Spis treści
Zabiegi dla skóry dla osób w wieku 60+ mają na celu zredukowanie przebarwień, oraz wygładzenie zmarszczek a także uwypuklonych bruzd i zwiększenie produkcji kolagenu oraz elastyny, rewitalizację komórek, oraz zamknięcie naczynek, długotrwałe nawilżenie a także ochronę tkanek przed działaniem czynników zewnętrznych.
Aby zadbać o całe ciało, proponuje się zabiegi manualne, działające regenerująco na skórę, oraz na tkankę podskórną, mięśnie, więzadła, stymulująco na układ nerwowy, układ krążenia i układ wewnątrzwydzielniczy.
W wieku 60+ włókna kolagenowe i włókna elastynowe słabną, a więc skóra staje się cienka oraz wiotka. Uwidoczniają się zmarszczki mimiczne. Skóra traci swą sprężystość i elastyczność oraz staje się bardziej delikatna i podatna na działanie różnych czynników zewnętrznych. Widoczne są też poprzeczne zmarszczki, na dłoniach oraz na dekolcie. Oprócz tego można zauważyć plamy posłoneczne. Uwypuklają się także oznaki zaburzenia odnowy tkanek – skóra nie ma już swojego naturalnego blasku i koloru.
Botoks
Ostrzyknięcie czoła botoksem wygładza je ale nie pozwala na to by pozbyć się zmarszczek w 100%. Sam zabieg z botoksem jest ekspresowy i nie wymaga znieczulenia. Niektórzy schładzają skórę zimnym kompresem. Po zabiegu przez kilka godzin nie należy się kłaść, schylać, pić alkoholu. Pełen efekt widoczny jest po ok. 2 tygodniach i utrzymuje się do 6 miesięcy.
Jak działa botoks?
Toksyna botulinowa blokuje impulsy pomiędzy nerwem a mięśniem, który jest odpowiedzialny za zmarszczki mimiczne, dlatego dochodzi do jego „unieruchomienia”. Jeśli zabieg został dobrze wykonany przez doświadczonego lekarza, nie ma ryzyka powstania „maski”, której obawia się wiele kobiet oraz pojawienia się niepożądanych efektów (np. uniesienia brwi albo ich opadnięcia). Chodzi w tym przypadku o to aby wygładzić zmarszczki, lecz nie „zamrozić” mimiki i ostrzyknąć tylko te miejsca, które wymagają tego.
Mezoterapia
Na rynku są preparaty zalecane do mezoterapii okolic oczu – powodujące rozjaśnianie cieni oraz poprawiające mikrokrążenie, a także nawilżające (np. RRS Eyes albo Teosyal Redensity II), jednak przy wyborze należy pamiętać iż to lekarz dobierze dla swojego pacjenta odpowiedni preparat.
Przeciwzmarszczkowo działają wypełniacze oraz botoks. Bardzo lekki lifting bez skalpela zapewnia zabieg Ulthera. Jeśli oczekuje się mocnych efektów, nie będzie się zadowolonym. Lepsze będą wtedy nici. Tylko trzeba się liczyć z tygodniową rekonwalescencją. Oprócz tego polecany jest laser Fraxel. Działa on na jędrność́, blask oraz na rozszerzone pory.
Mezoterapia załatwia problem bariery naskórkowej. Dzięki mezoterapii wszystko, co nie może przejść przez płaszcz lipidowy skóry, gdyż ma inną strukturę chemiczną i fizyczną, można wstrzyknąć. Popularność mezoterapii bierze się m.im z faktu, że kuracja ta dość szybko przynosi zauważalną poprawę i ma ograniczone efekty uboczne. W czasie oraz zaraz po zabiegu mezoterapii igłowej w niektórych przypadkach mogą się pojawić: krótkotrwały rumień, albo krwawienie i zasinienie. Istnieje też pewne ryzyko infekcji wtórnej. Przez parę dni po zabiegu mezoterapii igłowej trzeba unikać słońca z uwagi na ryzyko powstania przebarwień w miejscu iniekcji.
Po 30 tce kwas hialuronowy podaje się w bruzdy oraz botoks w zmarszczki, ale tak, aby można było ruszać czołem. Po 40 tce podaje się Fraxel oraz Thermage. Po 50 tce zalecany jest dodatkowo laser frakcyjny CO2+. W przypadku lasera frakcyjnego należy pamiętać o tym, że koniecznie powinien wykonywać go lekarz. Trzeba się też liczyć z tym, że przez tydzień po zabiegu nie będziemy wyglądać dobrze.
Są takie pacjentki, które w wieku 60 lat wyglądają na młodsze o 20 lat oraz takie, które jako 30-latki mają wygląd 50-latki. Wszystko jak wiadomo zależy od genów, a także od trybu życia. Jeśli się nie pali, unika słońca, zdrowo się odżywia, oraz wysypia wszystko jest możliwe.