Co to jest nordic walking i dlaczego jest korzystny dla starszych osób?

Nordic walking
Nordic walking

Nordic Walking szturmem podbił serca wszystkich fanów aktywności fizycznej. Dlaczego ta metoda zyskuje na popularności? Jakie są jej techniki? Jakie korzyści płyną z jej uprawiania dla osób starszych? A może moda na Nordic Walking wkrótce przeminie i nie warto podążać za tym trendem.

Żyjemy w czasach, w których aktywność ruchowa jest nam szczególnie potrzebna. Rozwój technologii sprawił, że każdy z nas jest coraz mniej sprawny. W Polsce pokutuje też przekonanie, że aktywność fizyczna jest dla ludzi młodych. Nic bardziej mylnego! Żeby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem, należy dbać o swoją sprawność, nie tylko umysłową, ale i fizyczną.

Co to jest Nordic Walking i jakie są jego efekty?

Nordic walking, czyli marsz z kijkami to forma aktywności, która może znaleźć zastosowanie zarówno w pieszej turystyce, jak i w rehabilitacji osób starszych. To trening aktywizujący całe ciało, który poprawia ogólną wydajność całego organizmu, zwiększa siłę mięśni, wytrzymałość, równowagę, poprawia koordynację ruchów. Dzięki Nordic Walking możemy obniżyć poziom stresu w organizmie! A dzięki podwyższonemu wydzielaniu endorfin (czyli tzw. hormonów szczęścia) polepszy się nasze samopoczucie. Najważniejszym aspektem uprawiania każdej dyscypliny sportowej jest systematyczność.

Zalety i wady Nordic Walking

Wielkim plusem Nordic walking jest fakt, że tę dyscyplinę mogą uprawiać wszyscy, bez względu na wiek czy kondycję fizyczną. Kolejną zaletą jest łatwość nauki chodzenia z kijkami. Techniki nordic walking nie są skomplikowane i mogą być szybko przyswojone przez seniora. Ruch na świeżym powietrzu dotlenia cały organizm i wspomaga pracę serca. Ta rekreacja wspiera odchudzanie, jeżeli pragniemy zrzucić dodatkowe kilogramy. Kości i mięśnie się wzmacniają. Nordic walking można uprawiać nawet zimą, nie obciąża układu kostnego jak np. jogging.

Nie istnieją przeciwwskazania do uprawiania Nordic Walking. Oczywiście są sytuacje, w których lepiej jest zrezygnować z tego typu aktywności, szczególnie jeśli starsza osoba choruje przewlekle. Najważniejszą wadą jest powtarzalność tej aktywności, co może wydawać się monotonne i z czasem znudzić. Dlatego warto urozmaicić to ćwiczenie, często wybierając inne trasy, a także zmieniając osoby towarzyszące nam w tej rekreacji.

Techniki Nordic Walking

Najlepiej rozpocząć od nauki chodzenia bez kijków. Chodzimy, stawiając długie kroki od pięty. Pilnujemy, aby nasze plecy były wyprostowane, nie garbimy się! Trzeba też rozluźnić ramiona.

Gdy nauczymy się chodzić w takiej postawie, wtedy sięgamy po kijki. Delikatnie ruszamy ramionami. Dłonie trzymamy otwarte (kijki nie wypadną, bo są w rękawiczce). Poruszamy kijkami, jeszcze nie wbijając ich w podłoże. Ostatni etap to pochwycenie kijka i wbicie go w podłoże. Odpychamy go zawsze do tyłu, nie do dołu. Ręce i nogi powinny pracować naprzemiennie! Pamiętajmy o wyprostowanej sylwetce, uruchomieniu górnych partii ciała, o poprawnym ułożeniu kijów i wbijaniu ich pod odpowiednim kątem. Jeżeli mamy wątpliwości co do naszej techniki, warto skorzystać z rad doświadczonych instruktorów Nordic Walking.

Przeczytaj także: jak i gdzie wyjechać do sanatorium?