Ruch to zdrowie. Jaki strój do ćwiczeń wybrać?

Witamina C

To, że otwierając szafę, przeważnie uznajemy, że nie mamy się w co ubrać, nie jest żadnym odkryciem. Jednak strój do ćwiczeń to jeszcze bardziej skomplikowany temat, nie tylko bowiem poszukujemy czegoś, w czym będziemy dobrze wyglądać, ale ubranie ma być funkcjonalne podczas aktywności, którą będziemy wykonywać. Jak zatem wybrać strój do ćwiczeń, na co zwrócić uwagę?

Sport to też moda

Wiemy wszyscy, że sport to zdrowie, jednak czasy, gdy wystarczyły tenisówki i szorty do przemierzania biegiem szosy, rowerowych wycieczek czy gimnastycznych akrobacji na macie już minęły. Teraz nie tylko pora roku jest wyznacznikiem zmiany sportowego stroju. Producenci sportowych marek zadbali o to, by łatwo nie było, tanio również, ale trzeba im oddać, że przy okazji postarali się, by było funkcjonalnie i ładnie. Co sport, to inna odzież, o czym przekonamy się, idąc do sklepu sportowego. Znajdziemy tam dział rowerowy, a na nim wiatroszczelną kamizelkę czy specjalną koszulkę z długim rękawem na rower szosowy, a także nogawki na zimne dni do jazdy na rowerze.

Również joga, jak się okazuje, wymaga osobnego potraktowania i poszukując stroju do jogi, znajdziemy dedykowane dla tego sportu nie tylko legginsy do jogi, ale nie jedne, uniwersalne, tylko z podziałem na jogę dynamiczną i łagodną. Ten sam podział dotyczy staników do jogi. Bez dylematu czy wykonywana przez nas joga jest dynamiczna, czy nie, kupimy natomiast skarpetki, bo takie dla tego sportu również wyprodukowano, ale uniwersalne. O narciarstwie, tenisie czy bieganiu już nie wspominamy, bo poziom wyspecjalizowania języka potrzebnego do opisu sportowych strojów prawdopodobnie byłby zrozumiały tylko dla samych zainteresowanych tymi dziedzinami.

Co warto wiedzieć przed wyborem stroju do ćwiczeń?

A teraz żarty na bok, bo jednak specjalistyczna wiedza producentów sportowej odzieży wnosi w nasze życie też sporo zdrowia. Kiedyś biegało się we wspomnianych tenisówkach, nie myśląc w ogóle o tym, jak bardzo ten sport eksploatuje nasze kolana. Dzisiejsze obuwie znacznie ogranicza kontuzje, amortyzując stawy w maksymalnym stopniu. Panie posiadające spory biust dobrze też wiedzą, jak istotny jest biustonosz, który pozwala na szeroki zakres ruchu, wygodę i jednocześnie na tyle ustabilizuje biust, by jak najmniej podskakiwał przy bardziej energicznych ruchach. Niestety bez tego kobiety uprawiające intensywny sport mogą zmagać się ze zniekształceniami piersi.

Materiały wykorzystywane do produkcji sportowej odzieży są obecnie przewiewne, lekkie, co pozwala skórze oddychać, a nam wkładać więcej energii w daną aktywność, ale nie tylko. Ubrania dobre jakościowo często szyte są w sposób bezszwowy, co pozwala uniknąć otarć i podrażnień. Jak zatem wybrać odpowiedni dla siebie strój do ćwiczeń? Przede wszystkim powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki rodzaj sportu chcemy uprawiać, by nie kupić luźnych dresów do jazdy na rowerze. Będą się plątać między nogami i przeszkadzać. Wtedy lepiej postawić na legginsy, a dresy wybrać, jeśli decydujemy się biegać. Warto przy wyborze kierować się też materiałem, przewiewnym, szybkoschnącym, najlepiej z tkaniny termoaktywnej. Zawsze dobrym pomysłem będzie poradzenie się specjalisty, którego spotkamy w sportowym sklepie.

Jeśli mamy plan, by na dłużej związać się z daną dyscypliną sportową, warto zainwestować w dobrą odzież, ale zanim zdecydujemy się na zakup, pamiętajmy, że to, co wiele sklepów oferuje pod hasłem sportowa odzież, nie musi mieć nic wspólnego z profesjonalną sportową odzieżą. Bawełniany dres obecnie to zwyczajny element mody towarzyszący nawet szpilkom, a niekoniecznie nadający się do wysiłku fizycznego. Dlatego, zanim nabierzemy wprawy, przejrzyjmy asortyment sportowych sklepów, poczytajmy metki, popytajmy, przymierzmy, żeby poczuć różnicę, ale przede wszystkim, by rozpoznać, w czym jest nam wygodnie.