Witaminy dla seniora, zestaw witamin dla seniora

Witaminy dla seniora
Witaminy dla seniora

W pewnym wierszyku o witaminkach marchewka wzrok poprawia, pomidorek zapobiega przeziębieniu, kapusta goi rany, a słonecznik dba o silne serce. To oczywiście wierszyk dla dzieci, ale z dobrą intencją, by wpoić najmłodszym podstawową wiedzę na temat zdrowego odżywiania i zasadności spożywania warzyw. Okazuje się bowiem, że wielu dorosłym tej wiedzy brakuje i temat witamin, suplementacji ważnych składników, pozostaje obcy, dopóki organizm nie zaprotestuje.

Witaminy dla seniora w płynie czy w tabletkach

Osoby starsze ze względu na rozmaite schorzenia czy mniejszy apetyt, częściej borykają się z deficytem różnych składników mineralnych i witamin. Wtedy sami zainteresowani lub ich rodziny stają przed wyborem preparatów, które mogłyby te braki uzupełniać. Najczęściej seniorzy potrzebują suplementować kwasy omega-3, które wspomagają pracę serca, odbudowę mięśni, witaminy z grupy B wspomagające pracę układu nerwowego i krwionośnego oraz funkcje poznawcze. Do tego witamina K, D3 czy wapń poprawiające funkcjonowanie kości, a tym samym wpływające korzystnie na możliwości ruchowe. Witamina E natomiast opóźnia procesy starzenia komórek, a witamina C wspiera gojenie się ran, poprawia odporność i pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu cukru.

Gdy zatem ustalimy, czego potrzeba osobie starszej i zestawimy to z ilością lekarstw, jakie często przyjmowane są z powodu różnych schorzeń, można zastanowić się, czy preparat witaminowy nie byłby lepszy w postaci płynnej. Ograniczymy w ten sposób ilość połykanych kapsułek. Witaminy w płynie zaleca się również w sytuacjach, gdy występują problemy z przełykaniem. Z drugiej strony do syropów przeważnie dodawana jest substancja słodząca i alkohol, czego należy unikać w przypadku osób z cukrzycą. Wtedy wybieramy postać tabletek.

Witaminy dla seniora na prezent

Mając dziadka lub babcię, często możemy usłyszeć o mniej, lub bardziej uporczywych dolegliwościach. Skargi na pamięć czy koncentrację wydają się być dość powszechne. Podobnie jak przewlekłe zmęczenie czy brak energii. To, co słyszymy, powinno ukierunkować nasze myśli, jeśli rozważamy preparat witaminowy jako prezent dla bliskiego nam seniora. Dodatkowo powinniśmy mieć wiedzę na temat ogólnego stanu zdrowia, np. problemy z wątrobą powinny wykluczać preparaty, w których jest alkohol. Warto wybrać taki zestaw witaminowy, który będzie zawierał korzeń żeń-szeń, gdyż ten poprawia samopoczucie, dostarcza energii, wpływa na doświadczenie większej satysfakcji z życia.

Tu należy jednak uwzględnić ewentualne problemy z nadciśnieniem, czy zaburzenia pracy serca i skonsultować z lekarzem, czy taki składnik nie będzie szkodliwy. Lecytyna natomiast bardzo poprawia działanie układu nerwowego i dzięki temu sprzyja koncentracji i poprawia pamięć. Podobnie działa miłorząb japoński, który jednak nie jest wskazany dla osób mających problem z krzepliwością krwi. Jak widać, choć na rynku jest wiele dostępnych preparatów, to jednak zanim się zdecydujemy, musimy zebrać całą masę informacji. Wybór preparatów z odpowiednimi składnikami będzie z naszej strony wyrazem tego, że troszczymy się o dobre samopoczucie osoby, której prezentujemy taki specyfik.

Preparaty witaminowe stanowią doskonałe uzupełnienie codziennej diety seniora i poprawiają jego funkcjonowanie fizyczne i psychiczne. Makroelementem, który osobie starszej warto suplementować jest magnez, gdyż pomaga w problemach z zasypianiem, koncentracją czy drżeniem kończyn. Jest to składnik, którego domaga się wiele dolegliwości związanych ze starszym wiekiem. Już sam magnez w odpowiedniej dawce będzie odpowiednim prezentem dla osoby starszej.