Lato 2023 w polskich kinach – na co się wybrać?

Przyjrzeliśmy się najważniejszym filmom, które swoje premiery kinowe mają zaplanowane na okres od czerwca do końca sierpnia i wybraliśmy dla Państwa zestaw pozycji obowiązkowych. Wbrew pozorom okres letnich upałów wcale nie musi być okresem wakacji od kina, bo wśród zapowiadanych premier każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie, a przyjemny chłód klimatyzowanej Sali kinowej może stanowić atrakcyjną odskocznię od letniego skwaru.  Lato 2023 w kinach to m.in. trzymający w napięciu thriller polityczny osadzony na muzułmańskiej wyższej uczelni, zwariowana komedia z Robertem De Niro,  nowa odsłona kultowego cyklu przygodowego z Harrisonem Fordem, epicka biografia człowieka, który doprowadził do powstania bomby atomowej oraz szalona historia, w której słynna lalka Barbie przeżywa kryzys egzystencjalny i opuszcza bajkowy „Barbie Land”, udając się do prawdziwego świata.

CHŁOPIEC Z NIEBIOS  (w kinach od 23 czerwca 2023)

Adam, chłopak z małej rybackiej wioski, przyjeżdża na prestiżowe stypendium do Kairu. Gdy staje się świadkiem tajemniczego zabójstwa kolegi, zostaje wplątany w śmiertelnie niebezpieczną intrygę. Zmuszony do współpracy, zgadza się przeniknąć do Bractwa Muzułmańskiego — jednej z najpotężniejszych organizacji islamu, która nie zawaha się przed niczym, żeby chronić swoje tajemnice. Aby przeżyć, Adam bardzo szybko będzie musiał opanować reguły gry niezwykle brutalnego świata, wkraczając na ścieżkę, z której nie ma już powrotu.

Gęsty, mistrzowsko nawiązujący do wybitnych literackich klasyków gatunku thriller został za swoją fabułę uhonorowany w Cannes nagrodą za najlepszy scenariusz. Reżyser Tarik Saleh osadził akcję filmu w świecie, którego nikt wcześniej nie odważył się pokazać na ekranie. Prawdziwe oblicze Bractwa długo pozostawało tajemnicą. Mimo że działa od blisko wieku, nikomu z zewnątrz nie udawało się go całkowicie poznać. Dla Adama, młodego studenta, opanowanie reguł obcego świata to przede wszystkim kwestia życia i śmierci. W tej grze staje się mistrzem, przekraczając wszystkie granice. Adam w języku arabskim oznacza proroka wygnanego z raju.

WSZYSTKO O MOIM STARYM  (w kinach od 23 czerwca 2023)

Robert De Niro, dwukrotny zdobywca Oscara, jest gwiazdą tej niepoprawnej komedii według scenariusza jednego z najpopularniejszych komików Ameryki, Sebastiana Maniscalco. Prostolinijny włoski imigrant o południowym temperamencie kontra rodzina konserwatywnych bogaczy, którzy na wszystkich patrzą z góry. Co może pójść nie tak?

Ojciec Sebastiana to Włoch z krwi i kości. Nie owija w bawełnę, nie przestrzega konwenansów, ma niewyparzony język i mocno niepoprawne poczucie humoru. Gdy dowiaduje się, że jego jedyny syn zamierza oświadczyć się swej ukochanej Ellie, postanawia pomóc mu w tej ryzykownej misji, a przede wszystkim sprawdzić czy rodzina dziewczyny spełnia jego surowe standardy. Sebastian wie, że spotkanie jego prostolinijnego ojca z zamożną i konserwatywną rodziną Ellie grozi katastrofą. Liczy jednak, że uda się go jakoś okiełznać i zaprezentować jako spokojnego, miłego starszego pana. Wkrótce zrozumie, jak bardzo się mylił. Rodzinny weekend w luksusowej posiadłości przyszłych teściów Sebastiana okaże się pasmem nieporozumień, wpadek i szokujących odkryć, bo jego tatko nie zamierza udawać kogoś kim nie jest. Czy miłość Ellie i Sebastiana jest w stanie przetrwać tę próbę? Czy miłość naprawdę może wszystko wybaczyć?

