Ćwiczenia na kręgosłup

Ćwiczenia na kręgosłup
Active senior woman doing back exercise on floor at home, panorama

Bywają takie sytuacje w życiu, gdy nie mamy wyboru, czego na pewno dowodem jest ostatni rok obfitujący w nakazy i zakazy. Bywają jednak i takie, w których mamy coś do powiedzenia i tu przykładem jest nasz kręgosłup. Jakby nie patrzeć to filar naszego organizmu więc warto poświęcić mu chwilę. Co takiego możemy dla niego, a tym samym dla siebie zrobić, jakie stosować ćwiczenia na kręgosłup?

Kręgosłup lubi ruch

Faktem jest, że ok. 50% Polaków cierpi na jakieś bóle kręgosłupa. Dobra wiadomość jest taka, że ta druga nie, to oznacza bowiem, że można. Gorsza jest taka, że coraz bardziej problem ten dotyczy młodszych osób, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Wszystko za sprawą siedzącego trybu życia. Jeździmy autem, siedzimy przed telewizorem, a w pracy za biurkiem, a do tego jeszcze jak siedzimy.

Nieprawidłowa postawa, niewygodne krzesła i dyskopatia gwarantowana. A przecież największe problemy pojawią się z wiekiem, kiedy to nasz kręgosłup ma prawo być już trochę bardziej zużyty. Procesy zwyrodnieniowe kręgosłupa w pewnym sensie są nie do uniknięcia.

Między kostnymi częściami kręgosłupa umiejscowione są dyski, czyli krążki międzykręgowe, składające się w przeważającym stopniu z wody, które chronią kręgi przed ścieraniem się oraz amortyzują wszelkie wstrząsy i obciążenia. Uraz mechaniczny lub odwodnienie wywołują zwiotczenie, czy pęknięcie krążka, który przestaje spełniać swoją funkcję. Krążki zużywają się też z wiekiem, ale możemy spowolnić ten proces. Odpowiednie nawodnienie i ćwiczenia rozciągające, odciążające kręgosłup to pierwsza profilaktyka. Jednak, gdy już coś zaniedbaliśmy, trzeba przystąpić do poważniejszych zabiegów. Jakie ćwiczenia na kręgosłup pomogą na ból kręgosłupa?

Jak skutecznie ćwiczyć kręgosłup?

  • Leżąc na plecach, zginamy nogi w kolanach, ręce pozostawiamy wzdłuż tułowia. W tej pozycji na przemian prostujemy raz lewą, raz prawą nogę pamiętając o tym, by stopa była zgięta pod kątem 90 stopni.
  • Z tej samej pozycji zgięte nogi ustawiamy na podłodze i staramy się unieść do góry biodra, najlepiej tak, by tworzyły linię prostą z kolanami i ramionami.

Ćwiczenia na piersiowy odcinek kręgosłupa można wykonywać takie:

  • Skłony głowy do przodu i do tyłu, a także na boki wykonywane raz w lewo, raz w prawo.
  • W pozycji siedzącej na krześle splatamy dłonie za głową, następnie naciskamy nimi na głowę, a nią stawiamy opór rękom.

Ćwiczenia kręgosłupa nie powinny być wykonywane raptownie ani z dużym naciskiem. Starajmy się wykonywać je powoli i dokładnie nie narażając się na pogłębienie ewentualnego urazu. Nie każde ćwiczenie jest dobre dla wszystkich, ale każdy wiek jest dobry, by ćwiczyć kręgosłup, byleby były one adekwatne do naszych możliwości. Kręgosłup odwdzięczy się nam dłuższą sprawnością i wytrzymałością.