Hobby emeryta: nawiązywanie nowych znajomości, szukanie przyjaciół

nawiązywanie nowych znajomości, szukanie przyjaciół

Wyjazdy do sanatorium i wieczorki zapoznawcze to często wyczekiwana perspektywa przez seniorów. Przyczyniają się do tego nie tylko prozdrowotne zabiegi, ale przede wszystkim duże prawdopodobieństwo poznania nowych przyjaciół.

Obecnie, aby zawrzeć nowe znajomości, wcale nie trzeba wyjeżdżać, choć to oczywiście połączenie przyjemnego z pożytecznym. Jednak wielomiesięczne albo i dłuższe oczekiwanie na miejsce w sanatorium może być bardzo frustrujące. Dlatego warto zastanowić się, jakie inne możliwości stoją przed nami, by wzbogacić swoje życie towarzyskie.

Zlokalizuj kluby seniora

Tam dzieje się sporo, więc jeśli nie jesteś typem samotnika, nie odpuszczaj. To miejsca, w których nie tylko można doskonalić sprawność manualną, wykonując kreatywne prace ręczne, ale też cały czas można się uczyć. Odbywają się tu zajęcia wspólnego gotowania, dyskusje tematyczne, np. na temat wspólnie obejrzanego filmu. Razem można wybrać się do kina czy teatru, czy też zorganizować grupę dla aktywnych fizycznie i razem ćwiczyć jogę, pilates czy nordic walking. W tym wszystkim duże znaczenie ma to, że te wszystkie aktywności zrzeszają ludzi razem.

Jest to więc oczywiste, że przynależność do klubu seniora wyklucza izolację i osamotnienie. Tym samym działa profilaktycznie przeciw depresji, która tak często dotyczy seniorów, żyjących w odosobnieniu w swoich domowych gospodarstwach. Klub seniora zatem to idealne miejsce na kształtowanie nowych relacji, zawieranie przyjaźni, które przeniosą się na nasze życie codzienne. Gdzie jeszcze można nawiązać nowe znajomości na emeryturze?

Emerytura to nowe możliwości

Gdy kończymy życie zawodowe, dla wielu z nas może to stać się okazją, by zająć się czymś nowym. Być może czymś, do czego nas zawsze ciągnęło, a nie było na to czasu. Wolontariat jest takim sposobem na to, by poczuć się potrzebnym i skutecznym, a jednocześnie daje możliwość nabycia nowych kompetencji i umiejętności. Okazuje się również, że to idealny sposób na poznanie nowych, ciekawych ludzi. Pamiętajmy, że seniorzy doświadczeni życiem na wielu obszarach, niosą ze sobą ogrom mądrości życiowej i dlatego bardzo dobrze sprawdzają się w pracy z ludźmi, która wymaga cierpliwości, wyrozumiałości i empatii.

Wolontariat na oddziałach onkologicznych, pediatrycznych czy ośrodkach interwencyjnych dla matek z dziećmi jak również w schroniskach dla zwierząt to okazja, by pomagać innym, ale też brać coś ważnego dla siebie. Wszędzie można przekonać się o swoich możliwościach dawania czegoś dobrego innym, a przy okazji spotkać innych wolontariuszy. Regularny kontakt z innymi daje satysfakcję i możliwość spotkania przyjaciół na lata.

Portale randkowe dla każdego

Dla tych seniorów, którzy chcieliby stworzyć bliski związek powstały portale randkowe dedykowane dla osób w podobnym wieku. Portal razem50plus.pl przeznaczony jest dla osób po 50 r.ż. Podobnie swatka.pl czy randkidojrzałych.pl zrzeszają osoby dojrzałe, na emeryturze. Stanowią one okazję na spotkanie kogoś o podobnym temperamencie, zainteresowaniach i oczekiwaniach, gdyż na wstępie przy rejestracji wypełnia się ankiety i testy doprecyzowujące preferencje każdej osoby. Portal randkowy zapewnia anonimowość, jest też sposobnością dla osób bardziej zamkniętych w sobie czy z różnych względów unikających większych zgromadzeń.

Potrzeba przynależności to jedna z ważnych potrzeb wśród wszystkich, jakie mamy. Nadaje ona poczucie sensu, bezpieczeństwa i zrozumienia. Rezygnacją z tych potrzeb i odizolowanie się zwiększa ryzyko depresji i gorszej kondycji psychicznej, ale też ogólnego pogorszenia stanu zdrowia somatycznego.