INDIANA JONES I ARTEFAKT PRZEZNACZENIA  (w kinach od 30 lipca 2023)

Harrison Ford powraca do kultowej roli Indiany Jones’a, nieustraszonego archeologa w piątej już części słynnej serii przygodowej. U jego boku występują: Phoebe Waller-Bridge („Fleabag”), Antonio Banderas („Ból i blask”) i John Rhys-Davies („Poszukiwacze zaginionej Arki”).  Film wyreżyserował James Mangold („Le Mans ’66”, „Logan”), a za produkcję odpowiadali Steven Spielberg i George Lucas. John Williams, który komponował muzykę do wszystkich przygód Indy’ego począwszy od „Poszukiwaczy zaginionej Arki” w 1981 r., raz jeszcze napisze utwory do filmu.

Akcja tej części przygód Indiany Jonesa rozgrywa się w 1969 roku, w szczytowany okresie wyścigu kosmicznego między dwoma mocarstwami. Zgorzkniały Jones musi wrócić z „emerytury” i ponownie stanąć do walki, gdy jego dawni wrogowie z czasów II wojny światowej ponownie próbują zdobyć kontrolę nad światem za pomocą tytułowego, tajemniczego „artefaktu Przeznaczenia”.

OPPENHEIMER  (w kinach od 21 lipca 2023)

Oppenheimer w czasie II Wojny Światowej był dyrektorem programu rozwoju broni jądrowej „Manhattan”.  Poza działalnością związaną z bronią atomową Oppenheimer miał ogromne osiągnięcia w innych dziedzinach fizyki między innymi w badaniach czarnych dziur oraz promieniowania kosmicznego. Resztę życia po opracowaniu bomby atomowej poświęcił na działalność na rzecz ograniczania rozprzestrzeniania się broni jądrowej. Był oskarżany przez amerykański rząd i służby o powiązania z ruchem komunistycznym oraz działalność szpiegowską. W latach 50. został pozbawiony dostępu do tajnych dokumentów. Dopiero prezydent Kennedy dokonał jego politycznej rehabilitacji. Oppenheimer jest dziś uznawany za jeden z symboli pacyfizmu i sprzeciwu wobec rozprzestrzeniania broni atomowej.  W rolach głównych występują: Cillian Murphy, Emily Blunt oraz Matt Damon.

„Oppenheimera” wyreżyserował Christopeher Nolan, który jest znany z filmów nieprzeciętnych, wykraczających poza dotychczasowe schematy (np. „Incepcja”, „Batman: Początek”, „Mroczny Rycerz”, „Interstellar”, „Dunkierka”, „Tenet”). Podejmował się już różnych gatunków, film o Oppenheimerze będzie kolejnym po „Dunkierce” filmem Nolana opowiadającym o czasach II Wojny Światowej.

BARBIE  (w kinach od 21 lipca)

Świat lalki Barbie to idealne i bardzo różowe miejsce, pełne idealnych mieszkańców. No, chyba że ktoś przeżywa akurat kryzys egzystencjalny w całej pełni. Albo jest Kenem. Jakie przygody przeżyje piękna Barbie i jej równie przystojny towarzysz, gdy wkroczą do realnego świata?

Nominowana do Oscara scenarzystka i reżyserka Greta Gerwig (Małe kobietki, Lady Bird) przedstawia Barbie z nominowaną do Oscara Margot Robbie (Gorący temat) i Ryanem Goslingiem (La La Land) w rolach Barbie i Kena.  W rolach głównych występują także America Ferrera, Kate McKinnon, Michael Cera oraz Will Ferrell.  Gerwig wyreżyserowała Barbie na podstawie scenariusza autorstwa swojego i nominowanego do Oscara Noaha Baumbacha (Historia małżeńska, Walka żywiołów). Inspiracją jest postać lalki Barbie firmy Mattel.

W ekipie Gerwig znaleźli się nominowany do Oscara operator Rodrigo Prieto (Irlandczyk, Milczenie, Tajemnica Brokeback Mountain), sześciokrotnie nominowana do Oscara scenografka Sarah Greenwood (Piękna i bestia, Anna Karenina), nagrodzona Oscarem projektantka kostiumów Jacqueline Durran (Male kobietki, Anna Karenina) i nagrodzony Oscarem kompozytor Alexandre Desplat (Kształt wody, Grand Budapest Hotel).

 


Artykuł powstał na podstawie materiałów dystrybutorów:  M2 Films, Monolith Films, United International Pictures Sp. z o.o., Warner Bros. Pictures oraz Disney.