Czy możemy uniknąć problemów z prostatą?

problem z prostatą
Czy możemy uniknąć problemów z prostatą?

Łagodny rozrost prostaty – czy jest się czego obawiać?

Problemy z gruczołem pojawiają się wraz z wiekiem, kiedy ulega on rozrostowi i zaczyna uciskać na cewkę moczową. Taki stan nazywamy łagodnym rozrostem prostaty. Należy pamiętać, że taki rozrost nie grozi rozwojem raka prostaty! Jest to proces łagodny, polegający na zwiększeniu liczby komórek w sterczu. Powiększenie prostaty stwierdza się u ok. 80% mężczyzn w wieku 75 lat, a objawy przerostu występują u ok. 50% mężczyzn w tym wieku.

Cewka moczowa, która biegnie od moczowodów do pęcherza moczowego, przebija prostatę na wskroś. Dla ułatwienia można sobie to wyobrazić jako sznurek przechodzący przez środek podłużnie leżącego orzecha włoskiego.

Jakie są objawy łagodnego rozrostu prostaty?

Prostata w łagodnym rozroście powiększa się od środka. Dlatego pierwszymi objawami choroby są te związane z oddawaniem moczu, do których należą:

  • uczucie niepełnego wypróżnienia pęcherza moczowego,
  • zwiększona częstość oddawania moczu,
  • oddawanie moczu przerywanym strumieniem,
  • nagła i pilna potrzeba pójścia do toalety,
  • powolny wypływ moczu z cewki,
  • wysiłek towarzyszący oddawaniu moczu,
  • potrzeba odwiedzania toalety w nocy.

Przedstawione powyżej objawy stanowią pierwsze symptomy pojawiającego się problemu.

Sposoby na zahamowanie rozrostu prostaty

Jak zatem możemy sobie pomóc i wpłynąć na zahamowanie rozrostu stercza? Przede wszystkim należy zmodyfikować styl życia.

Polega to na:

  • ograniczeniu kofeiny (działa drażniąco na pęcherz moczowy),
  • redukcji ilości spożywanego alkoholu (powoduje częstszą potrzebę oddawania moczu),
  • rezygnacji z palenia papierosów (również działa drażniąco),
  • ograniczeniu przyjmowanych napojów w godzinach wieczorowych.

Zmiany stylu życia mogą dawać dużą poprawę i być wystarczające, gdy objawy są łagodne.

Dodatkowo istnieje przetestowany lek – Prostamol Uno, zawierający naturalne substancje – wyciąg z boczni piłkowanej (inaczej palmy karłowatej), który wykazuje działanie antyandrogenne. Oznacza to, że hamuje wytwarzanie testosteronu i normalizuje jego poziom w komórkach prostaty, dzięki czemu gruczoł krokowy nie ma bodźca do rozrostu.

Lek dodatkowo zmniejsza napięcie mięśni gładkich w drogach moczowych, co łagodzi uczucie parcia na mocz oraz zmniejsza przekrwienie pęcherza moczowego. W rezultacie problemy, takie jak częste oddawanie moczu, parcie czy słaby strumień moczu, ustępują. Należy przyjmować jedną kapsułkę dziennie, o tej samej porze po posiłku, a efektów można spodziewać się po miesiącu.

Im wcześniej, tym lepiej

Pamiętajmy, że zaobserwowane objawy rozrostu prostaty wymagają udania się do lekarza rodzinnego lub urologa, który wykona dokładne badania i zaplanuje ewentualny proces leczenia. Wizyty u specjalisty konieczne są przynajmniej raz w roku.

Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule artykułu – niestety nie możemy całkowicie zapobiec rozrostowi prostaty, ponieważ nie do końca zostały poznane przyczyny odpowiedzialne za łagodny rozrost stercza. Wiemy jednak, że wcześnie wprowadzone zmiany stylu życia zapewniają ulgę i hamują rozwój problemu.

Bibliografia:

[1] – Zygmunt Urbanowicz: Mała encyklopedia anatomii człowieka, Wydawnictwo Czelej, Lublin, 2003

[2] – Noszczyk W., Chirurgia Repetytorium, PZWL, Warszawa 2019

[3] – https://www.mp.pl/pacjent/urologia/168064,lagodny-rozrost-stercza