Ciekawe miejsca w Polsce na weekend dla seniorów

ciekawe miejsca w polsce na weekend
ciekawe miejsca w polsce na weekend

Po osiągnięciu konkretnego wieku, gdy dzieci są już dorosłe, seniorzy mają więcej czasu, by spełniać swoje plany rekreacyjne. W Polsce jest wiele ciekawych miejsc, które warto zwiedzić, a być może wcześniej nie miało się na to czasu – w ciągłym pośpiechu między pracą, dziećmi a domem.

Na emeryturze warto więc odpoczywać nie tylko w zaciszu własnego domu, ale również poza nim, najlepiej realizując swój wypoczynek w sposób aktywny.

Uzdrowiska w Polsce

Z pewnością niejednemu seniorowi spodoba się pomysł, aby pojechać na weekend do uzdrowiska czy ośrodka oferującego strefę SPA & Wellness oraz rehabilitacje. Do najpopularniejszych miejscowości uzdrowiskowych należą między innymi takie miejsca jak Busko-Zdrój czy Ciechocinek.

Busko-Zdrój znajduje się w województwie świętokrzyskim. Odznacza się wykorzystywaniem w lecznictwie naturalnie występujących na tych terenach zdrowotnych wód – są to wody siarczkowe, jodowo-bromowe oraz borowina. Wpływają w zbawienny sposób na schorzenia reumatyczne, neurologiczne, dermatologiczne, a także na zaburzenia układu krążenia. Na terenie miasta znajduje się wiele ośrodków oferujących swoje usługi przy wykorzystywaniu naturalnych wód leczniczych. Natomiast w Ciechocinku położonym na Kujawach w podobny sposób wykorzystuje się wody solankowe.

Beskidy – Szczyrk

Jeśli jest się amatorem gór, warto wybrać się w Beskidy – na przykład do Szczyrku. Dojazd tam jest dosyć prosty, a na miejscu czekają na seniora upragnione cisza i spokój. W Szczyrku można również oddać się zabiegom rehabilitacyjnym, a przy tym spacerować po górach w otoczeniu natury i śpiewu ptaków. W zimę otwarte są tam oczywiście trasy narciarskie.

Będąc w Szczyrku, warto zwiedzić zabytkowe miejsca kultu — Sanktuarium Matki Bożej Szczyrkowskiej „Na Górce” oraz Sanktuarium św. Jakuba Apostoła. W sanktuarium „Na Górce” doszło do objawienia Matki Boskiej. Z kolei Sanktuarium św. Jakuba Apostoła jest cennym zabytkiem architektury liczącym sobie ponad dwa wieki.

W Szczyrku mieści się także Beskidzka Galeria Sztuki „Bator Art Gallery”. Warto tam zajrzeć, by obejrzeć wystawy sztuki, ale warto wiedzieć, że Galeria organizuje nie tylko wystawy, ale także warsztaty, koncerty, spotkania, wieczorki autorskie i inne spotkania kulturalne.

Zakopane i jego zakopiański styl

Zakopane to miejsce, gdzie większość ludzi była przynajmniej raz w życiu – ale nie wszyscy. Jeśli jeszcze z jakiegoś powodu ktoś tam nie zawitał, może właśnie teraz znajdzie się na to czas. Przede wszystkim w Zakopanem można zachwycić się wszechobecną kulturą ludową, kultywowaną nie bez przyczyny. To miejsce dla każdego fana Stanisława Witkiewicza, którego inspirowały Tatry i który spopularyzował styl zakopiański. Na terenie miasta znajduje się Galeria Sztuki XX wieku w Willi Oksza, gdzie można podziwiać na własne oczy jego pracę oraz jego syna, Witkacego.

Mazury

Mazury też zawsze są dobrym wyborem. To okolica pełna jezior, lasów i tak wielu ciekawych zabytków, że weekend może nie starczyć i zostanie się tam na cały tydzień. Dobrym startem do rozpoczęcia przygody na Mazurach może okazać się Giżycko – stolica żeglarstwa w Polsce.