Budownictwo senioralne w Polsce – jakie są perspektywy?

Budownictwo senioralne

Dnia 14 listopada obchodzimy w naszym kraju Ogólnopolski Dzień Seniora. To święto, którego celem jest zwrócenie uwagi na sytuację osób starszych i zarazem wyjątkowa okazja na podkreślenie ich ważnej roli, jaką pełnią w społeczeństwie.  Na potrzeby osób starszych coraz częściej zwracają uwagę deweloperzy i inwestorzy na lokalnym rynku nieruchomości, budując osiedla dedykowane tej grupie. Budownictwo senioralne na rodzimym rynku dopiero zyskuje na popularności a zapotrzebowanie na dedykowane inwestycje jest coraz większe.

Z roku na rok zwiększa się w naszym społeczeństwie odsetek osób starszych, które wymagają specjalnych warunków mieszkaniowych. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, jeszcze w 2019 roku osoby powyżej 60. roku życia stanowiły ponad 25% całej ludności w Polsce. Według prognoz, w roku 2050 polskie społeczeństwo będzie składać się ze starszych osób w aż 40%. Realia życia polskich emerytów dalekie są jednak od tych, jakie panują w krajach europejskich.

Budownictwo senioralne w Polsce

Polscy seniorzy, podobnie jak i młodzi Polacy potrzebują pomocy w nabyciu własnego mieszkania. O ile druga z wymienionych grup od kilku lat jest beneficjentem rządowych programów dopłat, o tyle pierwsza wciąż czeka na konkretny krok zarówno ze strony sektora rządowego, jak i prywatnego.

Seniorzy zgłaszają różne zapotrzebowanie na usługi wspomagające ich funkcjonowanie czy opiekę. Idea assisted living, funkcjonująca w krajach europejskich z powodzeniem może być zaadaptowana do potrzeb polskich seniorów. Tym bardziej, że poczucie niezależności w połączeniu z profesjonalną opieką jest nie do przecenienia, szczególnie dla osób samotnych.

Starzejące się społeczeństwo to wyzwanie dla deweloperów. Jednak obserwując lokalny rynek nieruchomości, można zauważyć, że mimo alarmujących raportów GUS, wciąż brakuje ofert, dostosowanych do potrzeb osób w podeszłym wieku. Budownictwo senioralne w Polsce dopiero zyskuje na popularności.

Aranżacja  mieszkania dla seniora

Polscy seniorzy – z uwagi na sytuację finansową – najczęściej zamieszkują osiedla z wielkiej płyty – zazwyczaj dobrze skomunikowane, samowystarczalne pod względem handlowo-usługowym, z rozbudowaną infrastrukturą miejską. Jednak prócz lokalizacji, ważna jest również odpowiednia aranżacja nieruchomości, dostosowana do potrzeb osób starszych.

Jak urządzić bezpieczną przestrzeń dla seniora? Zachęcamy do lektury artykułu aranżacja mieszkania dla seniora opracowanego przez redakcję portalu RynekPierwotny.pl.