Spis treści
Zajmowanie się kwiatami potrafi znacząco poprawić nastrój. Wiele czynników ma tutaj wpływ na poprawę samopoczucia: aktywność fizyczna, przebywanie na świeżym powietrzu, na łonie natury, satysfakcja z dbania o coś, co daje realne, widzialne efekty.
Kwiatami czy ogrodem w ogóle uwielbiają zajmować się osoby w każdym wieku, ale szczególnie taki rodzaj hobby można polecić emerytom. Które kwiaty warto mieć w ogrodzie? Kwiaty wieloletnie czy jednoroczne? Jakie wybrać kwiaty łatwe w uprawie?
Kwiaty łatwe w uprawie
Gdy dopiero zaczyna się swoją przygodę z ogrodnictwem, nie warto sięgać od razu po bardzo wymagające kwiaty, bo można się szybko zniechęcić i rozczarować. Dlatego warto sięgnąć po kwiaty łatwe w uprawie, na których będzie się ćwiczyć swoje umiejętności i zyskiwać podstawową wiedzę dotyczącą ogrodnictwa. Kwiaty łatwe w uprawie można sadzić (lub siać) w doniczkach na parapecie czy balkonie, a niekoniecznie od razu zabierać się sadzenie ich (czy sianie) w ogrodzie czy na działce, choć nic nie stoi na przeszkodzie.
Kwiaty łatwe w uprawie — jednoroczne
Tutaj wymienić można między innymi nagietka lekarskiego, który nie tylko jest piękną rośliną, ale także ma właściwości zdrowotne. Z tego względu, że jest rośliną jednoroczną, można bez żalu przeznaczyć go na maść, herbatę czy nalewkę. Do najważniejszych właściwości nagietka należy jego działanie przeciwzapalne i wzmacniające układ odpornościowy. Uważa się także, że wykazuje właściwości antynowotworowe. Nagietki sieje się w kwietniu i maju, a kwitną od czerwca do października. Wystarczy postawić je w słonecznym miejscu, podlewać, tylko gdy nie ma deszczu i usuwać przekwitnięte kwiatostany. Do innych jednorocznych kwiatów łatwych w uprawie można zaliczyć słonecznik, nasturcję czy dzwonek karpacki.
Kwiaty wieloletnie – które kwiaty warto mieć w ogrodzie?
Kwiaty wieloletnie łatwe w uprawie to między innymi:
– krwawnik pospolity,
– goździki sine,
– bergenia,
– liliowce.
Dlaczego warto zajmować się ogrodem?
Umiarkowana aktywność fizyczna jest rekomendowana każdemu emerytowi w ramach profilaktyki. Regularny wysiłek fizyczne na miarę własnych możliwości pomaga zachować organizm w dobrej formie, między innymi dzięki poprawie krążenia, ruchomości stawów i wzmocnieniu mięśni. Poza tym regularna aktywność fizyczna wpływa na utrzymywanie się dobrego samopoczucia, które jest niezbędne do szczęśliwego życia.
Praca w ogrodzie, co bardzo ważne, to jeden z najbezpieczniejszych rodzajów aktywności fizycznej, jakim może oddać się człowiek. Daje ona poczucie spełnienia i ogrom satysfakcji, ponieważ efekty pracy są widoczne gołym okiem. A jeśli sadzi się nie tylko kwiaty, ale również owoce i warzywa, zdrowotne korzyści są podwojone. Świeże owoce i warzywa hodowane samodzielnie są zdrowsze niż te kupowane w marketach czy nawet na targu. Nie ma to jak zerwać owoc z krzaka, który samemu się posadziło i dbało się o niego! Praca w ogrodzie potrafi być wymagająca i czasochłonna, ale mało jest innych hobby dających tyle satysfakcji i korzyści zdrowotnych, którym mogą oddać się emeryci.