Medycyna estetyczna po 60. Mezoterapia, botoks czy wypełniacze?

Zabiegi dla skóry dla osób w wieku  60+ mają na celu  zredukowanie przebarwień, oraz wygładzenie zmarszczek a także uwypuklonych bruzd i  zwiększenie produkcji kolagenu oraz elastyny, rewitalizację komórek, oraz zamknięcie naczynek, długotrwałe nawilżenie a także  ochronę tkanek przed  działaniem czynników zewnętrznych.

Aby zadbać o całe ciało, proponuje się zabiegi manualne,  działające regenerująco na skórę,  oraz na tkankę podskórną, mięśnie, więzadła, stymulująco na układ nerwowy, układ krążenia i układ wewnątrzwydzielniczy.

W wieku 60+ włókna kolagenowe i włókna elastynowe słabną, a więc skóra staje się cienka oraz wiotka. Uwidoczniają się zmarszczki mimiczne. Skóra traci swą sprężystość i elastyczność  oraz staje się bardziej delikatna i podatna na działanie różnych  czynników zewnętrznych. Widoczne są też poprzeczne zmarszczki, na dłoniach oraz na dekolcie. Oprócz tego  można zauważyć  plamy posłoneczne. Uwypuklają się także oznaki zaburzenia odnowy tkanek – skóra nie ma już swojego  naturalnego blasku i koloru.

Botoks

Ostrzyknięcie czoła botoksem  wygładza je  ale nie pozwala na to by pozbyć się zmarszczek w 100%. Sam zabieg  z botoksem jest  ekspresowy i nie wymaga znieczulenia. Niektórzy schładzają skórę  zimnym kompresem. Po zabiegu przez kilka godzin nie należy  się kłaść, schylać, pić alkoholu. Pełen efekt widoczny jest  po ok. 2 tygodniach i utrzymuje się do 6 miesięcy.

Jak działa botoks?

Toksyna botulinowa blokuje impulsy pomiędzy nerwem a mięśniem, który jest  odpowiedzialny za zmarszczki mimiczne, dlatego dochodzi do jego „unieruchomienia”. Jeśli zabieg  został  dobrze wykonany przez doświadczonego lekarza, nie ma ryzyka powstania „maski”, której obawia się wiele kobiet oraz  pojawienia się niepożądanych efektów (np.  uniesienia brwi albo ich opadnięcia). Chodzi  w tym przypadku o to aby wygładzić zmarszczki, lecz  nie „zamrozić” mimiki i  ostrzyknąć tylko te miejsca, które wymagają tego.

Mezoterapia

Na rynku są preparaty zalecane do mezoterapii okolic oczu – powodujące  rozjaśnianie  cieni oraz poprawiające mikrokrążenie, a także nawilżające (np. RRS Eyes albo Teosyal Redensity II), jednak przy wyborze należy pamiętać iż to lekarz dobierze dla swojego pacjenta odpowiedni preparat.

Przeciwzmarszczkowo  działają wypełniacze  oraz botoks. Bardzo lekki lifting bez skalpela zapewnia zabieg Ulthera. Jeśli oczekuje się  mocnych efektów, nie będzie się zadowolonym. Lepsze będą wtedy nici. Tylko trzeba się liczyć z tygodniową rekonwalescencją. Oprócz tego  polecany jest laser Fraxel. Działa on na jędrność́, blask oraz na  rozszerzone pory.

Mezoterapia załatwia problem bariery naskórkowej. Dzięki mezoterapii  wszystko, co nie może przejść przez płaszcz lipidowy skóry, gdyż  ma inną strukturę chemiczną i fizyczną, można  wstrzyknąć. Popularność mezoterapii bierze się m.im z faktu, że kuracja ta dość szybko przynosi zauważalną poprawę i ma  ograniczone efekty uboczne.             W czasie oraz zaraz po zabiegu mezoterapii igłowej w niektórych przypadkach mogą się pojawić: krótkotrwały rumień, albo  krwawienie i  zasinienie. Istnieje też  pewne ryzyko infekcji wtórnej. Przez parę dni po zabiegu mezoterapii igłowej trzeba unikać słońca  z uwagi na ryzyko powstania przebarwień w miejscu  iniekcji.

Po 30 tce kwas hialuronowy podaje się  w bruzdy oraz botoks w zmarszczki, ale tak, aby można było ruszać czołem. Po 40 tce podaje się Fraxel oraz  Thermage. Po 50 tce zalecany jest dodatkowo laser frakcyjny CO2+. W przypadku lasera frakcyjnego należy pamiętać o tym, że koniecznie powinien wykonywać go lekarz. Trzeba się też liczyć z tym, że przez tydzień po zabiegu nie będziemy wyglądać dobrze.

Są takie pacjentki, które w wieku 60 lat wyglądają na młodsze o 20 lat oraz takie, które  jako 30-latki mają wygląd 50-latki. Wszystko jak wiadomo zależy od genów, a także od trybu życia. Jeśli się nie pali,  unika słońca, zdrowo się odżywia,  oraz wysypia wszystko jest możliwe.