Ciekawe książki umilą wolne chwile

ciekawe książki
ciekawe książki

Seniorzy mają często sporo wolnego czasu, który można wykorzystać na rozmaite sposoby. Jednym ze sposobów na umilenie sobie czasu jest czytanie książek. Ciekawe książki przepełniają półki bibliotek, księgarni i antykwariatów.

To, czy książka się komuś spodoba, zależy od indywidualnych preferencji. Jedni lubią klasykę literatury pięknej, inni beletrystykę czy książki historyczne, a jeszcze inni powieści kryminalne. Można jednak ze statystyk wysnuć ogólne wnioski, jakie tytuły są najbardziej poczytne wśród seniorów.

Co czytają seniorzy – popularne tytuły

Ze statystyk wnika, że nadal dużą popularnością cieszy się na przykład Henryk Sienkiewicz, którego książki takie jak „Potop” czy „Ogniem i mieczem” nadal wzbudzają zainteresowanie wśród czytelników. Osoby starsze lubiące czytać ciekawe książki często wracają do tytułów, które już znają. Nie jest to regułą, jednak widać taką skłonność.

Oprócz tego bardzo popularne wśród czytelników w każdym wieku są powieści sensacyjno-kryminalne. Wśród popularnych autorów można wymienić takie nazwiska jak Stephen King („Zielona mila”, „Lśnienie”), Remigiusz Mróz (na przykład seria z Joanną Chyłką), Katarzyna Bonda (seria „Cztery żywioły”), Stieg Larsson (seria „Millenium”) czy Carlos Ruiz Zafon (cykl „Cmentarz zapomnianych książek”).

Z innej półki, do wartych polecenia wzruszających, ciekawych książek dotyczących między innymi starości i radzenia sobie z przemijaniem, które dodatkowo skłaniają do refleksji, można zaliczyć na przykład „Hotel Marigold” autorstwa Deborah Moggach, „Babunię” Frédérique Deghelt czy „Życie zaczyna się po sześćdziesiątce” Bernarda Olliviera. Wszystkie te pozycje są pełne nadziei, inspirują i napawają pozytywnymi uczuciami.

Książki dla seniorów z dużymi literami

Często zdarza się, że seniorzy porzucają czytanie książek, ponieważ coraz bardziej pogarsza się im wzrok. Stanowi to sporą przeszkodę w czytaniu. Na szczęście są sposoby, aby tę niedogodność obejść. Pierwszy z nich to przerzucenie się na e-booki. W tym celu warto zakupić sobie specjalny czytnik do e-booków, który gwarantuje niską emisję niebieskiego światła i pozwala dostosować wielkość czcionki poprzez przybliżanie obrazu. Jednak to rozwiązanie nie dla każdego – jedni będą zadowoleni, inni bardzo negatywnie nastawieni do nowej technologii.

Dlatego naprzeciw potrzebom seniorów wychodzą coraz to kolejne wydawnictwa. Jednym z nich jest wydawnictwo Prószyński i S-ka, które ma specjalną serię zatytułowaną „Duże litery”. Wydania książek w ramach serii pozwalają na komfortowe czytanie każdemu. Książki z serii „Duże litery” wydawnictwa Prószyński i S-ka można kupić w wielu miejscach, na przykład poprzez wejście na stronę internetową www.duzelitery.pl . W serii wychodzą ciekawe książki popularnych autorów, wśród których z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Znajdują się tam cenione, ciekawe książki przynależące do literatury polskiej oraz literatury światowej. Znaleźć można tam między innymi niezwykłą książkę Ursuli K. Le Guin zatytułowaną „Nie ma czasu. Myśli o tym, co ważne”.