Spis treści
Co to hobby? To inaczej pasja, coś, co lubimy robić w wolnym czasie. Nie zawsze od razu wiemy, co tak naprawdę nią jest. Aby to odkryć, trzeba przede wszystkim zastanowić się, co lubimy robić, choć zdarza się, że pasja przychodzi niespodziewanie.
Coś, czego nigdy w życiu nie próbowaliśmy, może okazać się czymś, co przyniesie nam jako senior, ogromną radość i satysfakcję. Dlatego warto być otwartym na różne propozycje i okoliczności nawet w wieku 60+.
Jak znaleźć hobby w wieku 60+?
Pomyślmy o tym, co lubimy robić. Sposobem na spędzanie wolnego czasu może być na przykład oglądanie filmów i czytanie książek , ale trudno nazwać hobby coś, co tak naprawdę stanowi pasywne odbieranie pracy kogoś innego. Aby nasze zajęcie mogło faktycznie dawać nam maksymalną dozę radości, raczej powinno ono być związane z tworzeniem czegoś, niekoniecznie samemu, wiele rzeczy można robić w grupie przyjaciół czy znajomych w podobnym seniorskim wieku.
Na przykład, jeśli lubimy czytać, można zastanowić się nad tym, by wraz ze znajomymi o podobnych zainteresowaniach dyskutować na temat literatury, interpretować dzieła, tworzyć teorie wokół nich czy nawet pisać własne teksty. Pisanie jest szczególnie dobrym pomysłem, jeśli mamy sporo czasu na emeryturze. Wiele doświadczeń z naszego życia możemy przelać na papier, odświeżyć pamięć i sprawić, aby wspomnienia się nie zatarły. Nie trzeba pisać od razu powieści, spisywanie własnych przeżyć już może przynieść sporo satysfakcji.
Jakie mogą być zainteresowania seniora ?
Pisanie wierszy, książek, opowiadań, to tylko jeden z wielu przykładów, jaki można podać. Tworzyć można masę rzeczy: obrazy, rzeźby, rysunki, naczynia z gliny… to tylko oczywiste kwestie. Może pociągać nas szycie, szydełkowanie, haftowanie czy robienie na drutach. A może wolimy aktywne spędzanie czasu? Wspólne sesje jogi, chodzenie po górach, jazda na rowerze, tenis, ping-pong, nordic walking, taniec czy inna aktywność fizyczna, oczywiście dostosowana do możliwości zdrowotnych, również może być pasją. Szczególnie ciekawe, choć nie dla wszystkich, jest kolekcjonerstwo. Zbierać można tak naprawdę wszystko – znaczki, pudełka zapałek, monety, minerały, książki, bilety, płyty, autografy, ale też droższe rzeczy jak samochody, motory czy dzieła sztuki.
Jakie mogą być koszty seniorskiego hobby?
Będąc seniorem, mając emeryturę nie zawsze wystarczy na spełnienie wszystkich marzeń i realizację naszych pasji. Nasze hobby może okazać się zbyt drogie aby spokojnie je realizować. Trzeba dostosować swoją pasję do swojego budżetu. Choć tak naprawdę, jeśli pragniemy coś robić, nic nas nie powstrzyma, nawet kwestie finansowe. Może nie będziemy w stanie kolekcjonować dzieł sztuki, ale możemy je niewielkim kosztem przy odrobinie kreatywności tworzyć, a nawet próbować reprodukować znane obrazy dla zabawy. Możliwe, że okaże się, że nie jest to dla nas takie trudne. Poza tym nie liczy się efekt, co radość związana z samą czynnością.
Innym pomysłem jest odwiedzanie muzeów, obcowanie ze sztuką i rozmowa z osobami o podobnych zainteresowaniach.
Pieniądze mogą nas ograniczać w skali naszej pasji, ale kwestie finansowe zawsze można obejść. Jeśli lubimy podróżować, nie musimy od razu lecieć do Meksyku – być może całkiem niedaleko nas jest miejsce, w którym jeszcze nigdy nie byliśmy. Korzystajmy z tego, co jest dla nas możliwe i starajmy się cieszyć z tego, co mamy.