze

Wiedza, jak gotować na parze, jest wymagana między innymi przy wprowadzaniu diety lekkostrawnej u seniorów. Dieta lekkostrawna jest rekomendowana każdemu, ponieważ pozwala na dłużej zachować zdrowie, a także ma dobroczynne dla organizmu właściwości regeneracyjne.

Szczególnie ważna staje się po osiągnięciu pewnego wieku. Dieta lekkostrawna wyróżnia się między innymi tym, że wyklucza jedzenie potraw smażonych.

Zalety gotowania na parze

Jak gotować na parze? Bez tłuszczu i soli! Sól jest zbędna, ponieważ jedzenie nie ma kontaktu z wodą, więc naturalnie występująca w potrawach sól nie zostaje wypłukana. Gotowanie na parze pozwala zachować w jedzeniu nie tylko sól, ale także bardzo wiele witamin i minerałów, które w dużej mierze są wypłukiwane przy tradycyjnym gotowaniu – w garnku, w wodzie. Mowa tutaj nawet o zachowaniu nawet 40% składników odżywczych, które przy procesie tradycyjnego gotowania zostałyby wylane do zlewu wraz z wodą. Szczególnie narażone są witaminy rozpuszczalne w wodzie, na przykład witamina C, która jest niezwykle ważna, by móc zachować zdrowie – wspiera w nieoceniony sposób, chociażby układ odpornościowy.

Dodatkowym atutem gotowania na parze jest oczywiście brak konieczności dodawania do jedzenia tłuszczu, co nie tylko sprawia, że potrawy są mniej kaloryczne, ale również zdrowsze. Tłuszcz poddawany wysokim temperaturom zostaje poddany niekorzystnym przemianom. W smażonym jedzeniu mogą znaleźć się wówczas szkodliwe dla zdrowia izomery trans oraz akroleina, nie mówiąc już o bezpowrotnej utracie składników odżywczych jedzenia.

Tłuszcz w postaci surowej

Oczywiście warto przed podaniem potrawy gotowanej na parze dodać do niej tłuszcz, aby lepiej przyswoić witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, jednak powinien być on nieprzetworzony w postaci zimnej. W tym celu świetnie sprawdzi się pokropienie warzyw niewielką ilością na przykład oliwy z oliwek. W postaci surowej oliwa z oliwek ma wiele zbawiennych właściwości, między innymi dzięki zawartości szeregu witamin, a także potasu oraz magnezu.

Jak gotować na parze?

Odpowiedź na pytanie „jak gotować na parze” jest dosyć prosta. Technika ta nie jest bardziej skomplikowana niż smażenie czy gotowanie potraw w wodzie. Wystarczy garnek, do którego należy nalać wody, durszlak, na którym ułoży się jedzenie do gotowania, oraz szczelna przykrywka. Można oczywiście zaopatrzyć się w bardziej profesjonalny sprzęt, przeznaczony wyłącznie do gotowania na parze, jak parowar, jednak nie jest to konieczne. Ważne jest, by wody w garnku było na tyle mało, aby nie sięgała ona dna durszlaka, a tym samym jedzenia, jednak jednocześnie na tyle dużo, by nie wyparowała ona, zanim jedzenie będzie gotowe. W tym celu należy również ustawić temperaturę w sposób optymalny – aby woda nie parowała zbyt gwałtownie. Szczelna, dopasowana przykrywka jest równie ważna, aby para zbyt szybko nie uciekała, ale aktywnie „gotowała” posiłek. Tajemna wiedza, jak gotować na parze, nie jest więc niczym trudnym do zdobycia.