Spis treści
O serce należy dbać w każdym wieku, ponieważ jest to jeden z najważniejszych mięśni w całym naszym organizmie. Dowodzi tego fakt, że choroby związane z układem krążenia są najczęstszym powodem zgonów w Polsce. Z wiekiem tego typu problemy zdrowotne stają się coraz bardziej niebezpieczne dla życia. Zatem jak dbać o serce?
Pamiętajmy o tym, jak ogromne znaczenie w medycynie odgrywa profilaktyka. Nawet jeśli nie skarżymy się na problemy układu krążenia, już teraz warto zastosować się do wskazówek dotyczących tego, jak dbać o serce. Szczególnie że sprowadza się to po prostu do utrzymywania zdrowego trybu życia.
Sposoby na zdrowe serce
Każdy z nas wie, z czym wiąże się często wspominany zdrowy tryb życia: z aktywnością fizyczną i zbilansowaną dietą. Na pewno niektórych, gdy słyszą te słowa, ogarnia wielkie zniechęcenie do wprowadzania jakichkolwiek zmian. Bo kto nie woli posiedzieć sobie spokojnie w domu niż pójść na spacer, szczególnie gdy jest zimno lub – wręcz przeciwnie – na dworze panuje upał. W Polsce „pogodę idealną” mamy stosunkowo rzadko. Do kwestii pogodowych dochodzą przecież jeszcze inne dolegliwości związanych z wiekiem, takie jak bóle mięśni czy stawów. To potrafi zniechęcić do działania. Aktywność fizyczna jednak na dłuższą metę pomoże nam ze wszystkimi tego typu problemami. Oczywiście odpowiednio dostosowana, łagodna. Warto zadbać, by to, co robimy, było dla nas przyjemne. Być może lubimy jeździć na rowerze, pływać, a może praktykować jogę w zaciszu własnego domu? Nie chodzi o żadne ekstremalne treningi, ale o codzienne ćwiczenia dostosowane do własnych możliwości.
Co z tą dietą?
Kolejną odpowiedzią na pytanie, jak dbać o serce, jest oczywiście zbilansowana dieta. Ważnym aspektem takiej diety prosercowej jest spożywanie nienasyconych kwasów tłuszczowych, które można znaleźć w roślinach i rybach. Odpowiednia dieta oznacza także ograniczenie soli i cukru w naszych posiłkach, zapewnianie organizmowi wystarczającej ilości mikro- i makroelementów, a także dostarczanie dużej ilości wody. To nie oznacza od razu, że nie powinniśmy spożywać soli i cukru pod żadną postacią (oczywiście z wyjątkiem przypadków, gdy mamy na przykład cukrzycę lub inną chorobę, która wymaga specjalnej diety). Równowaga jest tu kluczem do sukcesu, w końcu nie bez powodu mówimy o diecie zbilansowanej. Wiele osób zachwala zbawienny wpływ zielonej herbaty na swój organizm przy problemach z układem krążenia. Szczególnie wskazują na zniwelowanie objawów nadciśnienia. Można więc rozważyć wprowadzenie picia zielonej herbaty do swojego porządku dnia.
Czego należy unikać?
Zastanawiając się na tym, jak dbać o serce, samemu można szybko dojść do wniosku, czego warto unikać. Nikogo to nie zaskoczy! Przede wszystkim należy wystrzegać się nadwagi, stresu i papierosów. Utrzymywanie odpowiedniej masy ciała sprawia, że serce nie jest przeciążone. Palenie papierosów bardzo negatywnie wpływa na układ krążenia (i całą resztę organizmu), działa bardzo podobnie jak stres, który dla pracy serca jest wyjątkowo niekorzystny.
Sprawdź również: Neuralgia popółpaścowa – domowe sposoby leczenia