Czy Choroba Parkinsona jest dziedziczna?

Choroba Parkinsona
Choroba Parkinsona

Diagnoza brzmi zazwyczaj jak wyrok. Nie tylko dla chorego, także dla jego bliskich. Jak bumerang powraca pytanie: „Czy choroba Parkinsona jest dziedziczna?”

Jak rozpoznać pierwsze objawy choroby Parkinsona

Choroba Parkinsona należy do grupy chorób neurologicznych. Za jej bezpośrednią przyczynę można uznać spadek poziomu dopaminy we krwi. Kiedy poziom dopaminy we krwi spadnie do zaledwie 20%, pojawią się typowe objawy choroby Parkinsona. Zanim to jednak nastąpi, można zaobserwować pierwsze, niejednoznaczne sygnały, które rzadko są wiązane z tą chorobą. Należą do nich:

  • zmęczenie
  • znużenie
  • senność
  • huśtawka nastrojów

Objawy te często wiązane są z anemią lub depresją, rzadko już na tym etapie udaje się zdiagnozować chorobę Parkinsona.

Zaawansowane stadium choroby Parkinsona

Im dalej w las, tym więcej drzew. W zaawansowanym stadium choroby Parkinsona chory musi liczyć się z występowaniem objawów, które w znacznym stopniu utrudnią codzienne funkcjonowanie. W wielu przypadkach chory będzie zmuszony korzystać z pomocy przy prostych czynnościach.

Do typowych objawów choroby Parkinsona w zaawansowanym stadium należą:

  • obniżenie ciśnienia tętniczego krwi
  • stany lękowe
  • depresja
  • zaburzenia równowagi
  • spoczynkowe drżenie palców lub całej dłoni
  • związany z drżeniem spoczynkowym zanik umiejętności pisania
  • problemy z pamięcią krótkotrwałą, czasem opisywane jako brak skupienia (chory nie pamięta zdania, które przed chwilą usłyszał)

Choroba Parkinsona – szanse na wyleczenie

Ponieważ nie udało się ustalić jednoznacznych, pierwotnych przyczyn choroby Parkinsona (spadek poziomu dopaminy jest konsekwencją zwyrodnień znajdujących się w mózgu jąder podstawy, w tym istotny czarnej), nie jest możliwe skuteczne jej leczenie. Co nie znaczy, że chorzy są pozostawieni sami sobie. Leczenie ma charakter objawowy i skupia się na łagodzeniu objawów choroby. Pacjentom podaje się leki mające za zadanie powstrzymać drżenie rąk oraz zniwelować brak dopaminy we krwi.

Choroba Parkinsona – czy jest dziedziczna?

Osoby, których rodzice bądź dziadkowie (chorobę diagnozuje się najczęściej u pacjentów po sześćdziesiątym piątym roku życia), często zastanawiają się, czy one też w przyszłości będą się borykać z tą chorobą.

Nie ma jednego genu odpowiedzialnego za wywołanie choroby Parkinsona. Do tej pory udało się oznaczyć aż trzynaście genów, które mogą, ale nie muszą, zwielokrotnić możliwość zachorowania. Nie ma sposobu na precyzyjnie określenie, czy dana osoba zachoruje, jednak szacuje się, że jeśli w rodzinie wystąpił przypadek choroby Parkinsona, to ryzyko zachorowania jest większe, niż w rodzinie, gdzie choroba nie występuje.