Bezpłatny poradnik dla pacjentów „Vademecum zdrowia”

Nowatorski na rynku bezpłatny poradnik „Vademecum zdrowia” ma służyć podstawowymi informacjami dotyczącymi zdrowia i motywować do troski o nie. Ukazał się z inicjatywy TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych (TUW PZUW) i pod merytorycznym patronatem jego Rady Naukowej.

Co z tym zdrowiem Polaków po pandemii?

– Odpowiadamy na społeczne potrzeby i wyzwania. „Vademecum zdrowia” jest konsekwencją naukowego raportu o stanie zdrowia Polaków po pandemii, który ogłosiliśmy w zeszłym roku. Sformułowane w raporcie wnioski i zalecenia dotyczyły promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej. Z tą intencją przygotowaliśmy przystępny poradnik dla pacjentów, który dostarcza ważnej wiedzy i w prosty sposób odpowiada na nieproste pytania – mówi prezes TUW PZUW Rafał Kiliński.

Aby wygrać z chorobą, trzeba ją wyprzedzić!

Jak podkreśla prof. dr hab. n. med. Aneta Nitsch-Osuch, konsultant naukowy poradnika, aby wygrać z chorobą, trzeba ją wyprzedzić. – Wykrycie choroby, gdy nie daje jeszcze objawów, ułatwia jej leczenie i zwiększa szanse na wyzdrowienie. Dlatego nie wolno zaniedbywać regularnych badań. Ważne jest też, aby szybko reagować na wszystkie niepokojące sygnały organizmu, które mogą świadczyć o tym, że rozwija się w nim choroba. „Vademecum zdrowia” niesie informacje na ten temat – tłumaczy prof. Nitsch-Osuch, która kieruje Zakładem Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Vademecum zdrowia podpowiada i wyjaśnia

Liczący 100 stron poradnik podpowiada, jakie badania, w jakim wieku i jak często należy robić. Opisuje dolegliwości, które mogą być oznaką poważnych schorzeń. Wskazuje na symptomy zawału serca i udaru, a także nowotworów, cukrzycy i innych groźnych chorób. Instruuje, co należy zrobić, gdy się pojawią. Wyjaśnia, jak się przygotować do wizyty u lekarza, do badań i pobytu w szpitalu. Ma pomagać w leczeniu i rekonwalescencji dzięki praktycznym informacjom o tym, jak zażywać leki, aby zadziałały i jakiej diety przestrzegać w przypadku różnych schorzeń.

– Dzięki takim inicjatywom, jak „Vademecum zdrowia”, chcemy wspierać ważne społecznie cele. Zdrowie jest wśród nich najważniejsze. Dlatego wspomagamy też szpitale w zakupie nowoczesnego sprzętu. Organizujemy szkolenia dla lekarzy i personelu medycznego, aby zapewnić jak najlepszą opiekę pacjentom – dodaje prezes TUW PZUW Rafał Kiliński.

Zachęcamy Państwa do pobrania poradnika „Vademecum zdrowia” TUTAJ.

 


TUW PZUW, największe towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych w Polsce, należy do Grupy PZU. Ubezpiecza prawie 200 szpitali i innych podmiotów leczniczych. Działa na zasadzie not for profit. Opiera się na współpracy ubezpieczonych, którzy są jednocześnie członkami towarzystwa.

Po wybuchu pandemii Rada Naukowa TUW PZUW jako pierwsza w Polsce wydała rekomendacje dotyczące postępowania z pacjentami, u których podejrzewa się zakażenie COVID-19. Pod jej kierunkiem powstał „Raport o zdrowiu Polaków – diagnoza po pandemii”, jedyne jak dotąd kompleksowe opracowanie na ten temat.

„Vademecum zdrowia” jest dostępne na stronie internetowej: tuwpzuw.pl/poradnik