Ulgi podatkowe dla emerytów w 2022 roku

Ulgi podatkowe dla emerytów w 2022 roku

W nowy rok weszliśmy z impetem, który zarówno przedsiębiorcy, jak i wielu księgowych określa jeszcze jako wielką niewiadomą. Zmiany dotyczą między innymi sposobu naliczania i wysokości składki zdrowotnej, co jak się okazuje, dotyczy też emerytów.

Do końca ubiegłego roku składka zdrowotna była możliwa do odliczenia od PIT, jednak wraz z nastaniem nowego ładu ta możliwość zostanie utracona również przez emerytów. Wszystkich zatem czeka płacenie podatku od podatku, ale czy emeryci mogą liczyć na jakieś dobre wiadomości w tym roku podatkowym? Okazuje się, że 90% seniorów na polskim ładzie więcej zyska, niż straci.

Nowy ład dla emerytów — co warto wiedzieć

Zmiany w roku 2022 mają zapewnić finansowe wsparcie dla seniorów, sprawiając, że w portfelach tej grupy wiekowej zostanie więcej pieniędzy. Szacuje się, że aż 2/3 emerytów przestanie płacić podatek dochodowy. Będzie przez nich opłacana jedynie wspomniana składka zdrowotna. Kogo konkretnie dotyczy ta podatkowa ulga? Obejmie ona emerytów, których wysokość świadczenia emerytalnego wynosi nie więcej niż 2500 zł brutto. Co z pozostałymi emerytami?

Reszta emerytów zapłaci już podatek, ale tylko od nadwyżki przekraczającej sumę 2500 zł. Szacuje się, że dla 95% emerytów będzie to korzystniejsze od obecnego rozwiązanie. Nowy ład to też ulga dla tych emerytów, którzy zdecydują się na kontynuację pracy, rezygnując tymczasowo z pobierania emerytury. Mogą oni liczyć na PIT-0, co oznacza, że nie będą musieli płacić podatku od przychodów uzyskanych z pracy wykonywanej z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenie czy działalności gospodarczej. Warunkiem tu jest nieprzekroczenie kwoty 85 528 zł przychodów rocznie. Jak jeszcze nowy ład ma poprawić sytuację finansową emerytów?

Ulgi podatkowe dla emerytów w 2022 roku

Ulga w postaci PIT-0 ma na celu utrzymanie emerytów na rynku pracy i odsunięcie momentu rozpoczęcia pobierania przez nich świadczenia. Emeryci nadal pobierający świadczenie i pracujący będą mogli skorzystać z ulgi w postaci kwoty wolnej od podatku, ale to ZUS ją wyliczy, podczas gdy osoby rezygnujące ze świadczenia będą mogły z niej skorzystać na podstawie art. 21 pit pkt 154. Z kolei nowy przepis dotyczący ulgi dla klasy średniej raczej nie będzie dotyczył emeryta, który pobiera emeryturę, bo mało który spełnia kryterium dochodowe uprawniające do zastosowania tej ulgi. Emeryci będą mogli z niej skorzystać, nie pobierając świadczenia, a kontynuując pracę zarobkową i uzyskując określone przepisami dochody. Jest to bowiem ulga skierowana do pracowników i prowadzących działalność gospodarczą rozliczających się na zasadach ogólnych.

Dla pracujących emerytów ważną informacją jest też to, że jako zleceniobiorcy czy pracujący na umowę o dzieło nie skorzystają z ulgi dla klasy średniej. Jedynie zatrudniając się na umowę o pracę, będą do tej ulgi uprawnieni. Dodatkowo emeryci prowadzący działalność gospodarczą rozliczający się na zasadach ogólnych będą mogli skorzystać z ulgi w postaci kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tys. zł, która od tego roku została do tej wysokości zwiększona dla przedsiębiorców.

Zmiany dotyczące nowego ładu mają zatem poprawić sytuację materialną około 8 mln ludzi, czyli 90% emerytów. Taka obniżka podatków ma bowiem sprawić, że w portfelach podatników zostanie aż 17 mld rocznie. Jednocześnie trzeba podkreślić, że wsparcie to dotyczy jedynie najuboższych emerytów, bo ci którzy pobierają świadczenie miesięczne przekraczające 4500 zł brutto, odczują już stratę.