Spis treści
Wiele osób po przejściu na emeryturę odczuwa pustkę. Już nie widują swych kolegów z pracy i czują się samotne. A wcale nie musi tak być. Oczywiście, żeby tego rodzaju sytuację zmienić, należy otworzyć się na innych ludzi. Sprawdź, jakie są sposoby, by pokonać samotność osób starszych.
Spotkanie przyjaciół w domu
Najprostszy i najszybszy sposób na przezwyciężenie samotności to zaproszenie dawno niewidzianych przyjaciół do własnego domu. Dzięki nim szybko będzie można odzyskać dobre samopoczucie i chęć do życia. W końcu nie ma nic gorszego niż długie samotne popołudnia i wieczory. Jeśli straciliśmy kontakt ze starymi przyjaciółmi, to warto postarać się o nowych. Wystarczy rozejrzeć się wokół siebie. Być może tuż obok, np. w sąsiednim domu czeka na nasze zaproszenie osoba, którą znamy przelotnie od lat, a do tej pory nie mieliśmy czasu albo okazji, żeby ją lepiej poznać. Warto to zmienić, a samotność osób starszych nie będzie naszym problemem.
Wspólne zajęcia ze znajomymi
Poza organizowaniem spotkań we własnym domu warto również rozważyć wspólne wyjścia na różnego rodzaju zajęcia. Mogą to być np. warsztaty szycia albo lepienia w glinie. Oczywiście wcale nie muszą one przybierać postaci zorganizowanych zajęć. Równie dobrze można się wybrać na wspólne porządkowanie działki albo na grzyby do pobliskiego lasu. Najważniejsze, by wszystkie uczestniczące w tego rodzaju aktywnościach osoby, były z nich tak samo zadowolone. Równie ważne w tym wypadku jest także i to, aby miały one poczucie, że są dla kogoś ważne i potrzebne – tak samo jak wtedy, gdy pracowały.
Wyjazdy z przyjaciółmi
Kiedy nadejdzie słoneczna i mieniąca się całą paletą barw wiosna, to wtedy z pewnością warto się wybrać na wspólny wypad z przyjaciółmi. Jest to świetna okazja, aby odwiedzić wszystkie te miejsca, na które kiedyś nie miało się czasu. Może to być pobliska miejscowość, daleki kraj albo spontanicznie wybrana lokalizacja. Jedyne co nas w tym wypadku ogranicza, to nasza wyobraźnia. Oprócz tego jest to świetna okazja, żeby popracować nad własną kondycją. W końcu nic tak nie mobilizuje, jak bliskie osoby wokół. Najważniejsze to dobra organizacja. Sama podróż wcale nie musi być kosztowna. Można poszukać tanich noclegów albo zabrać ze sobą np. namiot. Jeśli na trasie ma się innych znajomych, można również skorzystać z ich gościny. Najważniejsze, to zebrać wszystkie ważne dla nas osoby i wykonać ten pierwszy krok – wyjść poza próg własnego domu i otworzyć się na otaczający nas świat.
Ośrodki spotkań dla emerytów – nowi przyjaciele
Nie wszyscy mają tyle szczęścia, żeby móc się cieszyć ze spotkań ze swymi przyjaciółmi. Wiele osób już dawno ich utraciło. Nie należy się jednak załamywać. Zawsze można poznać nowych. Trzeba tylko się na nich otworzyć. W tym celu można się wybrać np. na zajęcia organizowane przez Uniwersytet Trzeciego Wieku albo zapoznać się z ofertą lokalnego Domu Kultury.
Wbrew pozorom, samotność osób starszych, to problem coraz bardziej powszechny. Na szczęście organizowanych jest coraz więcej inicjatyw, które mają na celu jej zwalczanie. Czasami wystarczy wybrać się na spotkanie do Klubu Seniora. Tam, poza możliwością poznania nowych ludzi, będzie również można skorzystać z ciekawego programu zajęć (np. plastycznych, teatralnych, kulinarnych albo edukacyjnych).