Spis treści
Oglądając programy remontowe w telewizji, dość często z ust prowadzącego pada pytanie, czy uczestnik w łazience chce mieć wannę, czy prysznic. To optymalna sytuacja, gdy mamy taki wybór, podobnie jak możliwość zdecydowania się na wymarzony model takiego urządzenia. Jaka wanna dla seniora będzie najlepsza?
Wiemy jednak, że najczęściej jesteśmy ograniczeni przez gabaryty naszych łazienek. Jak wybrać dla siebie odpowiednią wannę? Jakie parametry wziąć pod uwagę?
Wanna dla seniora to już nie problem
Całe szczęście wybór jest na tyle duży, że niemal pewne, że każdy chcący znajdzie coś dla siebie. Na początek należy zastanowić się, jak długo planujemy użytkować dany produkt. Przeważnie długo, zatem zadajmy sobie pytanie, jakie problemy mogą się pojawić, nawet jeśli jeszcze ich nie ma. Aby móc pozostać jak najdłużej niezależnym podczas kąpieli, pamiętajmy, że z wiekiem możemy borykać się z problemami z równowagą, ruchomością stawów lub z osłabioną wytrzymałością nóg i drętwieniem kończyn.
W takim razie już coś wiemy, a mianowicie, że wanna, w której tak miło posiedzieć, nie może być zbyt głęboka, aby łatwo było przełożyć przez nią nogi. Przydadzą się również zabezpieczenia w postaci uchwytów, barierek umocowanych stabilnie w optymalnych miejscach, po to, by ograniczyć ryzyko upadku, poślizgnięcia. Jeśli problemem jest ruchomość stawów kolanowych, można zaopatrzyć się w krzesełko mocowane w wannie, tak by nie trzeba było siadać bezpośrednio w niej, a nieco wyżej na krzesełku. Czy już mamy odpowiedź czego nam potrzeba w łazience? Być może jeszcze nie, bowiem jeszcze nie wiemy, jakie atrakcje i rozwiązania przygotowują na bieżąco producenci wyposażeni łazienkowych.
Wanna wannie nierówna
Najnowsze konstrukcje łazienkowe potrafią zaskoczyć, bowiem istnieją już wanny nie tylko odpowiednio niskie, ale też z drzwiczkami, co oznacza brak kłopotu z przekładaniem nóg przez jej krawędzie. Jeśli nie jest możliwe wymienienie dotychczasowej wanny, można skorzystać ze specjalnych drabinek lub schodków. Drzwiczki w wannie mogą być szklane lub akrylowe, tak, jak akrylowa jest cała wanna. Oba rozwiązania są szczelne i nie wiążą się z przeciekaniem wody na podłogę, jednak drzwiczki akrylowe wiążą się z łatwiejszym czyszczeniem oraz dłuższym utrzymywaniem ciepłej wody.
Warto zaopatrzyć się w siedziska wannowe, do wyboru są ławeczki nakładane na krawędź wanny i siedziska wgłębne, które pozwalają siedzieć w wannie niżej. Przy znacznie ograniczonej ruchomości można też skorzystać z siedzisk obrotowych. Wanny same w sobie natomiast mają różne długości i kształty. W zależności od rozmiarów naszej łazienki i innych urządzeń można skorzystać z rozwiązania w postaci wanny narożnej. Poręcze pozwalające się wesprzeć przy wstawaniu czy wchodzeniu do wanny to osobny temat, gdyż możliwości jest tu jeszcze więcej. Najważniejsze, by przemyśleć ich usytuowanie tak, by faktycznie były przydatne. Zawsze też warto w samej wannie i tuż przy niej położyć matę antypoślizgową.
Pamiętajmy, że elementy zabezpieczające w wannie są przeważnie możliwe do demontażu, dlatego wcale nie jest powiedziane, że od razu zakupując dany model, musimy z nich skorzystać. Warto jednak mieć w zanadrzu takie rozwiązanie, bo czasem nawet tymczasowo przy zwykłym stłuczeniu kolana, mogą okazać się zbawienne.