Hobby emeryta — majsterkowanie — stolarstwo

Hobby emeryta - majsterkowanie
Hobby emeryta - majsterkowanie

Praca z drewnem to praca z żywym, wdzięcznym materiałem. Być może przykład stolarza Gepetto mógłby nie do końca potwierdzać ten fakt. Bowiem słynny, mały Pinokio początkowo był bardzo niewdzięcznym, opryskliwym i egoistycznym chłopcem. Jednak, jak wiemy, w bajce niesforny pajac ostatecznie docenia swojego ojca.

Można więc wysnuć hipotezę, iż drewno uszlachetnia. W drewnie można rzeźbić bez końca, a ogranicza nas tylko wyobraźnia. Dlatego przy odrobinie umiejętności, chęci i czasu warto, by stolarstwo stało się naszym hobby.

Jak stworzyć mały warsztacik w mieszkaniu (na balkonie)?

Pewnie dysponując ogrodem, piwnicą czy strychem problem jest mniej zawiły. Wiadomo, że stolarka to dużo sprzątania. Pył drzewny, zrębki i wiórki drewna to zawsze pozostałość po pracy. Porządek i organizacja są zatem kluczowe, by domowy warsztacik nie przerodził się w warsztat obejmujący cale mieszkanie. Tu nieodzowna jest szafka narzędziowa, najlepiej jeśli będzie metalowa. Taka najdłużej zniesie ciężki sprzęt i narzędzia, które zapewne inny materiał szybko by uszkodziły. Szafka odpowiednich rozmiarów pomieści wszystko, co nam potrzebne, a w niej półki, wieszaki, uchwyty, dzięki czemu zawsze cały zestaw narzędzi będzie w jednym miejscu. Zaoszczędzimy sobie w ten sposób chaosu i bałaganu.

Druga sprawa to spory blat roboczy, najlepiej zaopatrzyć się w taki profesjonalny, czyli strugnicę. Taki stół często jest wyposażony w zaciski czy imadła potrzebne do obrabiania drewna. On może zająć najwięcej miejsca, ale bez niego ani rusz. Blatu nie należy zagracać, bo odbieramy sobie tym samym przestrzeń do pracy. Miski, kuwety, pojemniki pomogą w utrzymaniu porządku. Oczywiście niezbędna jest także lampka biurkowa poza oświetleniem centralnym.

Jakie narzędzia stolarskie są potrzebne?       

Aby warsztat mógł zyskać miano stolarskiego, najważniejsze będą narzędzia. Do cięcia drewna niezbędne są piły i pilarki. Różnią się one parametrami technicznymi, kształtami, ilością zębów. W przypadku domowego warsztatu przydadzą się pilarki stołowe, a dla tych zainteresowanych szerszym asortymentem również pilarki precyzyjne i ukośnice. Kolejnym ważnym narzędziem jest strug służący wyrównywaniu różnych nierówności w drewnie. Najlepiej zaopatrzyć się w strug elektryczny.

Jakie narzędzia stolarskie są potrzebne jeszcze w domowym warsztacie? Oczywiście szlifierka do drewna. To urządzenie idealnie wyrównuje i przygotowuje przedmiot do malowania. Tu do wyboru są różne, np. oscylacyjna, kątowa, taśmowa czy mimośrodowa. Trzeba indywidualnie dobrać szlifierkę do swoich potrzeb. Przydatna jest również wyrzynarka pozwalająca na wycinanie nieregularnych kształtów, otworów, cięcie po łuku czy krzywej. A nieco bardziej zaawansowana jest frezarka służąca wykańczaniu płaskich powierzchni w formie rowków. Do tego wiertarka, wkrętarka i gwoździarka i warsztat gotowy.

Co fajnego można zrobić z drewna?

A gdy już mały warsztat stolarski jest gotowy, pozostaje nam tylko wyciosanie Pinokia. Tak jak kto potrafi. Chłopak na pewno trochę się będzie buntował, strofował nas i wszystko robił na opak, ale ostatecznie, gdy będziemy wystarczająco cierpliwi w pracy, na pewno wyrośnie na porządnego pajaca. Wszystkie drewniane przedmioty będą początkowo szły na straty, ale każdy będzie niósł jakąś naukę i wzbogacał nasze umiejętności. Co fajnego można zrobić z drewna? Można zacząć od zrobienia sobie stołu do pracy o takich wymiarach, jakie będą nam odpowiadały. A potem poczynając od prostych wyrobów, typu ramki na zdjęcia czy tablice, pudełka, podstawki i tace, poprzez proste stoliki czy kwietniki, by z czasem osiągnąć taki poziom precyzji, aby móc dzieciom zrobić zabawki czy bardziej skomplikowane ozdoby na ścianę. Pewnie nieprędko ktoś nam uwierzy, że to nasze dzieło, ale ostatecznie skoro nos nam nie rośnie, znaczy, że nie kłamiemy.